- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Rudlicki Władysław ( 1876 - 1949 )

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 06.07.2005 23:40:52

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Nagrobek z cmentarza Św . Rocha
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Nagrobek z cmentarza Św . Rocha

Z llasą VIII ( 1926 / 27 )
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Z llasą VIII ( 1926 / 27 )

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Prof. Rudlicki wród uczniów (1929 r. )
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Prof. Rudlicki wród uczniów (1929 r. )

!929 r. - w sali rysunkowiej z młodzieżą.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
!929 r. - w sali rysunkowiej z młodzieżą.

Prof. Rudlicki( z laską), Steczko, Grąbczewski i Sabok
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Prof. Rudlicki( z laską), Steczko, Grąbczewski i Sabok

Obraz W. Rudlickiego u Państwa Wereszczyńskich w Londynie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Obraz W. Rudlickiego u Państwa Wereszczyńskich w Londynie

Ten sam obraz znajdujący sie w Londynie.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Ten sam obraz znajdujący sie w Londynie.

Boginka - rzeźba w parku im. Staszica
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Boginka - rzeźba w parku im. Staszica

OPodhalanin - 1917 r. gips
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
OPodhalanin - 1917 r. gips

Życie 19.01.2009
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Życie 19.01.2009

Goniec Częstochowski z 1921 roku, nr 35 ( 14 lutego )
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Goniec Częstochowski z 1921 roku, nr 35 ( 14 lutego )

25 października 1936 roku był jednym z współzałożycieli Towarzystwa Przyjaciół Miasta Częstochowy, które to towarzystwo działało do czasu wybuchu wojny.


Inicjał imienia i nazwisko wskazują, że to znany częstochowski rzeźbiarz (twórca m.in. rzeżby Dziewczyna w parku Staszica, niektórych rzeżb na jasnogórskiej wieży). Posostałe dane są dostępne w publikacji Artyści Częstochowy 1850-1960 A. Jaśkiewicza z Muzeum Częstochowskiego.

Władysław Rudnicki

Rzeźba, ale również malarstwo, to dziedziny sztuki, którymi zajmował się Władysław Rudnicki. Urodził się w Częstochowie 24 marca 1876 roku, zmarł również w naszym mieście 30 maja 1949 roku. Uczył się rzeźby w akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Konstantego Laseczki, natomiast malarstwa w pracowni Floriana Stanisława Cyna, później był uczniem Józefa Mehoffera. Jeszcze będąc studentem brał udział w wystawach i konkursach uzyskując nagrody i wyróżnienia. W 1906 roku wyjechał na studia do Włoch – odwiedził Florencję , Rzym i Wenecję. Po licznych wojażach powrócił w 1938 roku do Częstochowy. Rozpoczął prace w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ucząc rysunku. Jednocześnie związał się z grupą literacko – artystyczną „ Drugi tor ”, a następnie z grupą „ Lit – ars ”.
Był autorem portretów – wydawcy i redaktora Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego oraz prezydenta Gabriela Narutowicza. Ponadto wykonał rzeźby – posągi świętych na wieży jasnogórskiej, liczne rzeźby rodzajowe i alegoryczne. Wyrzeźbił postać siedzącej dziewczyny do parku im. Stanisława Staszica. Wykonywał również rzeźby nagrobne, zdobiły one groby Górskich i Zagrodzkich na Kulach.

Życie Częstochowy 26.07.2002 r.
Danuta Bartosz


Urodził się 27 czerwca 1876 roku w Częstochowie. Ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uprawniajacy do nauczania w szkole otrzymał 20 czerwca 1924 roku. Swoja prace zawodową rozpoczął 1 września 1907 roku. W gimnazjum im. H. Sienkiewicza był nauczycielem etatowym. Zatrudniony został tu 1 września 1915 roku. Nauczał rysunków. Opiekował sie także kołem artystycznym.
Od roku szkolnego 1931 / 32 aż do roku 1937 / 38 uzupełniał etat w Gimnazjum im. R. Traugutta w Częstochowie.
W Gimnazjum im. H. Sienkiewicza zatrudniony był do końca czerwca 1938 roku.
Miał dwoje dzieci : syna i córkę . W roku 1935 miał powazny wypadek samochodowy.
/ A. Cieślak /

RUDLICKI WŁADYSŁAW (1876-1949)- artysta rzeźbiarz i malarz, wykładowca rysunku w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Urodził się 24 III w Częstochowie; był synem Ksawerego i Adeli z Czajkowskich.
Rudlicki rozpoczął naukę w szkole początkowej w rodzinnym mieście. Po jej ukończeniu kontynuował edukację prawdopodobnie w miejscowym Gimnazjum Filologicznym, które ukończył w 1895 r. wraz z uzyskaniem świadectwa dojrzałości. W 1899 r. Rudlicki wyjechał do Krakowa, gdzie na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (ASP) podjął studia u Floriana Stanisława Cynka. W tym okresie uzyskał II nagrodę za rysunek aktu. Równolegle studiował (do 1903) rzeźbę u Konstantego Laszczki.
Stosunkowo szybko rozwinął się talent rzeźbiarski Rudlickiego. Potwierdzeniem tego były dwa brązowe medale uzyskane w 1900 i 1901 oraz srebrny w 1902. Wielkim wydarzeniem w życiu artystycznym rzeźbiarza tuż po ukończeniu krakowskiej uczelni było złożenie u niego zamówienia na rzeźby czworo świętych: „Pawła Pierwszego Pustelnika”, „Floriana”, „Jadwigi” i „Kazimierza”, jako ozdób jednej z kondygnacji wieży budowlanej na Jasnej Górze. Drugie zamówienie dotyczyło wykonania zespołu rzeźb „Chór aniołów” przed szczytem jasnogórskim.
W 1906 jako absolwent krakowskiej ASP, na dalsze studia Rudlicki wyjechał do Włoch. Tam doskonalił swój warsztat artystyczny we Florencji, Rzymie i Wenecji. Po powrocie do kraju w 1908 osiadł na stałe w Częstochowie. Tutaj też związał się z pracą pedagogiczną w Gimnazjum im H. Sienkiewicza. Wkrótce też wznowił działalność wystawienniczą, zapoczątkowaną jeszcze w 1902r. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, pracą w gipsie „U progu wieczności”. Stąd w 1905 mając już większy dorobek rzeźbiarski, Rudlicki zdecydował się na wystawienie swoich prac w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) w Warszawie, gdzie zaprezentował na tej i następnych wystawach, m. in. „Z powrotem”, za którą w konkursie TZSP im. J. Kurierowa w tym samym roku uzyskał II nagrodę. Ponadto wystawiał: „Zaranie wiosny” (1906), „Pastuch” (1907), „Popiersie chłopca, Spod Jasnej Góry” (1908-1909), „Studium staruszki”, „Żebrak” (1909/10) oraz „Głowa starca” i „Na barana” (1910-13).
Równolegle z pracą pedagogiczną Rudlicki aktywnie działał społecznie na terenie miasta. Nie zaniechał jednak prac związanych z rzeźbiarstwem i malarstwem. W tym czasie współpracował m. in. z pracownią ceramiczną Stanisława Placyda Bednarskiego. Brał również udział w wystawach w Łodzi oraz wielokrotnie w Częstochowie. Swoje prace wystawiał m. in. w „Domu Sztuki” na Krakowskiej Wystawie Przemysłowo- Rolniczej w Częstochowie (1909) oraz w miejscowym Salonie Sztuki zorganizowanym w latach 1913- 1914 przez Kazimierza Reklewskiego. W 1925 Rudlicki był członkiem komisji budowy pomnika Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Na wystawie rolniczej, zorganizowanej w 1926 w nadwarciańskim grodzie, na specjalne zamówienie rzeźbiarz wykonał rzeźbę ponadnaturalnej wielkości zatytułowaną „Wieśniak z pługiem”.
W 1935 Rudlicki związał się z powstałą wówczas w Częstochowie grupą literacko- artystyczną „Długi Tor”, a następnie z grupą „Lit- Arsu”. Trzy lata później w Salonie Jesiennym „Lit- Arsu” zaprezentował 32 obrazy oraz dwie rzeźby. Po zakończeniu II wojny światowej Rudlicki nadal tworzył dzieła w pracowni mieszczącej się w kamienicy przy ul. Jasnogórskiej. Jako członek oddziału Związku Artystów Plastyków nadal brał udział we wszystkich wystawach organizowanych przez związek. W 1947 m. in. w Salonie Władysława Ratusińskiego w Częstochowie prezentował swoje prace, ale wyłącznie malarskie. Wystawiał również na wystawie zorganizowanej w 1947 w Częstochowie; było to 7 prac malarstwa olejnego; „Wiatrak”, „Portret rotmistrza” (1922), „Alegoria”, obraz „U okulisty” i trzy pejzaże”
W okresie powojennym ulubionym tematem Rudlickiego były obrazy kompozycyjne i pejzaże. Ostatnia wystawa oddziałowa z udziałem jego prac miała miejsce w 1949. Wśród pomników, które na stałe zostały zakomponowane w krajobraz Częstochowy, jest rzeźba w Parku Miejskim im. S. Staszica z 1911 przedstawiająca postać kobiecą pt. „Zaduma”, ofiarowana miastu. Ponadto dziełem artysty jest popiersie Adama Mickiewicza we Mstowie, figury alegoryczne pt. „Sztuka” zdobiące niegdyś salę koncertową Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. Jego rzeźby zdobiły również pomieszczenia Gimnazjum m im. H. Sienkiewicza. Artysta wykonał także rzeźby przy nagrobkach rodzinnych: Zagrodzkich i Górskich na miejscowym cmentarzu Kule.
Rudlicki zmarł 30 V 1949 i został pochowany na cmentarzu Kule. Brak informacji o ewentualnym założeniu rodziny, W 1938 uhonorowany był przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.


[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych