- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1939

Imię:Janusz
Drugię imię:Aleksander
Nazwisko:Mariański
Klasa:IIIb
Wychowawca:prof. Rajnhard Henszel
Data ur.:09 stycznia 1921r.
Miejsce ur.:Główno
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:W roku 1939 ukończył naukę w zakresie programu przepisanego dla gimnazjum ogólnokształcącego w Państwowym Liceum i Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.
28 listopada 1941 r. - ubiegał sie o wydanie duplikatu świadectwa.

Mariański Janusz

28 sierpnia 1939 roku przyjechał do Częstochowy, aby pożegnać się z miastem. Wyjeżdżał bowiem do Gdyni, gdzie 1 września miał rozpocząć naukę w tamtejszej Szkole Handlowo – Morskiej. Tego samego dnia wyjechał do Jeżowa koło Brzezin, gdzie mieszkali jego rodzice,.
Trzy dni później wybuchła wojna, a 3 września Niemcy wkroczyli do Częstochowy. Kilka dni później przyszła pierwsza wiadomość od Janusza Mariańskiego, że jest w niewoli, gdzieś koło Lueneburgu Heine. Potem został przeniesiony na przymusowe roboty w okolice Boetersena, skąd w lecie 1940 roku uciekł i dotarł pociągiem przez Berlin do Poznania. Tam jednak na granicy został złapany przez żandarmów i osadzony w obozie karnym w Schwetigu. Stąd po trzech miesiącach odesłano go z powrotem do dawnego bauera. Dopiero pod koniec 1941 roku rodzice wykupili Janusza, wysyłając w jego miejsce opłaconego robotnika rolnego.
Po powrocie do domu Janusz Mariański natychmiast włączył się w działalność podziemną.
W roku 1943 zamieszkał w Częstochowie i pod pseudonimem „ Jot” działał w AK jako łącznik, najpierw w oddziale „ Henryka”, później w „ Ponurego” ( Jerzego Kurpińskiego)- tez absolwenta Gimnazjum im. H. Sienkiewicza.
Po wkroczeniu do Częstochowy Armii Radzieckiej Janusz Mariański mógł już wyjść z konspiracji i wtedy postanowił pobrać się z absolwentka Gimnazjum im. J. Słowackiego Ludmiłą Mężnicką.
W tym czasie pojechał do Łowicza po dokumenty niezbędne do ślubu i został zatrzymany przez UB wraz ze swoim ojcem i starszym bratem. Następnie przewieziono go do więzienia przy ul. Anstatta w Łodzi, gdzie urzędował osławiony Mieczysław Moczar.
W tym czasie jego młodszy brat Wojciech Mariański brał udział w Akcji Cyfra, w wyniku której została odbita z więzienia grupa około stu żołnierzy AK. Ubowcy szukając młodszego brata zatrzymali Janusza Mariańskiego wraz z ojcem. Wobec tego, że Wojciech Mariański zgłosił się do służby w Ludowym wojsku Polskim wobec tego zwolniono wszystkich wcześniej wziętych zakładników.
Janusz Mariański powrócił do Częstochowy i w kościele św. Barbary, 28 lipca 1945 zawarł związek małżeński z Ludmiłą Mężnicką.
Następne lata wraz z żona spędził w Warszawie, gdzie urodziły się dzieci. Tutaj też ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
W czasie swojego życia otrzymał wiele odznaczeń m.in. Krzyż 85 – lecia Harcerstwa Ziemi Częstochowskiej- nadany mu pośmiertnie przez kolegów z przedwojennego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza. Odznaczenie wręczał najbliższy kolega z gimnazjum harcmistrz Jan Dominikowski.
Janusz Mariański zmarł 9 lipca 1999 roku po długotrwałej chorobie ( do pełnej 54 rocznicy ich małżeństwa zabrakło 3 tygodni ).

Opracował : cieslak aleksander np wspomnień Ludmiły Mariańskiej sopisanych przez Andrzeja Kalinina ( 4 - 5 .09.1999 r. )

[Komentarze (3)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych