- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Rebes Joanna ( 1904 - .... )

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 12.11.2005 08:37:46

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Rebes Joanna ( 1904 - 1981 )

Urodziła się 31 października 1904 roku w Oblasach w byłej posiadłości rodzinnej jej matki, ( gmina Chrząstów, powiat włoszczowski, województwo kieleckie ). Jej rodzicami byli ojciec Ignacy, który z zawodu był kupcem i matka Józefa z domu Więczek, którzy w roku 1986 na stałe osiedlili się w Częstochowie.. Pochodziła z rodziny chłopskiej, która utrzymywała się z drobnego handlu w ogrodnictwie. Ojciec przed wojną dorabiał jako fotograf. Miała troje rodzeństwa : dwóch braci : Stanisława ( wywieziony po Powstaniu Warszawskim jako jego uczestnik , żołnierz AK do niemieckiego obozu koncentracyjnego ) , Bogumiła i siostrę Marię Puszek
Początkowo ukończyła trzy klasy szkoły podstawowej, a następnie sześć klas Gimnazjum Żeńskiego im. Słowikowskiej w Częstochowie. 8 czerwca 1926 roku uzyskała świadectwo dojrzałości z wynikiem dobrym. W roku szkolnym 1925 / 26 ukończyła Prywatne Nauczycielskie Seminarium Żeńskie w Częstochowie. Od 1 lutego 1927 roku do 1 września 1929 roku podjęła swoją pierwszą pracę w 2 – klasowej szkole powszechnej w Jaronowicach , powiat jędrzejowski. Potem za sumienna pracę została przeniesiona i zatrudniona od 1 września 1927 roku do 1 września 1940 roku w 7 – klasowej Szkole Powszechnej Nr 2 w Jędrzejowie. Tutaj nauczała przeważnie w starszych klasach historii i języka polskiego. W tym samym czasie w Jędrzejowie prowadziła powiatowa bibliotekę nauczycielską, a także pracowała na wieczorowych kursach dla dorosłych.
W dniu 10 listopada 1931 roku składała egzamin nauczycielski praktyczny, który został ostatecznie zatwierdzony przez władze szkolne 1 grudnia 1931 r. W latach szkolnych 1937 – 1939 studiowała na Wolnej Wszechnicy w Warszawie na Wydziale Pedagogicznym na kierunku filologia polska. W roku szkolnym 1939 / 40 powróciła do swojej szkole Nr 2 w Jędrzejowie.
Z dniem 1 września 1940 roku została przeniesiona przez władze hitlerowskie do szkoły w Oleśnie koło Włoszczowy, a następnie do Włoszczowy.
W dniu 1 września 1941 roku na własną prośbę została przeniesiona do Częstochowy do miejsca stałego zamieszkania jej rodziców, którzy wymagali szczególnej opieki. Tutaj rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej Nr 18, następnie przez siedem lat w Szkole Podstawowej Nr 1, gdzie zorganizowała wzorową bibliotekę uczniowską. W okresie wojny uczestniczyła w zorganizowanym tajnym nauczaniu co potwierdziła Powiatowa Komisja Weryfikacyjna.
Po powstaniu warszawskim, kiedy personel Wolnej Wszechnicy w Warszawie osiedlił się w Częstochowie i zorganizowano kursy akademickie, natychmiast zapisała się na nie realizując pełny rok akademicki.
W latach szkolnych 1946/47 do 1951/52 studiowała na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi na Wydziale Humanistycznym, gdzie uzyskała stopień magistra filozofii z filologia polską w dniu 15 kwietnia 1952 roku. Prace magisterską na temat : „ Biblioteka szkoły podstawowej jako pomoc przy realizacji programu i kształtowaniu naukowego poglądu na świat ”pisała pod kierunkiem prof. Dr Stefana Truchima.
W wakacje w sierpniu 1948 roku ukończyła dwutygodniowy kurs bibliotekarski dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek wzorowo zorganizowanych w kraju. Kurs ten zorganizowało Ministerstwo Oświaty w Kartuzach. Praca nad utrzymaniem jak najlepszej biblioteki w Częstochowie pochłaniała bardzo dużo czasu. Przez cały ten czas pracowała z entuzjazmem i oddaniem. W roku 1948 zostła zatrudniona w Liceum im. R. Traugutta w Częstochowie ( najprawdopodobniej na rok szkolny ). W kwietniu 1950 roku Kuratorium Szkolne kieleckie zorganizowało 3 dniowy zjazd dla bibliotekarzy z przykładowych bibliotek z dwu województw : śląskiego i kieleckiego. Uczestnicy zjazdu z wizytatorką ministerialną panią Białkowską zwiedzali jej zorganizowana bibliotekę. Za osiągnięcie to władze miasta złożyły specjalne podziękownie.
W dniu 27 października 1949 roku zmuszona była jak większość wtedy nauczycieli złożyć egzamin ideologiczny przed Państwową Komisja w Częstochowie.
Przez cały ten czas utrzymywała swoich rodziców, którzy byli już w bardzo podeszłym wieku.
Od 15 października 1952 roku na własna prośbę przeniosła się do I Szkoły Ogólnokształcącej stopnia podstawowego T.P.D. w Częstochowie, w której pracowała do roku 1956.
Od 1 września 1956 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Tutaj nauczała 18 lat aż do przejścia na emeryturę. Tutaj jak pisze a arkuszach spostrzeżeń Dyrektor Szkoły, Rebes Joanna była sumiennym, przykładnym nauczycielem, pełnym poświęcenia i inwencji pedagogicznych. Niezwykle uzdolniona, potrafiła w sposób perfekcyjny realizować swoja prace w szkole i bibliotece.
W roku 1968 uzupełniała etat nauczycielski w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących ( mieszczący się w budynku LO im. H. Sienkiewicza , a działającego w godzinach popołudniowych ), a w roku 1969 uzupełniała etat w wymiarze 7 godzin tygodniowo w Szkole Podstawowej Nr 41
12 sierpnia 1970 roku ze względów zdrowotnych zgłosiła chęć przejścia na emeryturę i 31 sierpnia 1970 roku jej prośba została urzędowo zaakceptowana przez władze szkolne. Nie od razu jednak zakończyła swoją nauczycielską karierę, w dalszym ciągu była zatrudniona jako nauczyciel kontraktowy na kilka godzin w Liceum im. H. Sienkiewicza ( do roku 1972 ), jak również pracowała w świetlicy w Szkole Podstawowej Nr 7 w Częstochowie.
Od 1 lutego 1927 roku należała aż do końca swej pracy pedagogicznej do Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zmarła w sierpniu 1981 r. Pochowana została na cmentarzu Kule w Częstochowie.


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych