- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Kłokoczka południowa 30.03.2010

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 01.04.2010 08:51:35MoŻe kiedyś tak wyrośnie...
MoŻe kiedyś tak wyrośnie...
Na zaproszenie Aleksandra Cieślaka szkołę odwiedził profesor Jan Hereźniak ( absolwent z 1952 roku ). Była to jednak niecodzienna wizyta , ponieważ profesor Hereźniak przywiózł unikalne drzewo - kokoczkę południową ( Staphylea pinnata . Została ona posadzona przed frontem szkoły. Drugie takie drzewko zostało posadzone przed częstochowskim muzeum.

Gatunek pod ochroną

Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) – gatunek rośliny z rodziny kłokoczkowatych (Staphyleaceae). Pochodzi ze środkowej i południowej Europy, oraz Azji mniejszej. Występuje rzadko w południowej Polsce, jest także uprawiany. Jeden z największych okazów (ponad 4,5 m wysokości) kłokoczki południowej w Polsce rośnie w Sieteszy (woj. podkarpackie).

Należy do nielicznych krajowych krzewów ozdobnych z kwiatów i oryginalnych owoców. Występuje w strefie umiarkowanej Eurazji i Ameryki Pn. Kłokoczka jest krzewem o wysokości do 4 metrów. Niekiedy rośnie w kształcie drzewka. Pędy są dość sztywne i wzniesione, czasami nieco pogięte, w młodości są owłosione.
Liście kłokoczki mają do 9 cm długości, są długoogonkowe, nieparzystopierzasto złożone z pięciu -siedmiu listków o brzegach piłkowanych, opadające na zimę. Górna strona listka jest intensywnie zielona, a spodnia szaro-niebieskawo-zielona. Kwiaty białe do 1 cm długości, pachnące, miododajne, zebrane w zwisające grona do 12 cm długości, pojawiają się w lipcu. Owocem kłokoczki jest charakterystycznie rozdęta, pęcherzykowata i skórzasta torebka o dwóch, czasami trzech komorach, długości do 5 cm.
Kształt torebki jest najczęściej kulisty, niekiedy sercowaty. Ściany torebki pergaminowate, początkowo jasnozielone, potem (sierpień-wrzesień) przebarwiają się na kolor brunatny, słomkowożółty lub pomarańczowy. W torebce znajduje się kilka twardych, lśniących nasion, wielkości pestki czereśni. Polska nazwa kłokoczki ma związek z językiem prasłowiańskim. Wywodzi się ona zapewne od charakterystycznego klekotu nasion w skórzastych torebkach, wywoływanego przez podmuchy wiatru. Kłokoczka południowa znajduje się pod całkowitą ochroną gatunkową.

Rozdęte, pęcherzykowate torebki, to owoce kłokoczki południowej Jest to krzew związany z wieloma polskimi zwyczajami ludowymi, gdyż wierzono, że odpędza złe duchy. Z jego nasion robiono różańce. Tolerancyjny w stosunku do gleby i światła, ale wymaga ciepłego stanowiska.Najlepiej jednak rośnie na glebach świeżych, żyznych i na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wytrzymały na susze i dość wytrzymały na mróz.Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz wycinania wiosną martwych pędów i sporadycznego wycinania po przekwitnięciu, zbyt długich

http://www.florlang.pl/klokoczka.html

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych