- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1980

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Tomasz
Drugię imię:
Nazwisko:Sętowski
Klasa:IV b
Wychowawca:brak danych
Data ur.:brak danych
Miejsce ur.:brak danych
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Krótka historia twórczości Tomasza Sętowskiego
www.setowski.com

Tomasz Sętowski urodził się w Częstochowie. Karierę malarską rozpoczął po ukończeniu studiów na wydziale plastyki częstochowskiej WSP. Jak sam mówi, studia dały mu gruntowną wiedzę z historii sztuki, a przede wszystkim historii malarstwa, zaś technikę i perfekcyjność warsztatową doskonalił stawiając kolejne kroki - od lokalnych galerii, aż do najlepszych salonów wystawienniczych. Pomijając drogę konkursów plastycznych swoje prace skierował do najlepszego z krytyków - publiczności. Jego prace szybko znalazły grono zwolenników, co z kolei zaowocowało zainteresowaniem ze strony promotorów i kuratorów sztuki. W roku 1995 prace Tomasza Sętowskiego włączono do objazdowej wystawy "Surrealiści polscy", na której prezentowano najlepszych artystów czerpiących wzorce z tego nurtu. Dzięki tej wystawie artystę szybko kreowano na jednego z najbardziej oryginalnych i najzdolniejszych malarzy młodego pokolenia, któremu udało się stworzyć własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl. Jego sztuka wzbudziła zainteresowanie najlepszych polskich galerii, m.in. Kareńskich w Poznaniu, Katarzyny Napiórkowskiej i SD w Warszawie. Jednocześnie jego prace zyskały uznanie zagranicznych marszandów - sukcesami zakończyły się wystawy we Francji i Niemczech.

W roku 1998 nowojorska galeria Stricoff Fine Art poszukiwała nowych, obiecujących malarzy, tworzących w sposób oryginalny - z grupy kilkudziesięciu artystów Amerykanie postanowili promować Sętowskiego. Pierwszym krokiem liczącym się za oceanem była prezentacja jego twórczości na największych na świecie targach sztuki w Nowym Jorku. Od 2002 roku Sętowski na nowojorskim ARTEXPO ma już własne stoisko i wystawia pod własnym szyldem "Muzeum Wyobraźni". Prezentacje na targach okazały się sukcesem - prace artysty wystawiają nowojorskie galerie Stricoff Fine Art i InterArt, ostatnio prezentowano je na indywidualnej wystawie w Las Vegas. Trwają rozmowy z galeriami w innych rejonach Stanów Zjednoczonych, głównie na zachodnim wybrzeżu. Równolegle przygotowywane są wystawy w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W roku 1999 Sętowski nawiązał współpracę z miesięcznikiem "Nowa Fantastyka", gdzie szybko zyskał uznanie czytelników, dzięki czemu jego prace pojawią się w magazynie regularnie, a projektowane przez niego okładki co roku zajmują czołowe miejsca w plebiscytach. Przez wiele lat sztukę Tomasza Sętowskiego zaliczano do szeroko pojętego pojęcia surrealizmu. Dopiero podczas targów sztuki Lineart w Gandawie okazało się, że artystów tworzących w podobnym stylu zalicza się do, posiadającego rzesze zwolenników, "realizmu magicznego", bądź "realizmu fantastycznego", a samym artystom (co zresztą Sętowski podkreśla) bliżej jest do Boscha niż Salvadora Dali. Przedstawicieli tego gatunku jest niewielu na świecie, gdyż tworzenie takich prac wymaga nienagannego, wręcz mistrzowskiego warsztatu oraz ogromnej wyobraźni. Wystawy Tomasza Sętowskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności, czego dowodem było uznanie przez czytelników regionalnego dodatku Gazety Wyborczej wystawy "Teatr magiczny", w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, za wydarzenie kulturalne roku. W tym samym plebiscycie Sętowski został uznany za twórcę roku. W roku 2000 kapituła, złożona z osobistości polityki i kultury, przyznała mu tytuł "Artysta XX wieku w Częstochowie". Artysta nie boi się trudnych wyzwań - kilkakrotnie prezentował swój warsztat publicznie. Przez kilka dni, w asyście zgromadzonych widzów, malował obraz, tworząc swój własny magiczny teatr malowania. Obrazy Tomasza Sętowskiego znajdują się w wielu znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Morskim w Gdańsku, Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii. Jego prace wielokrotnie zdobiły okładki książek (m.in. bestseller Waldemara Łysiaka "Statek"), gazet, plakatów i innych publikacji. Artysta nie pozostaje obojętny na problemy innych ludzi, każdego roku przekazuje swoje prace na rzecz organizacji charytatywnych.

W roku 2001 spełniło się marzenie artysty - w rodzinnej Częstochowie otworzył "Muzeum Wyobraźni" galerię autorską, której wnętrza przypominają krajobrazy znane z jego płócien. Jest to również nowe miejsce pracy artysty.

W roku 2000 jedna z największych w Polsce oficyn wydawniczych MUZA SA wydała album "Sętowski - teatr magiczny" uzupełniając serię publikacji przedstawiających największe sławy w historii malarstwa wizerunkiem polskiego artysty. W albumie znalazły się prace Tomasza Sętowskiego z końca lat dziewięćdziesiątych - obrazy, rysunki, szkice oraz rzeźby, które autor wykonuje okazjonalnie, aby uatrakcyjnić wystawy obrazów. Po sukcesie albumu, zdecydowano się na kolejną publikację - "Muzeum Wyobraźni" z najnowszymi pracami artysty, a także jego najbardziej uznanymi obrazami. Uzupełniają je rysunki, gwasze, grafiki oraz zdjęcia częstochowskiej galerii ukazujące niepowtarzalny sposób prezentacji dzieł.. Album "Muzeum Wyobraźni" jest podsumowaniem dotychczasowej twórczości artysty i jednocześnie próbą dotarcia do szerszego grona sympatyków "realizmu fantastycznego". Prace artysty znaleźć można również w Internecie. Pod adresem www.setowski.com znajduje się wirtualna galeria, wielokrotnie nagradzana w konkursach na najlepsze witryny WWW.

Rekordzista szkoły w skoku wzwyz - 202 cm
Jego rekord życiowy wynosi - 211 cm. Był akademickim mistrzem Polski i wicemistrzem Polski juniorów. Posiadał II klase sportową w skoku wzwyż.

Ur. 14.06.1961r. Absolwent Wydz. Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (dyplom z wyróżnieniem, 1989). Uprawia malarstwo, rysunek, ilustrację. Wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, Niemczech, udział w targach sztuki w Szwajcarii i Szwecji. Współpraca z Galerią STRICOFF w Nowym Jorku. Wystawy w Częstochowie: BWA (1994), „Oblicza rzeczywistości” (Gaude Mater, 1995), „Polscy surrealiści” (Miejska Galeria Sztuki, 1995). Katalog „Maskarada” (Częstochowa 1993), „Malarski teatr zdarzeń” (1997). Nie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Żonaty (Małgorzata, absolwentka PLSP), syn Mikołaj l. 11.
Hobby: tenis.

Kto jest kim w częstochowskim - 1998
W roku 2000 jedna z największych w Polsce oficyn wydawniczych MUZA SA wydała album "Sętowski - teatr magiczny" uzupełniając serię publikacji przedstawiających największe sławy w historii malarstwa wizerunkiem polskiego artysty.

Sętowski Tomasz

Urodził się 14 czerwca 1961 roku w Częstochowie. W latach 1976 – 1980 uczęszczał do IV LO im. H. Sienkiewicza. Tutaj został rekordzistą szkoły w skoku wzwyż uzyskując 202 cm
( jego rekord życiowy wynosi - 211 cm ). . Był akademickim mistrzem Polski i wicemistrzem Polski juniorów. Posiada II klasę sportową w skoku wzwyż. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia w Instytucie Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W roku 1989 ukończył studia. Studia dały mu gruntowną wiedzę z historii sztuki, a przede wszystkim historii malarstwa, zaś technikę i perfekcyjność warsztatową zaczął doskonalił stawiając kolejne kroki - od lokalnych galerii, aż do najlepszych salonów wystawienniczych. Pomijając drogę konkursów plastycznych swoje prace skierował do najlepszego z krytyków - publiczności. Jego prace dość szybko znalazły grono zwolenników, co z kolei zaowocowało zainteresowaniem ze strony promotorów i kuratorów sztuki.
Wystawy Tomasza Sętowskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności, czego dowodem było uznanie przez czytelników regionalnego dodatku Gazety Wyborczej wystawy "Teatr magiczny", w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, za wydarzenie kulturalne roku. W tym samym plebiscycie Sętowski został uznany za twórcę roku. W roku 2000 kapituła, złożona z osobistości polityki i kultury, przyznała mu tytuł "Artysta XX wieku w Częstochowie". Artysta nie boi się trudnych wyzwań - kilkakrotnie prezentował swój warsztat publicznie. Przez kilka dni, w asyście zgromadzonych widzów, malował obraz, tworząc swój własny magiczny teatr malowania. Obrazy Tomasza Sętowskiego znajdują się w wielu znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Morskim w Gdańsku, Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii. Jego prace wielokrotnie zdobiły okładki książek (m.in. bestseller Waldemara Łysiaka "Statek"), gazet, plakatów i innych publikacji. Artysta nie pozostaje obojętny na problemy innych ludzi, każdego roku przekazuje swoje prace na rzecz organizacji charytatywnych.
W roku 2000 jedna z największych w Polsce oficyn wydawniczych MUZA SA wydała album "Sętowski - teatr magiczny" uzupełniając serię publikacji przedstawiających największe sławy w historii malarstwa wizerunkiem polskiego artysty.
W roku 2001 spełniło się marzenie artysty - w rodzinnej Częstochowie otworzył "Muzeum Wyobraźni" galerię autorską, której wnętrza przypominają krajobrazy znane z jego płócien. Jest to również nowe miejsce pracy artysty.
Wystawy indywidualne prezentował w Niemczech, Francji, Szwecji, Szwajcarii, USA i Belgii.


[Komentarze (6)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych