- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1984

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Piotr
Drugię imię:
Nazwisko:Kardas
Klasa:IV b
Wychowawca:brak danych
Data ur.:brak danych
Miejsce ur.:brak danych
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Uniwersytet Jagielloński
Opis:Zakwalifikował się do finału ( III stopień ) XIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, które rozegrane zostały w Warszawie 26 - 28 kwietnia 1984 r.
Uczęszczał do klasy o profilu podstawowym.


Kardas Piotr, prawnik. Ur. 18 VII 1965 w Częstochowie. Uczęszczał do Liceum im. H. Sienkiewicza. Uczęszczał do klasy o profilu podstawowym. W 1984 r został finalistą ogólnopolskim XIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Absolwent z 1984 r.
Jest profesorem w Katedrze Prawa Karnego UJ, wykładowcą Podyplomowego Studium Prawa Karnego Materialnego i Prawa Karnego  Gospodarczego w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1990 roku i uzyskał stopień magistra prawa na podstawie rozprawy napisanej pod kierunkiem naukowym Prof. dr hab. A. Zolla pt. „Przestępstwo polityczne w polskim prawie karnym”. Od 1990 roku związany z Katedrą Prawa Karnego UJ, najpierw jako doktorant, następnie asystent, adiunkt wreszcie profesor. Stopień naukowy doktora nauk prawnych ze specjalnością prawo karne uzyskał w styczniu 1996 r. na podstawie przygotowanej pod kierunkiem naukowym Prof. dr hab. A. Zolla rozprawy pt. „Przestępstwo ciągłe w prawie karnym materialnym. Zagadnienia konstrukcji modelowych na tle pojęcia czynu, zbiegu przepisów i zbiegu przestępstw”. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych ze specjalnością prawo karne uzyskał w 2001 roku na podstawie rozprawy pt. „Teoretyczne podstawy odpowiedzialności karnej za przestępne współdziałanie”, która została wyróżniona I nagrodą w Konkursie „Państwa i Prawa” w 2002 roku. Od 2006 roku jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek komisji nauk prawych Polskiej Akademii Umiejętności oraz  Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego
Przebywał na stażach i stypendiach naukowych w Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Mainz (Niemcy), Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie (Niemcy), Uniwersytecie w Dreźnie (Niemcy) Uniwersytecie Wiedeńskim (Austria), Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Fryburgu Bryzgowijskim (Niemcy).
Współautor Komentarza do Kodeksu karnego (część ogólna i szczególna – red. A. Zoll), Komentarza do przepisów karnych Kodeksu spółek handlowych; Komentarza do Kodeksu karnego skarbowego, Komentarza do ustawy o ochronie obrotu gospodarczego.  Autor około 150 prac naukowych dotyczących problematyki prawa karnego materialnego, konstytucyjnych podstaw odpowiedzialności karnej, teorii prawa, prawa karnego procesowego, organizacji wymiaru sprawiedliwości, problematyki harmonizacji i unifikacji prawa karnego w ramach struktur europejskich, prawa karnego międzynarodowego. 
W latach 1990-1992 odbył aplikację sędziowską w Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego. W 1994 r. złożył egzamin radcowski. Od 1999 jest wykładowcą Podyplomowego Studium Prawa Karnego Gospodarczego i Skarbowego w Uniwersytecie Wrocławskim oraz Studium Doktoranckiego z zakresu Prawa Karnego Gospodarczego i Skarbowego w Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1993-1998 był Członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.  W 1994-1997 był sekretarzem Komisji ds. Reformy Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1994-1998 pełnił funkcję asystenta sędziego w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie. W latach 1997-1998 był członkiem Zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości RP ds. szkoleń sędziów i  prokuratorów w zakresie nowych Kodyfikacji karnych. Współpracownik Komisji powołanej przez Ministra Sprawiedliwości RP dr Hannę Suchocką przygotowującej projekt nowelizacji Kodeksu Karnego z 1997 r. W latach 1999-2000 – ekspert Komisji Sejmowej ds. Zmian w Kodyfikacjach opiniujący przedkładane Sejmowi RP projekty nowelizacji Kodeksu karnego z 1997 r. W 2001 – ekspert Komisji ds. nowelizacji Kodeksów Karnych kierowanej przez Prof. dr hab. A. Wąska, działającej przez Prezydencie RP. W roku 2004 pełnił funkcję eksperta Komisji ds. nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Od 2005 r. jest arbitrem w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, zaś od 2008 Arbitrem w Trybunale Arbitrażowym ds.  Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie. Od 2001 r. łączy działalność naukowo-dydaktyczną z praktycznym wykonywaniem zawodu adwokata. Prowadzi zajęcia dla aplikantów adwokackich, jest wykładowcą na szkoleniach z zakresu prawa karnego materialnego dla sędziów, prokuratorów i adwokatów.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych