- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Z wystawy szkolnej - 1916

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 14.05.2016 17:08:30

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


cz. I
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
cz. I

cz. II
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
cz. II

Tekst pochodzi z " Gońca Częstochowskiego " nr 137 z 1916 roku.

Z wystawy szkolnej
Na pierwszym piętrze gmachu Muzeum Hygienicznego rozgościła się „Wystawa Szkolna”, mówiąc ściślej rozłożono i rozwieszono tu prace uczniów dwuch szkół średnich: 8-mio klasowych gimnazjów - żeńskiego p. W. Chrzanowskiej i męskiego T.O.S. jak również szkółek elementarnych T.O.S.
Na samym występie poza nieprzyjemnej ustaleniem faktu, że tylko dwie szkoły średnie zdobyły się na dowagę przyjęcia udziału w publicznym pokazie prac swych uczniów, zwraca naszą uwagę widomy i znaczny rezultat osiągnięty w stosunkowo krótkim czasie przez wyzwoloną szkołę polską. Co nadto jest ważnem, to i to, że wyniki dodatnie rozciągnąć należy na jaknajszersze pojęcie szkoły polskiej, tak żeńskiej, jak męskiej lub elementarnej mieszanej; zarówno czysto prywatnej, niekorzystającej z materialnego poparcia społeczeństwa, jak i szeroko popieranej i otrzymującej subsydium miejskie, w każdym jednak razie dążącej drogą szlachetnego współzawodnictwa, bez widoków osobistego zysku do wszelkich ulepszeń i racjonalnego postępu.
Stwierdzając też szalony przedział między tem cośmy widzieć do niedawna zwykli w szkole rosyjskiej a tem co osiągnęła szkoła polska nie można się też oprzeć i wrażeniu, iż zwykle na drugim planie stawiana szkoła żeńska przy pełnem zamiłowania i umiejętności prowadzeniu może zająć stanowisko conajmniej współrzędne z pierwszorzędną uczelnią męską.
Poczynając więc od sankcjonowanych obecnością J. E. ks. Biskupa popisów gimnastycznych panienek narówni z uczniami, wszystkie te prace z zakresu rysunku, czy modelowania, matematyki, kartografji, języka polskiego lub wiedzy przyrodniczej itd. dowodzą, że gimnazja częstochowskie, pozostające pod kierunkiem p. Wacława Płodowskiego i pani Wacławy Chrzanowskiej, stoją na poziomie, do którego nietylko dawnej szkole, ale i wielu dzisiejszym daleko.
Wchodzimy na wystawę, gdzie witają nas, udzielając uprzejmie objaśnień nauczyciele: w gimnazjum męskiem rysunku i kaligrafji p. Marjan Zarębski i w gimnazjum żeńskim rysunku i modelowania p. St. Chrzanowski.
Obaj stwierdzają, że rysunek w szkole dzisiejszej znalazł zastosowanie we wszystkich dziedzinach nauki, czego zresztą dowodzą wystawione prac e nietylko uczniów klas niższych, lecz nawet klas najwyższych, w których szkole rosyjskiej rysunki były ignorowane.
Szczególniej ciekawe na dzisiejszej wystawie są prace z zakresu kompozycji, wśród których daje się zauważyć kilku zdolnych karykaturzystów. Przechodzimy do pokazów z zakresu modelowania (p. Wł. Rudlicki) oparty na tematach czerpanych z chwili bieżącej, jak a niespełna rok istnienia szkoły w tej dziedzinie koniecznej w nowoczesnej uczelni zrobiono już wiele.
Wzorem zeszytu czystego i ze skrupulatnością zapisywanych codziennie lekcji jest dziennik Jana Czyża, ucznia kl. 1, na który zwracamy szczególną uwagę zwiedzających wystawę, a głównie młodzieży. Kilkanaście zeszytów kaligraficznych objaśnia o tem, że prof. M. Zarembski stosuje pismo proste, uznane przez pedagogów za najlepsze. O pracowitości uczniów przekonują nas niedzielne prace z zakresu zoologji i anatomji (p. J. Prüffer), czynne też są szkolne akwarjum i terrarium.
Powszechne zainteresowanie budzi nadzwyczaj mozolnie zebrany zielnik „Flora ziem polskich” przez ucznia Rutkowskiego, jest też wiele interesujących prac z zakresu botaniki o zoologji (p. J. Prüffer); z chemji i mineralogji (p. Sojecki) ciekawy jest zbiór minerałów uczn. kl. 5 – H. Batawji, tablica „Przekrój pieca” – Wosika, modele kryształów wykonane przez Przeworeskiego z kl. 6 i wiele innych. „Trawy ziem polskich” zebrał Kotarski, uczeń kl. III.
Rysunki znjadują też wielkie zastosowanie przy nauce fizyki i są konieczne do zrozumienia zjawisk przyrody, tutaj „prasa hydrauliczna” L. Cybulskiego kl. 5 i szereg prac Zborowskiego, Bartoszka i L. Scheina zamykają ten dział nauki, prowadzony przez dyr. W. Płodowskiego. Śliczne szlaki perskie Ząbkowskiego, ucz. kl. 5 i „łożysko kurkowe” – Markusfelda i inne, świadczą o dobrym kierownicwie kreślenia (inż. L. Mońkowski). Mapy (p. Ryslik) zamykają obfity pokaz prac, mówiący o „par excellence” nowoczesnem pojęciu szkoły średniej, przygotowującej ucznia do dalszych już samodzielnych studjów w uczelniach wyższych.
Drugą i ostatnią już szkołą średnią która na zaproszenie Komitetu nadesłała prace swych uczenic jest gimnazjum p. W. Chrzanowskiej.
I tutaj, jak w szkole męskiej, dominuje rysunek stosowany we wszystkich dziedzinac wiedzy wykładowej.
Oglądamy wiele prac z różnych zakresów, począwszy od rzeczy wstępnych, któremi są dawane przez p. St. Chrzanowskiego jako temat modele płaskie, następnie bryły, wycinanki i kompozycje, z których sądzić można o zdolnościach indywidualnych jednostki i czynić ciekawe spostrzeżenia psychologiczne.
Z wycinanek zatrzymują oko doskonałe w pomyśle prace p. Stefanji Domaszewskiej, M. Rutkowskiej i J. Kohnówny.
Modelowanie, którego inicjatorem w szkolnictwie polskiem jest p. St. Chrzanowski, zajmuje na wystawie poczesne miejsce, a z prac zasługuje na wyróżnienie p. Zofji Głazkówny i wielu innych. Ogólną sympatię dla wykonawczyni zielnika p. Maryli Rutkowskiej, ucz. kl. 3 budzi wiele mówiący na nim napis: „Mnie wszystko tak cieszy co swojskie, co nasze, i nie wiem co droższe nad ziemię ojczystą.
Z zakresu zoologji najlepszemi są: pp. R. Domaszewskiej ucz. kl. 4, Szmidłówny kl. 5, Laskowskiej kl. 4 i M. Sokołowskiej. Rysunki z zakresu fizyki (p. Sojecki) nadzwyczaj pracowite i wymagające systematyczności znalazły wykonawczynie pp.: F. Szczepańską, Szelestównę i M. Skalmierską, a anatomji (p. K. Wrede), S. Barańską i J. Szczepańską.
Olbrzymie mapy z geografji dawnych ziem polskich i z historji powszechnej (p. J. Dziuba) i wielka budządza powszechne zainteresowanie mapa rysunku p. Kamili Chochołówny, zamykają ten pokaz bogaty i ze wszechmian pożyteczny a interesujący.,


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych