- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1888

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Antoni
Drugię imię:Józef
Nazwisko:Miecznik
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:5 czerwca 1870 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Miecznik Antoni Józef (1870-1921) – literat, dziennikarz. Ur. 5 VI w Częstochowie; był synem Józefa i Katarzyny z Motylewskich.
Wykształcenie średnie Miecznik uzyskał w tutejszym Gimnazjum Filologicznym ( późniejsze Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ), a po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego w Częstochowie. Szybko jednak zrezygnował ze stanu duchownego, porzucił seminarium i wyjechał do Kijowa, gdzie podjął studia na tamtejszym uniwersytecie. W kilka lat po ukończeniu uczelni udał się do Włoch i Besarabii. Łatwość w przyswajaniu języków obcych pozwoliła Miecznikowi w czasie tych wojaży biegle opanować angielski, francuski, niemiecki i włoski. Po powrocie do kraju osiedlił się w Warszawie, gdzie w 1906 r. został sekretarzem redakcji „Świat”, zamieszczając liczne recenzje, opowiadania i artykuły. Przejściowo był referentem politycznym w „Słowie”, a w 1909r. zaczął pisywać artykuły do „Dziennika powszechnego”, w którym został później redaktorem. W 1918 r. dostał się do „Kuriera Warszawskiego” i objął kierownictwo działu prowincjonalnego, którym kierował aż do śmierci.
Ulubioną dziedziną Miecznika była filozofia, stąd wiele artykułów i tłumaczeń zamieszczanych w czasopismach było jej poświęconych. Wygłaszał również odczyty „O mistycyzmie”. Poważną, wielotomową pozycją pozostawioną w rękopisie były studia filozoficzne: O narodzie polskim rozmyślania i W labiryncie myśli filozoficznych. Jego poglądy z zakresu filozofii przejawiały się w całej niemal jego twórczości literackiej m.in. w Historii o królewiczu Milanie (1903), powieściach: Z prądem życia (1903), Cztery dni (1903), Koniec królestwa kobiet (1906). Natomiast plonem podróży po Włoszech i Besarabii były szkice O Serbii i Serbach (1904) oraz Macedonia i Macedończycy. W swojej twórczości poruszał także problemy społeczno-polityczne
Miecznik zmarł 12 I 1921 r. w Warszawie, a jego ciało, po przewiezieniu do Częstochowy, pochowane zostało na cmentarzu św. Rocha.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych