- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1910

Imię:Stanisław
Drugię imię:
Nazwisko:Barylski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:25 stycznia 1889 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w a Gimnazjum Męskiego im. H. Sienkiewicza. Już tutaj dał się poznać jako uczeń o szczególnych zdolnościach plastycznych. Między innymi w roku szkolnym 1918 / 19 uczestniczył w konkursie plastycznym i zdobył wyróżnienie za prace Pt: „ Fryz ” . Prace w konkursie oceniali prof. Mączyński i Rudnicki. Po ukończeniu Gimnazjum w roku 1925 podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tutaj swoje umiejętności doskonalił in. u X. Dunikowskiego, a po przeniesieniu się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - u K. Laszczki. W tym okresie przyznano mu kilka nagród za akty. Wyjechał następnie do Petersburga z zamiarem kontynuowania studiów, szybko jednak opuścił tamtejszą uczelnię i w 1911 r. przeniósł się do paryskiej Akademii Julian, w której studiował jeszcze przez następny rok. w tym czasie uczestniczył w organizowanych tam wystawach, które przyniosły mu złoty medal za rzeźbę - Prorok. Z tego okresu pochodzą m.in. prace : Akt dziewczęcy, Portret malarki" popiersie kobiece" i Portret malarki Olgi Boznańskiej. W 1913 r. Barylski powołany został do służby w wojsku carskim, którą odbywał w Mangillisie na Kaukazu. Po przeniesieniu się do Petersburga nie zaprzestał rzeźbienia. Wśród powstałych wówczas dzieł, wykonanych zapewne za zlecenie jego mocodawców, do najcenniejszych zależą : popiersie generała Kotlarskiego, portret Lwa Tołstoja oraz najciekawszy - pomnik generała Karagina. Podczas I Wojny Światowej brał udział w walkach frontowych, a w 1916 r. wrócił do Częstochowy.
Po osiedleniu się w rodzinnym mieście Barylski, poza pracą twórczą, włączył się w organizowanie życia artystycznego. Podjął również prace pedagogiczną jako wykładowca w szkolnictwie średnim Częstochowy. Był tez jednym z inicjatorów powołania w Częstochowie szkoły artystycznej. Zaangażował się w działalność miejscowego zarządu Związku Artystów Plastyków. Swoje rzeźby wykonywał w brązie, drewnie, marmurze, a ulubionym tematem Barylskiego był człowiek, dokumentowany w formie portretu, aktu bądź kompozycji. Swoje prace prezentował na wystawach Częstochowy, Warszawy, Radomia, Łodzi i Katowic.
Obecnie w muzeum częstochowskim znajduje się 16 prac ofiarowanych przez syna -
Wojciecha, wśród nich główki dziecięce, powstałe podczas rekonstrukcji organów jasnogórskich.
Barylski zmarł 16 kwietnia 1958 r. . Na wystawie pośmiertnej w 1959 r. znalazły się nieliczne dzieła, pozostałe uległy rozproszeniu.

przedruk :
Słownik biograficzny regionu częstochowskiego - Ewa i Mirosław Zwolińscy.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych