- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1900

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Bronisław
Drugię imię:
Nazwisko:Huberman ( Hubermann )
Klasa:powszechna
Wychowawca:brak danych
Data ur.:19 grudnia 1882 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Huberman (Hubermann) Bronisław (1882-1947) – skrzypek, wirtuoz. Urodził się w Częstochowie 19 XII w rodzinie inteligenckiej; był synem Jakuba – miejscowego prawnika – i Aleksandry z Goldmanów.
Od wczesnych lat Huberman przejawiał zainteresowanie muzyką, rozpoczynając swoją karierę publicznymi występami już w wieku 8 lat. Po ukończeniu częstochowskich szkół ( między innymi szkoły powszechnej przemienionej później na Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ) dalsze kształcenie specjalistyczne odbywał w konserwatorium warszawskim u M. Michałowicza, M. Rosena i I. Lotto, po czym w 1892 r. wyjechał do Berlina, gdzie kontynuował studia .Z powodu ograniczeń formalnych kształcenie swoje rozpoczął u asystenta J. Joachima, a dopiero później korzystał ze wskazówek samego mistrza. Dzięki uzyskanemu stypendium mógł kontynuować studia u H. Heermanna we Frankfurcie i M. Marsicka w Paryżu. Pierwszą trasę artystyczną Huberman odbył w 1893 r. koncertując w Wiedniu, Amsterdamie, Paryżu, Brukseli, Londynie i Berlinie. Prawdziwą sławę przyniósł mu występ w Wiedniu (22 I 1895) zorganizowany na pożegnanie znakomitej śpiewaczki A. Patti. Następnego roku zwrócił na siebie uwagę samego Brahmsa. W 1896 r. wyjechał na serię występów artystycznych do Ameryki. W maju 1903 r. wziął udział w koncercie w Genui, grając na skrzypcach Paganiniego, zaś 6 lat później był inicjatorem koncertu charytatywnego na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Genui, kiedy ponownie umożliwiono mu grę na skrzypcach Paganiniego. Wielkim wyróżnieniem dla Hubermana było wybicie przez władze Genui złotego medalu na jego cześć. W 1912 r. opublikował w Lipsku swoje prace: Aus der Werkstatt Virtuosen oraz Mein Weg zu Paneuropa.
Po osiedleniu się w Wiedniu w l. 1934-36 Huberman był profesorem w mistrzowskiej klasie gry skrzypcowej w Państwowej Akademii Muzycznej. W wyniku nasilającego się reżimu faszystowskiego w 1936 r. Huberman przeniósł się do Izraela, gdzie założył orkiestrę w tamtejszej filharmonii. Niemiłym wydarzeniem okazała się jego podróż na Sumatrę, która zakończyła się złamaniem ręki, a w dalszej konsekwencji spowodowała przerwę w koncertach. W 1938 r. Huberman przeniósł się do Szwajcarii. Wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej zmusiły go do opuszczenia Europy i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził cały okres wojenny. W 1945 r. wrócił do Szwajcarii, gdzie osiedlił się na stałe. Po wojnie uczestniczył jeszcze w koncercie w Londynie, który okazał się jak zwykle bywało, wielkim sukcesem artystycznym.
Na skutek złamania nogi i związanych z tym powikłań i komplikacji Huberman zmarł 15 VI 1947 r. Współcześnie mu Zyjący zaliczyli Hubermana w poczet najwybitniejszych wirtuozów epoki. Popisowymi utworami artysty były solowe sonaty Bacha. Kompozycje Hubermana nagrywały najpoważniejsze firmy, m.in. „Columbia” i „Polydor”. W swoim dorobku Huberman pozostawił również wiele opracowań i transkrypcji na skrzypce cudzych utworów, m.in. F.Chopina. Oprócz kameralistyki zajmował się również pianiem artykułów związanych z muzyką. Był honorowym członkiem Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu, kawalerem Legii Honorowej, doktorem honoris causa Jewish Institute of Religion w Nowym Jorku. Wiele informacji i dokumentów o wirtuozie przechowywanych jest w Centralnej Bibliotece w Tel Avivie.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych