- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1885

Imię:Gustaw
Drugię imię:
Nazwisko:Landau - Gutenteger
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1870 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:
Landau-Gutenteger Gustaw (ok.1870-1917) – architekt, scenograf. Pochodził z rodziny kupieckiej, zamieszkałej w Częstochowie; był synem Adolfa i Józefy z Lewich.
W rodzinnym mieście uczęszczał do szkół początkowych ( późniejsze gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). Po przeniesieniu się do Łodzi naukę kontynuował w szkole średniej, po czym wyjechał do Petersburga, gdzie podjął studia na Wydziale Architektury Instytutu Budowy Dróg i Mostów. Już podczas studiów wygrał pierwszy konkurs na projekt gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń „Rosja” w Warszawie. Po ukończeniu uczelni Landau-Gutenteger osiedlił się na stałe w Łodzi, gdzie wkrótce uznany został za czołowego architekta miasta. Jego autorstwa był projekt gmachu dla Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz kilka budowli łódzkich wzniesionych w l. 1902-1903, m.in. budynku sali tańca, gmachu bankowego firmy „Wilhelm Landau”, secesyjnego pałacyku dla przemysłowca L. R. Kindermana, a ponadto kamienice mieszczańskie przy ul. Piotrkowskiej nr 31, 37, 99, 128 i 211.
Landau-Gutenteger był również współautorem projektu Grand Hotelu w Łodzi. Na szczególną uwagę zasługuje wspomniany pałac Kindermana; wzniesiony 1907 r. wyróżnia się stosunkowo dużą kubaturą, przy zachowanej proporcji i lekkości. Utrzymany jest w duchu włoskiego renesansu z wpływami weneckimi. Prawdziwą rewelacją, ze względu na zastosowaną technologię i budulec, jest projekt z 1911r. Szkoły Zgromadzenia Kupców (obecnie gmach uniwersytetu). Wzniesiony został z betonu jako jedna z pierwszych tego typu budowli w Polsce.
Oprócz budynków, kamienic i pałaców, Landau-Gutenteger projektował również kraty okienne i balustrady pałaców łódzkich fabrykantów charakterystycznych motywach roślinnych roślinnych dominacją stylizowanych kwiatów i liści. Zajmował się również scenografią, m.in. w 1910 r. był autorem dekoracji do Nory H. Ibsena podczas występów S. Wysokiej w Łodzi. Zmarł ok. 1917 r. w Monachium.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych