- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1934

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Jerzy
Drugię imię:Hipolit
Nazwisko:Palusiński
Klasa:Mat- fiz.
Wychowawca:brak danych
Data ur.:13 sierpnia 1912r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Urodził się 13 sierpnia 1912 roku w Częstochowie. Uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza do klasy matematyczno – fizycznej. W czerwcu 1929 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego.
23 czerwca 1934 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. W szkole interesował się sportem szybowcowym. Wspólnie z Hieronimem Dudwałem pod okiem profesora Jarzębińskiego budowali elementy szybowca, a następnie go złożyli. Szybowiec ten przetransportowali do szkoły lotniczej w Bezmiechowie w Bieszczadach. Tam znajdowało się lotnisko szybowcowe, tam też nauczyli się latać.
W czasie wojny walczył w dywizjonie 303, w trakcie walk został ranny. W związku z tym, że stan zdrowia nie pozwalał na wykonywanie dalszych lotów, został jako oficer skierowany do centrali radiowej regulującej loty bojowe. Po wojnie wyjechał z Anglii. Jego dalsze losy nie są znane.

Na portalach internetowych można przeczytać:

W rej. Wyszkowa ppor. Jerzy Palusiński samotnie zaatakował 12 bombowców Luftwaffe i po zestrzeleniu jednego z nich oraz uszkodzeniu drugiego został ranny w rękę, a zegarek uchronił go od poważniejszego uszkodzenia ciała. Lądował przymusowo w rej. Kobyłki.

Zgodnie z założeniami planu "Fall Weiss" niemiecka nawałnica rozpoczęła się 1 września 1939r. Brygada pościgowa stawiała najbardziej skuteczny opór w tym pierwszym dniu w lotnictwie dyspozycyjnym Naczelnego Wodza. Między godziną 7 a 8 rano brygada rozpoczęła walkę z kierującą się na Warszawę niemiecką wyprawą bombową. Sprawnie przeprowadzony atak doprowadził do rozbicia szyku 80 samolotów bombowych Luftwaffe. Polscy piloci dzięki odważnym atakom zaliczyli 10 zwycięstw. Po południu doszło do kolejnych starć. Kolejne samoloty zostały zestrzelone. Niestety nie obyło się bez strat własnych. Śmierć poniósł kpt. pil. Mieczysław Olszewski, dowódca 123 eskadry. Ppor. Pil. Jerzy Palusiński samotnie atakując kilkanaście bombowców zestrzelił jednego na pewno a drugiego prawdopodobnie nim został ranny i zmuszony do lądowania w przygodnym terenia na postrzelanym samolocie. Piloci niemieccy kilka razy ostrzelali Polaków ratujących się na spadochronie np. ppor. Antoniego Danka i Feliksa Szyszkę a także por. pil. Aleksandra Gabszewicza.

Podporucznik Jerzy Hipolit Palusiński vel Palus ze 111 eskadry po zestrzeleniu jednego Dorniera Do-17 i uszkodzeniu drugiego został ranny w rękę i uszkodzoną maszyną „P-11” wylądował w rejonie Kobyłki

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych