- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1908

Imię:Antoni Paulin
Drugię imię:Wacław
Nazwisko:Miszewski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:22 czerwca 1891 r.
Miejsce ur.:Warszawa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Miszewski Antoni Paulin Wacław (1891-1957) – major Wojska Polskiego, rzeźbiarz, dyplomata. Urodził się 22 VI w Warszawie.
Nie są znane okoliczności, w których Miszewski znalazł się w Częstochowie, gdzie podjął naukę w miejscowym gimnazjum ( późniejszym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). W związku z udziałem w akcji bojowej PPS (1906) został aresztowany i osadzony w więzieniu gubernialnym w Piotrkowie. Po uwolnieniu wyjechał do Paryża, tam też zdał maturę i w 1909 r. kontynuował kształcenie w Academie des Beaux – Arts na antropologii.
W 1914 r. Miszewski zaciągnął się do 1. kompanii kadrowej, a w 1915 r. – do Legionów Polskich. Podczas tzw. kryzysu przysięgowego w 1917 r. został internowany i osadzony kolejno w Szczypiornie, Redstdt i Werl. Po uwolnieniu w 1918 r. Miszewski przybył do Częstochowy. W następnym roku wziął udział w wyprawie kijowskiej, a w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jej zakończeniu osiadł w Łodzi, gdzie w 1921 r. poślubił H. Wagner. Następnie przeniósł się do Warszawy, wraz z Julianem Putermanem-Sadłowskim, założył spółkę architektoniczną. W sierpniu następnego roku został mianowany attaché na placówce dyplomatycznej w Sofii, a po dziesięcioletnim pobycie wyjechał do Francji. Podjął się tam ryzykownego zajęcia udzielania pomocy w ucieczkach żołnierzy z Francji i Szwajcarii. Po aresztowaniu przez gestapo w 1944 r. do końca wojny więziony był w Lyonie. Po zakończeniu działań wojennych wyjechał do Anglii i osiedlił się na stałe w Londynie.
Swoją działalność wystawienniczą rozpoczął Miszewski w 1925 r. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP), gdzie jego rzeźba Głowa mężczyzny – nagrodzona została srebrnym medalem. Na kolejnej wystawie w 1927 r. wystawił rzeźby w brązie: Marszałek Józef Piłsudski, Biust gen. Kutrzeby, Głowa mężczyzny i Głowa kobiety, która uzyskała nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Na wystawie w 1935 r. prezentował m.in. rzeźby: Halina Konopacka i Portret prof. V. Wertsa. Sukcesem zakończyła się również wystawa w Poznaniu (1929), gdzie Miszewski wystawił cztery portrety w brązie, nagrodzone wielkim medalem srebrnym. Uczestniczył również w konkursie rzeźbiarskim w 1927 r. organizowanym przez TZSP, wystawiając rzeźby: Ewa i Akt kobiecy.
Niezwykle udanym debiutem Miszewskiego jako architekta był udział w konkursie na projekt gmachu Ministerstwa Poczt i Telegrafów, w którym wspólnie z J. Putermanem-Sadłowskim uzyskał I nagrodę, zaś w 1929 r. III nagrodę za płaskorzeźby dla gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego. Za sukces należy również uznać udział Miszewskiego w ścisłym konkursie na pomnik-mauzoleum bohaterów spod Ostrołęki w 1831 r. Ponadto Miszewski był również autorem m.in. płaskorzeźby gmachu poczty w Gdyni (1929), pomnika w Modlinie (1929), pomnika J. Piłsudskiego w Szkle Podchorążych Piechoty w Ostrowie Mazowieckiej i mauzoleum wraz z sarkofagiem Władysława Warneńczyka w Warnie.
Podczas pobytu we Francji Miszewski wykonał m.in. popiersie Ignacego Paderewskiego, P. Petaina, głowę mężczyzny i dziewczynki oraz Miłość, zaś na emigracji w Londynie m.in. postać Bernarda Shawa oraz pomniki: Jana Matejki, Fryderyka Chopina, głowa gen. Kazimierza Sosnkowskiego, Winstona Churchilla, popiersie królowej Elżbiety, a także projekt pomnika powstania warszawskiego.
Miszewski zmarł 5 X 1957 r. w Londynie.

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych