- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1908

Imię:Kazimierz
Drugię imię:Piotr
Nazwisko:Korecki
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:24 maja 1989 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Korecki Kazimierz Piotr, właśc. Piotr Kazimierz Grek, także Grek-Korecki (1889-1942) – legionista, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, członek Naczelnej Rady Artystycznej. Urodził się 24 V w Częstochowie; był synem Stanisława Greka i Jadwigi ze Sławińskich.
Szkołę początkową ( później przemianowana w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza )Korecki ukończył w Częstochowie. Następnie wyjechał do Krakowa, gdzie w jednym w tamtejszych gimnazjów uzyskał świadectwo dojrzałości i podjął studia na Wydziale Prywatnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam też związał się z akademickim ruchem artystycznym i 3 IV 1911 r. wziął udział w IX wieczorze klasycznym. Od 1910 r. występował również na deskach tamtejszego teatru im. J. Słowackiego. Po ukończeniu uczelnie (1921) Korecki wyjechał do Poznania, gdzie na okres lutego 1913 do kwietnia 1914 związał się z tamtejszym Teatrem Polskim. W październiku 1914 r. zaciągnął się do II brygady Legionów, zwolniony jednak został po roku służby z powodu złego stanu zdrowia.
Po przerwaniu służby legionowej Korecki wrócił do Krakowa, gdzie z nowym sezonem artystycznym 1916/17 zatrudnił się jako aktor i reżyser w Teatrze Ludowym (od 1918 r. Teatr Powszechny). W tym okresie (19 VIII 1920 _ poślubił aktorkę Jadwigę Czchowską. Zaangażował się również jako aktor w działalność artystyczną na rzecz powstań śląskich. Początkowo kierował sekcją propagandy Sztabu Generalnego, Generalnego potem prowadził teatry żołnierskie. W jego pieczy znajdował się również teatr plebiscytowy na Śląsku.
W 1921 r. Korecki wrócił do cywilnej pracy aktorskiej i zaczął grać reżyserować m.in. Kordiana J. Słowackiego w Teatrze Narodowym w Toruniu, a w sezonie 1922/23 w teatrze „Komedia” w Warszawie. Potem wrócił do Poznania i przez cztery sezony (1923-27) związał się jako aktor i reżyser z miejscowym Teatrem Nowym. W tym czasie (1923) został członkiem Naczelnej Rady Artystycznej. Po zakończeniu sezonu artystycznego Korecki przeniósł się na sześć sezonów do Teatru Miejskiego w Bydgoszczy, a w sezonie 1934/35 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu. Tam też w l. 1935-36 wraz z S. Kordowskim piastował stanowisko dyrektora. W 1936 r. wrócił do Bydgoszczy, gdzie w tamtejszym teatrze przez dwa sezony do 1938 r. związany był pracą aktorską i reżyserią. W ostatnim sezonie, poprzedzającym wybuch II wojny światowej, zagrał na deskach teatru Polskiego w Poznaniu. Po zakończeniu kampanii wrześniowej w 1939 r. Korecki znalazł się w Warszawie i przez cały okres okupacji pracował jako kelner w stołecznej kawiarni „Gospoda Włóczęgów”.
Korecki zmarł 12 X 1942 r. w Warszawie i tam został pochowany na jednym z cmentarzy. Brak informacji, czy z małżeństwa z Jadwigą Czchowską miał dzieci. Zmarły uhonorowany był m.in. Medalem za Wolność i Medalem 10-lecia Odzyskania Niepodległości. Jego zasługą było utworzenie filii Związku Artystów Polskich w Krakowie i na Pomorzu. Do ulubionych sztuk reżyserowanych przez Koreckiego należał m.in. Nie-boska komedia Z. Krasińskiego, zaś ulubionymi postaciami, w które z przyjemnością się wcielał, były m.in. Kostrzyn w Balladynie J. Słowackiego, Rycerz w Weselu S. Wyspiańskiego i Major w Panu Geldhabie A. Fredry.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych