- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1886

Imię:Jakub
Drugię imię:
Nazwisko:Kon
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:3 lipca 1869 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Kon Jakub (1869-1938) – litograf, komendant Straży Ogniowej w Częstochowie. Ur. 3 VII w Częstochowie, w rodzinie o tradycjach przemysłowych; był synem Maksymiliana (Wilhelma), który wspólnie z Oderfeldem posiadał spółkę akcyjną (zakład litograficzny w Częstochowie), oraz Róży z Litauerów.
Ojciec, upatrujący w Jakubie spadkobiercę swojego majątku, po ukończeniu przez syna gimnazjum rządowego ( przemianowanego następnie na Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ) wysłał go do Niemiec na studia sztuki litograficznej. Ten po powrocie podjął pracę w zakładzie ojca. Po pewnym czasie zaczął jednak zdradzać zainteresowanie miejscową strażą ogniową mieszczącą się przy ul. Strażackiej, wstępując w jej szeregi w 1890 r. Zamiłowanie do zawodu strażaka, objawiające się poważnym i solidnym traktowaniem swoich obowiązków, poparte wrodzonymi zdolnościami, pomogły Konowi w szybkim awansie. W 1894 r. wybrany został naczelnikiem straży, a w następnym roku wszedł w skład zarządu. Wyniesiony z domu rodzinnego patriotyzm wyzwalał w nim sprzeciw wobec prób włączenia częstochowskiej straży do Wszechrosyjskiego Związku. W tym okresie poślubił (24 VI 1905) Józefę Rachwalską. Krajowa Wystawa przemysłowo-Rolnicza, zorganizowana w 1909 r. w Częstochowie, stała się okazją do przeprowadzenia zawodów strażackich w celu uświetnienia tej prestiżowej imprezy. Kon wchodził w skład komitetu organizacyjnego. W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej uczestniczył czynnie w wielu przedsięwzięciach strażackich, m.in. w 1913 r. był współorganizatorem ogólnopolskich kursów pożarniczych.
Podczas I wojny światowej Kon organizował Straż Obywatelską, uczestniczył również w organizowaniu stowarzyszenia pożarników, tzw. Związku Floriańskiego, i Związku Straży Pożarnych RP oraz Związku Straży Pożarnych województwa kieleckiego, obejmując w nim funkcję pierwszego prezesa. W 1917 r. wybrany został prezesem Straży Pożarnej w Częstochowie, pełniąc tę funkcję przez kolejnych 21 lat. W tym okresie częstochowska straż osiągnęła wysoki poziom organizacyjny, sprzętowy i sprawnościowy; oceniana była wówczas jako najlepsza w kraju. Z inicjatywy Kona wymieniony został przestarzały tabor konny na nowoczesny – samochodowy. Założona została również biblioteka, orkiestra, zespół teatralny i drużyny sportowe. Sekcje strażackie uczestniczyły w różnych uroczystościach i imprezach okolicznościowych.
Kon zmarł w wieku 69 lat (22 X 1938) po długiej chorobie. Za pełną poświęcenia pracę uhonorowany był wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Związku Straży Pożarnych.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych