- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Kłokoczka południowa 30.03.2010

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 01.04.2010 08:51:35

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


MoŻe kiedyś tak wyrośnie...
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
MoŻe kiedyś tak wyrośnie...

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Na zaproszenie Aleksandra Cieślaka szkołę odwiedził profesor Jan Hereźniak ( absolwent z 1952 roku ). Była to jednak niecodzienna wizyta , ponieważ profesor Hereźniak przywiózł unikalne drzewo - kokoczkę południową ( Staphylea pinnata . Została ona posadzona przed frontem szkoły. Drugie takie drzewko zostało posadzone przed częstochowskim muzeum.

Gatunek pod ochroną

Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) – gatunek rośliny z rodziny kłokoczkowatych (Staphyleaceae). Pochodzi ze środkowej i południowej Europy, oraz Azji mniejszej. Występuje rzadko w południowej Polsce, jest także uprawiany. Jeden z największych okazów (ponad 4,5 m wysokości) kłokoczki południowej w Polsce rośnie w Sieteszy (woj. podkarpackie).

Należy do nielicznych krajowych krzewów ozdobnych z kwiatów i oryginalnych owoców. Występuje w strefie umiarkowanej Eurazji i Ameryki Pn. Kłokoczka jest krzewem o wysokości do 4 metrów. Niekiedy rośnie w kształcie drzewka. Pędy są dość sztywne i wzniesione, czasami nieco pogięte, w młodości są owłosione.
Liście kłokoczki mają do 9 cm długości, są długoogonkowe, nieparzystopierzasto złożone z pięciu -siedmiu listków o brzegach piłkowanych, opadające na zimę. Górna strona listka jest intensywnie zielona, a spodnia szaro-niebieskawo-zielona. Kwiaty białe do 1 cm długości, pachnące, miododajne, zebrane w zwisające grona do 12 cm długości, pojawiają się w lipcu. Owocem kłokoczki jest charakterystycznie rozdęta, pęcherzykowata i skórzasta torebka o dwóch, czasami trzech komorach, długości do 5 cm.
Kształt torebki jest najczęściej kulisty, niekiedy sercowaty. Ściany torebki pergaminowate, początkowo jasnozielone, potem (sierpień-wrzesień) przebarwiają się na kolor brunatny, słomkowożółty lub pomarańczowy. W torebce znajduje się kilka twardych, lśniących nasion, wielkości pestki czereśni. Polska nazwa kłokoczki ma związek z językiem prasłowiańskim. Wywodzi się ona zapewne od charakterystycznego klekotu nasion w skórzastych torebkach, wywoływanego przez podmuchy wiatru. Kłokoczka południowa znajduje się pod całkowitą ochroną gatunkową.

Rozdęte, pęcherzykowate torebki, to owoce kłokoczki południowej Jest to krzew związany z wieloma polskimi zwyczajami ludowymi, gdyż wierzono, że odpędza złe duchy. Z jego nasion robiono różańce. Tolerancyjny w stosunku do gleby i światła, ale wymaga ciepłego stanowiska.Najlepiej jednak rośnie na glebach świeżych, żyznych i na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wytrzymały na susze i dość wytrzymały na mróz.Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz wycinania wiosną martwych pędów i sporadycznego wycinania po przekwitnięciu, zbyt długich

http://www.florlang.pl/klokoczka.html

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych