- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1959

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Jordan
Drugię imię:Kordian
Nazwisko:Zjawiony
Klasa:brak danych
Wychowawca:prof. Kazimierz Ostrowski
Data ur.:2 styczeń 1943 rok
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:Częstochowa
ul. Żwirki Wigury 8
Kontakt:brak danych
Opis:Doktor Jordan Kordian Zjawiony urodził się w Częstochowie 2 stycznia 1943 roku. Szkołę Podstawową przy IV LO im. H. Sienkiewicza rozpoczął mając pięć lat.
Świadectwo Dojrzałości otrzymał 26 maja 1959 roku mając lat 16. Rok później rozpoczął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W ostatnim roku studiów otrzymał stypendium naukowe gwarantujące mu pracę na Uczelni. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1965 roku i natychmiast rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną jako asystent w Katedrze Syntezy Organicznej, a później Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. Przez pierwszy rok pracował pod kierunkiem obecnego profesora PAN Mariana Mikołajczyka w dziedzinie chemii związków fosforoorganicznych. Zafascynowany chemią steroidów przeniósł się jednak do sąsiedniej Katedry Chemii Organicznej aby podjąć pracę doktorską pod kierunkiem nieżyjącego już docenta Henryka Zająca, również absolwenta Liceum Henryka Sienkiewicza w Czestochowie. Jednoczesnie z pracą doktorską prowadził nauczanie studentów wydziału Chemicznego, Chemii Spożywczej i Chemicznej Technologii Włókna. Pracę doktorską wyróżnioną nagrodą Ministra Szkolnictwa Wyższego ukończył w 1974 roku. Od tego czasu pracował na stanowisku adiunkta w Instytucie Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. W 1978 roku wyjechał na staż do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych. Przez prawie dwa lata pracował w Centrum Badań Geronotologicznych (GRC, NIA, NIH) w Baltimore, Maryland w dziedzinie chemii antagonistycznych związków beta adrenergicznych. Do Polski wrócił w 1980 roku ponownie do Instytutu Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. Od tego czasu prowadził bardzo intensywną współpracę z Polskim przemysłem farmaceutycznym opracowując szereg nowatorskich rozwiązań i technologii dla Zakładów Farmaceutycznych Polfa w Pabianicach, Starogardzie Gdańskim i Rzeszowie. Jest autorem oryginalnych technologii leków przeciwbólowych takich jak ibuprofen, metoprolol i atenolol nagrodzonych przez Ministerstwo Przemysłu Chemicznego i Naczelną Organizację Techniczną (NOT).
W 1988 roku jego projekt badawczy z dziedziny syntezy nowych leków kardiologicznych otrzymał wyróżnienie Polskiej Komisji Fulbrighta i został nagrodzony rocznym wyjazdem do dowolnego ośrodka naukowego w USA. Wybrał ponownie ten sam ośrodek naukowy w Baltimore, MD gdzie pracował nad swoim projektem do połowy 1989 roku. Tam zastaje go historyczna zmiana polityczna dokonująca się w Polsce, której jednym ze skutków ubocznych jest drastyczne ograniczenie środków na badania naukowe w kraju. W tej sytuacji podejmuje trudną decyzję rezygnacji z kontynuowania zaawansowanej pracy habilitacyjnej w Polsce i decyduje się na pozostanie w USA. W tym samym czasie otrzymuje ofertę pracy z Uniwersytetu Missisipi i przenosi się na dalekie południe Stanów Zjednoczonych. Po niedługim czasie zostaje jednomyślnie uznany przez środowisko naukowe Uniwersytetu Missisipi i w 1991 roku powołany na stanowisko zastępcy profesora (Associate Professor) w Katedrze Farmakognozji na Wydziale Farmaceutycznym oraz w Badawczym Instytucie Nauk Farmaceutycznych (Research Institute of Pharmaceutical Sciences). W 1999 roku zostaje zatwierdzony jako stały pracownik Uniwesytetu Mississippi (tenured position) i awansowany do stanowiska Profesora. Okres pracy w Missisipi nie jest tylko usłany różami. W 1993 roku umiera nagle jego żona, również naukowiec, Dr Zofia Grosman-Zjawiona. Był to duży cios, który zniósł trudno opłacając go własnym pogarszającym się stanem zdrowia. Na szczęście po dwóch latach poznał swoją kolejną towarzyszkę życia i przyszłą żonę, - Krystynę Danczak. Jego nowa żona nie była ani chemikiem ani naukowcem, potrafiła jednak stworzyć niezwykle ciepłą atmosferę domową poprzez swoje zamiłowania artystyczne i pasje ogrodniczą.
W ciągu swojej 40-letniej pracy naukowej Dr Zjawiony opublikował ponad 100 prac i patentów z dziedziny chemii organicznej, chemii farmaceutycznej i chemii produktów naturalnych. Jest także autorem i współautorem licznych wystąpień na międzynarodowych konferencjach naukowych.
Dr Zjawiony jest głównym autorem i współautorem 34 grantów i kontraktów z agencji rządowych i zakładów farmaceutycznych. W zasięgu jego zainteresowań jest projektowanie i synteza nowych związków farmaceutycznych opartych na modelach pochodzących ze źródeł naturalnych. Prowadzi badania nad izolowaniem i identyfikacją wtórnych metabolitów z roślin, grzybów i organizmów morskich oraz Pol - syntetycznymi przemianami produktów naturalnych. Interesuje go chemia związków heterocyklicznych, chemią steroidów oraz związki o aktywności przeciwwirusowej, przeciw grzybiczej i przeciwnowotworowej izolowanych ze źródeł naturalnych.
Dr Zjawiony współpracował z naukowcami z Polski, Kanady, Meksyku, Japonii, Filipin, Egiptu, Grecji, Włoch, Słowenii i Rosji. Jest redaktorem międzynarodowego czasopisma “Marine Drugs”, sponsorowanego przez Uniwersytet Oceaniczny w Chinach. Jest również konsultantem firm chemicznych i farmaceutycznych w USA i Kanadzie.
Dr Zjawiony jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, Oddziału Chemii Organicznej, Chemii Medycznej i Rolniczej, Amerykańskiego Towarzystwa Farmakognozji i Fitochemicznego Towarzystwa Europejskiego.


[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych