Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Sport 1948

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 31.10.2009 18:01:38

3 maja 1948 odbyły się Biegi Narodowe. W biegi na 1000 metrów drugie miejsce zajął Szewczykowski z wynikiem 3.44.2
( Życie Częstochowy z 03.05.1948 r.)

16 czerwca rozpoczęły się mistrzostwa szkól średnich w siatkówce. Gimnazjum Sienkiewicza zwyciężyło Gimnazjum Braci Szkolnych 2 : 0; Gimnazjum Włókiennicze 2 : 0 i Handlowe 2 : 0 .
( Życie Częstochowy, Nr 161 z 18.06.1948 r. str. 4 )

W następnym dniu pokonało ponownie Gimnazjum Mechaniczne 2 :1 i Gimnazjum Traugutta 2 : ). Szkołę reprezentowali następujący uczniowie : Pasak, Popiołek, Frontczak, Szymański, Kadłubek, Owczarek ( Skrzeszowski ). Tym samy drużyna Gimnazjum Sienkiewicza zajęła I miejsce w Częstochowie.
( Życie Częstochowy, Nr 162 z 14.06.1948 r. str. 4 )

W I wojewódzkich zawodach modeli latających, które odbyły się w Masłowie koło Kielc startował uczeń Gimnazjum im. H. Sienkiewicza Antoni Szymański. W kategorii amatorów ( kat. Szybowców kadłubowych ) zajął on wysokie II miejsce.
( Życie Częstochowy Nr 165 z 17.06.1948 r. )

24 czerwca 1948 odbyły się na stadionie miejskim lekkoatletyczne mistrzostwa szkól średnich. Wzięło w nich udział dziesięć szkół. Wśród szkól męskich zwyciężyło Gimnazjum im. H. Sienkiewicza uzyskując 3.720 punktów. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum im. R. Traugutta. W trakcie zawodów 5 kilową kulą uczeń Sienkiewicza – Filipecki uzyskał bardzo dobry wynik 13.29 metrów.
( Życie Częstochowy Nr 175 z 27.06.1948 r. str. 4 )
Indywidualnie zwyciężył Filipecki ( 1.325 pkt) przed drugim uczniem Sienkiewicza – Zarembom ( 1.275 pkt)
W trakcie tych zawodów w biegu na 400 metrów trzecie miejsce uzyskał uczeń Sienkiewicza – Pawlica wynikiem 1:02.3. Ponadto mistrzowska drużyna siatkówki sensacyjnie przegrała z Gimnazjum Mechanicznym 0 : 2. Na usprawiedliwieni należy dodać, że zespól był osłabiony brakiem czterech podstawowych zawodników.