- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Chlewińska Zofia ( 1907 - .... )

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 11.08.2005 12:45:53

Chlewińska Zofia

Urodziła się 14 maja 1907 roku w Częstochowie.
Jej rodzicami byli : Bronisław- Antoni i Michalina z domu Kosicka. Zofia Chlewińska została ochrzczona w parafii Św. Zygmunta ( nr metryki 1383 /1913 ) . Była wyznania rzymsko – katolickiego.
W maju 1926 roku ukończyła żeńskie Gimnazjum im. J. Słowackiego ( w sumie 8 klas ). Następnie zdała egzaminy i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. 30 czerwca 1931 roku ukończyła pięcioletnie studia z zakresu filologii francuskiej.
Zaraz po studiach starała się o pracę w częstochowskich szkołach średnich. 24 września 1931 roku kuratorium przydzieliło ją do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza. Otrzymała pismo w którym kuratorium zezwalało jej na bezpłatne odbycie praktyki przedegzaminacyjnej, powierzając jej osobę bezpośrednio Dyrektorowi Płodowskiemu. W tamtym okresie zaraz po studiach każdy był objęty pewnego rodzaju kontraktem, w myśl którego musiał obowiązkowo odbyć pracę. I dlatego w Gimnazju,m im. H. Sienkiewicza została zatrudniona na zasadzie nauczyciela kontraktowego. W ten sposób rozpoczęła swoją pracę w klasach od pierwszej do piątej w wymiarze 15 godzin tygodniowo.
11 stycznia 1933 roku Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie zwróciło się do kuratorium o możliwość nadania profesor Chlewińskiej pełnej posady nauczyciela języka francuskiego. Kilka dni później 16 stycznia 1933 r. kuratorium wyraziło zgodę. W ten sposób została zatrudniona jako nauczyciel etatowy w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W gimnazjum tym pracowała jedynie jeden rok szkolny.
Była nauczycielem wymagającym. Jak wynika z dokumentów Rad Pedagogicznych tego gimnazjum Profesor Chlewińska dała się poznać jak znakomity fachowiec i pedagog. Potrafiła zainteresować i nauczyć języka francuskiego. Najprawdopodobniej poważna choroba uniemożliwiła jej dalszą pracę. W następnym roku uczniowie odwiedzali chorą nauczycielkę, pomagali w prostych czynnościach jak zakupy, sprzątanie mieszkania. Dalsze jej losy nie są już mi znane.
Mieszkała w Częstochowie na ul. Dąbrowskiego 11 m 6.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych