- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Koło Ligii Lotniczej

Autor: autor ( opr. Cieślak Aleksander )
Data dodania: 15.03.2008 16:35:22

Przy I Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
Zainteresowanie młodzieży szkolnej „Sienkiewicza” w Częstochowie sięga czasów przedwojennych lat dwudziestych ub. Wieku kiedy to w murach szkoły działało Koło Elektromechaniczne wraz z istniejącą przy nim modelarnią lotniczą cieszącą się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej.
Entuzjastą i miłośnikiem lotnictwa jak również modelarzem tegoż kółka był późniejszy bohater naszego Gimnazjum i Liceum p. por. Hieronim Franciszek Dudwał Kawaler Krzyża Vir Tuti Militari, który otrzymał go za udział w Kampanii Wrześniowej 1939r. Strącając pod palskim niebem cztery samoloty niemieckie: Me 11o, He 111, Ju 86 i He 126.
W okresie okupacji hitlerowskiej II Wojny Światowej już w listopadzie1940 roku w Częstochowie powstała konspiracyjna grupa lotnicza pod kryptonimem „Trzynastka”, której organizatorami byli gimnazjaliści uczący się na tajnych kompletach m.in. u „Sienkiewicza”
Zadaniem tej grupy buło m.in. zbieranie informacji o lokalizacji, wyposażeniu i działalności jednostek Luftwaffe i niemieckiej Młodzieżowej Organizacji Lotniczej (NSFK), uzupełnianie i pogłębianie wiedzy lotniczej, itp.
Po wyzwoleniu Częstochowy członkowie tej konspiracyjnej organizacji przystąpili do przejęcia i zabezpieczenia sprzętu lotniczego porzuconego przez Niemców, znajdującego się w byłej siedzibie NSFK przy ul. Dąbrowskiego 12 w Częstochowie jak i na lotnisku na Kucelinie, gdzie w czasie okupacji w latach 1942-1944 mieściła się niemiecka szkoła pilotażu.
Już w październiku 1945r. W Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza zawiązało się „Koło Szybowcowe”, a jego członkowie byli pierwszymi absolwentami i pilotami szybowcowymi kat. „A” i „B” Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Częstochowskiego Ośroda Szkolnego Szybownictwa na górze Osona koło Częstochowy.
Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1947 roku (Dz.U.RP nr 60 z dnia 29.09.1947r.) powołano do życia Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności Publicznej „Ligę Lotniczą” ustanawiając stowarzyszenie aeroklubów regionalnych. Odtąd A.Cz. Wszedł w skład nowego stowarzyszenia pn. Częstochowski Aeroklub Ligii Lotniczej.
Członkiem zarządu tego aeroklubu został m.in. licealista „Sienkiewicza” pilot szybowcowy Karol Ostrowski.
Na początku roku 1949 grupa inicjatywna pilotów aeroklubu częstochowskiego uczniów Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w składzie: Andrzej Olędzki, Karol Ostrowski, Henryk Zaręba, Aleksander i Jan Kujawski, Dariusz Przygoda, Stefan Mercik, Stanisław Piotrowski i Jerzy Matyja za zgodą dyrektora szkoły prof. Kazimierza Saboka zawiązała Szkolne Koło Ligi Lotniczej, którego opiekunem mianowano prof. Historii por. rezerwy Andrzeja Chłapa.
Prof. Chłap jeszcze przed wojną nauczyciel „Sienkiewicza” za udział w Wojnie Bolszewickiej został odznaczony Krzyżem Walecznych, Orlętami, Gwiazdą Przemyśla, Krzyżem Obrony Litwy i Białorusi. Odbył Kampanię Wrześniową 1939 r. Jako dowódca plutonu na froncie niemieckim. Dostał się do niewoli w październiku 1939 r. gdzie przebywał do 29.04.1945r. Od 1-go września podjął ponownie pracę w I Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.
Celem powstania tego Koła było:
- propagowanie i rozwijanie polskiego lotnictwa sportowego
- wspieranie inicjatyw, szkolenia i działalności młodzieży lotniczej
- pielęgnowanie tradycji lotniczych
- prowadzenie działalności edukacyjno- wychowawczej i popularno- naukowej w dziedzinie lotnictwa
Pierwszym prezesem Koła L. L. Został Andrzej Olędzki- pilot szybowcowy, a po uzyskaniu przez niego świadectwa dojrzałości i podjęcia studiów na Politechnice Warszawskiej funkcję tą objął Karol Ostrowski, pilot szybowcowy i modelarz.
Wkrótce Koło Ligi Lotniczej Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza stało się najlepszym i najprężniejszym z pośród szkolnych Kół L. L. W Częstochowie. Zarząd Koła L. L. „w Sienkiewiczu” wydawał co miesiąc gazetkę ścienną pt. „Pod chmurką”, w której ukazywały się aktualne informacje dot. Rozwoju lotnictwa sportowego w Polsce, jak również wydarzenia i osiągnięcia Częstochowskiego Aeroklubu Ligi Lotniczej. Szkolne Koło Ligi Lotniczej w Sienkiewiczu podlegało organizacyjnie Częstochowskiemu Aeroklubowi Ligi Lotniczej, którego lotnisko znajdowało się na Kucelinie k/ Częstochowy.
31 grudnia 1952r. w obliczu zaostrzającej się w świecie sytuacji zimnowojennej decyzją Władz państwowych Huta im. B. Bieruta zabiera lotnisko pod zabudowę walcowni blach grubych. Aeroklub Częstochowski pozbawiony bazy lotniskowej, przerywa działalność, a tym samym wszystkie Koła szkolne Ligi Lotniczej przy I Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie liczyło: 196 członków zrzeszonych w tym: 3-ch pilotów samolotowych, 15 pilotów szybowcowych, 4-ch skoczków spadochronowych, 8-iu modelarzy.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych