- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1888

Imię:Feliks
Drugię imię:Ignacy
Nazwisko:Mrozowski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1 października 1869
Miejsce ur.:Bolomin k. Kielc
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:

Mrozowski Feliks Ignacy (1869- 1940) – wydawca, dziennikarz. Urodzony 1 X w Bolminie k. Kielc; był synem Antoniego – ziemianina – i Michaliny z Boguszów.
W nieznanych okolicznościach Mrozowisk przeniósł się do Częstochowy, gdzie kształcił się w tutejszym gimnazjum rządowym ( Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). Po jego ukończeniu przeniósł się do Warszawy, rozpoczynając studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do Bolmina, gdzie zajął się gospodarowaniem w rodzinnym folwarku, a po poślubieniu (1900) Marty z Lewentalów przejął w spadku po rodzicach cały majątek. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Rumuni, gdzie spędził dłuższy okres. Wrócił dopiero w 1923 r., po śmierci swojej teściowej – Hortensji Lewentalowej. W tym czasie wszedł do spółki wydawniczej „Kuriera Warszawskiego” jako drugi dyrektor. W październiku następnego roku został prezesem rady zarządzającej całej spółki. Należał również do współzałożycieli powstałego 22 X 1928 r. Polskiego Związku Wydawców Dzienników i Czasopism (PZWDiC). Podczas pierwszego zjazdu wybrany został prezesem Rady Naczelnej PZWDiC. PZWDiC racji pełnionej funkcji Mrozowisk odbył wiele podróży służbowych, służbowych m.in. do Paryża, Rzymu, Mediolanu, Zurychu, Wiednia i Madrytu (1933-34), co pozwoliło mu nawiązać stałe stosunki z Unią Międzynarodową Stowarzyszeń Prasowych. Z wielką uwagą śledził przebieg procesu brzeskiego. Po ogłoszeniu wyroku Mrozowisk wpłacił kaucję za część osadzonych polityków. Działał również jako członek: w Radzie Nadzorczej Polskiego Towarzystwa Księgarń Kolejowych „Ruch” S A, w zarządzie Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie i jako członek-założyciel w Towarzystwie Wiedzy Prasowej. Za całokształt działalności wydawniczo-dziennikarskiej w 1934 r. Mrozowisk został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Legii Honorowej.
Wybuch II wojny światowej nie przeszkodził Mrozowskiemu w budowie nowej siedziby dla „Kuriera Warszawskiego”, przy ul. Smolnej Warszawie. Przez cały okres swojej działalności wydawniczej, dzielnie sekundowała mu żona – Marta, która redagowała dodatek dla dzieci w „Kurierze Warszawskim”, pracując równocześnie tym dzienniku na rzecz ofiar.
Mrozowisk zmarł w Warszawie 15 XI 1940 r. nie dokończywszy budowy budynku prasowego. Pochowany został w grobie rodzinnym na starym cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych