- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1911

Imię:Antoni
Drugię imię:
Nazwisko:Marchewka
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:31 grudnia 1890 r.
Miejsce ur.:Koziegłówki
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Marchewka Antoni (1890- 1973) – ksiądz, dziennikarz. Ur. 31 XII w Koziegłówkach, gm. Koziegłowy k. Częstochowy; był synem Michała i Marcjanny z Oleksiaków.
Po ukończeniu miejscowej szkoły elementarnej naukę z zakresu szkoły średniej kontynuował prywatnie. Po upływie kilku lat ukończył eksternistycznie częstochowskie gimnazjum ( przemianowane w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). W 1912 r. podjął naukę w seminarium duchownym w Kielcach, które ukończył w 1918 r. W maju tego roku, po otrzymaniu święceń kapłańskich, podjął pierwszą posługę duszpasterską w Jędrzejowie, a następnie jako kapelan wojskowy zamieszkał w Zakopanem. W 1920 r. przeniósł się do Lublina, podejmując studia na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytet Lubelskiego(KUL), a po ich ukończeniu studiował w Papieskim Kolegium Międzynarodowym „Angelicum” w Rzymie. Ukończył je w 1925 r. z tytułem doktora prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju podjął naukę religii w szkolnictwie średnim Sosnowca, a później Dąbrowy Górniczej. Kontynuował w tym czasie, rozpoczętą jeszcze podczas pobytu w Rzymie, działalność publicystyczną. Swoje artykuły, o treści religijnej i społecznej, zamieszczał m.in.: „Przewodniku Katolickim”, „Prądzie”, „Gazecie Tygodniowej” i „Małym Dzienniku”. Prowadził również akcje odczytowe i audycja radiowe. W 1929 r. zorganizował w Sosnowcu Koło Chrześcijańskie Uniwersytetu Robotniczego, a w 19233 r. odbył egzotyczną wycieczkę do Palestyny, Egiptu, Syrii, Libanu i Grecji.
Po powrocie do kraju skoncentrował się na pracy publicystycznej, działając równocześnie w katolickich organizacjach religijnych Lublina i Sosnowca. W 1938 r. wraz z K. Wilkiem i C. Wilczyńskim napisał 2-tomowe dzieło Gwiazdy katolickiej Polski. Po zakończeniu kampanii wrześniowej w 1939 r. przeniósł się do Częstochowy i zamieszkał w klasztorze jasnogórskim. Do 1942 r. wykładał katechezę w tutejszym Instytucie Teologicznym. Poszukiwany przez gestapo, zmuszony był ratować się ucieczką do Warszawy, gdzie zamieszkał pod przybranym nazwiskiem: Jan Augustowski. Po powrocie do Częstochowy w 1945 r. bp Teodor Kubina powierzył mu stanowisko redaktora tygodnika „Niedziela”, które piastował do 1953 r. W tym czasie nakład tygodnika wzrósł z 7000 do ok. 100000 egzemplarzy. Od 5 VI 1951 r. Marchewka wszedł w skład kapituły katedralnej w Częstochowie jako kanonik gremialny, a 11 I 1955 r. wszedł do Trybunału Prymasowskiego w sprawach małżeńskich.
Marchewka zmarł 13 II 1973 r. w Częstochowie został pochowany na miejscowym cmentarzu Kule.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych