- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1900

Imię:Kazimierz
Drugię imię:
Nazwisko:Grosman
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:15 kwietnia 1882 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Grosman Kazimierz (1882-1938) publicysta, działacz społeczny, sekretarz stałego komitetu Wystawy Przemysłowo-Rolniczej w Częstochowie. Urodził się 15 IV w Częstochowie; był synem Jana – znanego w częstochowskich kręgach przemysłowca - -i Eweliny z Cohnów.
Młody Grosman wychowywał się w domu określanym jako ośrodek życia artystycznego Częstochowy. Ściany jego pokojów zdobiły dzieła wybitnych mistrzów pędzla. Naukę rozpoczął w rodzinnym mieście i tu zapewne zakończył na poziomie szkoły średniej – zdaniem matury gimnazjum rządowym, które potem przemianowano w gimnazjum im. H. Sienkieiwcza. Następnie wyjechał do Warszawy, gdzie podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym tamtejszego uniwersytetu. W 1904 r. za udział w rozruchach na uczelni Grosman został uwięziony. Po uwolnieniu wyjechał do Francji, gdzie kontynuował studia w paryskiej Sorbonie. W tym czasie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej i rozpoczął cykl odczytów dotyczących problematyki częstochowskich fabryk.
Po ukończeniu studiów zapewne w 1905 r. Grosman wrócił do Częstochowy i zaangażował się w działalność społeczną. W 1906r. wszedł w skład zarządu powołanego w mieście Towarzystwa Szerzenia Wiedzy. Dwa lata późnej, podczas kompletowania składu stałego komitetu Krajowej Wystawy Przemysłowo-Rolniczej, Grosman wszedł w jego skład jako sekretarz. Obok inż. Alfonsa Bogusławskiego największe zasługi w znakomitej organizacji wystawy słusznie przypisano Grosmanowi. Podczas stałej wystawy sztuk pięknych w Częstochowie, tzw. Domu Sztuki, otwartej 5 VIII 1909 r., prezentowane były obrazy pochodzące również z prywatnych zbiorów Grosman. W listopadzie 1911 r. poślubił Irenę Zofię Kraushar.
Prawdopodobnie w 1914 r. Grosman opuścił Częstochowę i przeniósł się do Warszawy, gdzie w następnym roku wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego miasta Stołecznego. W tych służbach pozostawał również po odzyskaniu niepodległości do 1920 r. Po śmierci pierwszej żony, 10 I 1932 r. poślubił Wacławę Ansilewską.
Aktywną działalność publicystyczną Grosman zapoczątkował jeszcze podczas studiów. Swoje artykuły zamieszczał w licznych czasopismach, czasopismach m.in. „Ludzkości”, „Nowej Gazecie”, „Ogniwie”, „Prawdzie”, „Ateneum”, „Kulturze”, „Sfinksie”, „Myśli Niepodległej” i „Widnokręgach”. Wśród wielu artykułów i rozpraw na szczególną uwagę zasługują Szkice grecki, Z psychologii partyj politycznych, O cnotach antycznych, Elementy ideologii socjalizmu międzynarodowego, O rządy światem, Religijność, Typy ustrojów politycznych Hellady oraz Studium o Czechowie i Studium o pracy Hoene- Wrońskiego.
Nie są znane dalsze losy Grosman ani jego rodziny. Można przyjąć, że zginął podczas II wojny światowej.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych