- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1892

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Antoni
Drugię imię:Dezyderiusz
Nazwisko:Fertner
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:23 maja 1874 r.
Miejsce ur.:brak danych
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Fertner Antoni Dezyderiusz (1874-1959) – dyrektor teatru, aktor, reżyser. Urodził się w Częstochowie 23 maja 1874 roku. Był synem Teofila i Eleonory z Pleszyńskich.
Po ukończeniu szkoły początkowej i Gimnazjum Filologicznego ( późniejszego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ) w Częstochowie, podjął studia w Wyższej Szkole Handlowej im. L. Kronenberga w Warszawie. Po pewnym czasie przeniósł się jednak do Klasy Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. W tym okresie zadebiutował na scenie w epizodycznej roli służącego w sztuce Nad ranem. W 1894 r. występował na prowincji, ale – zrezygnowany – wrócił jeszcze tego roku do Warszawy i zatrudnił się jako urzędnik. W następnym roku ukończył szkołę dramatyczną i przyjął propozycję warszawskiego zespołu Wodewil grając m.in. Szewca w Madame Sans Géne, po czym zaangażowany został przez Tadeusza Wołoskiego (1895-1899) do teatru w Łodzi. Następnie wraz z zespołem A. Zimajera wyjechał na występy do Rosji. Po powrocie w 1901 r. rozpoczął grę w warszawskim Teatrze Ludowym, a następnie występował w teatrach: Letnim i Małym. W 1908 r. Fertner zadebiutował w filmowej roli Antoś pierwszy raz w Warszawie. Trzy lata później założył spółkę filmową grając główne role w produkowanych filmach: Dzień Kwiatka i Antek kombinator. Przez dwa kolejne lata wraz z J. Zagrodzkim prowadził kinematograf „Oaza”. Podczas I wojny światowej przebywał na terenie Rosji, gdzie brał udział w około trzydziestu rosyjskich filmach, m.in. stworzył popularną postać „Antoszy”.
Po powrocie do kraju (1918) Fertner angażowany był w teatrach stołecznych. Zasłynął wówczas kunsztem aktorskim w roli Mrozika w filmie Wesele Fonsia. Podczas jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy aktorskiej (7 V 1923) został przyjęty do ekskluzywnego klubu Związku Artystów Scen Polskich. W sezonie 1926/27 wraz z Mieczysławą Ćwiklińską prowadził popularny wówczas Teatr Ćwiklińskiej i Fertnera. Po roku wrócił jednak do gry w teatrach warszawskich, wcielając się w wiele postaci charakterystycznych, a następnie zapoczątkował wyjazdy na gościnne występy do teatrów: Lublina, Lwowa, Grodna, Poznania, Sosnowca i Wilna. W tym czasie angażowany był również do wielu filmów polskich, m.in. Romeo i Julia (1932), Antek policmajster i Jaśnie pan szofer (1935), Ada to nie wypada, Papa się żeni i Zapomniana melodia (1936) oraz Ułan księcia Józefa (1937). Podczas niemieckiej okupacji grywał w teatrach stołecznych, a po zakończeniu wojny uczestniczył w imprezach objazdowych w wielu teatrach w kraju. W jubileuszowym sześćdziesiątym roku pracy aktorskiej, Fertner wystąpił (2 III 1954) w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie roli Argana w sztuce Chory z urojenia Moliera. W 1958 r. jako pierwszy polski aktor, obchodził jubileusz sześćdziesięciopięciolecia pracy aktorskiej. Fertner przeszedł do historii jako jeden z najpopularniejszych komediowych aktorów polskich. Jego oryginalna „bobasowata” sylwetka nie wymagała charakteryzacji. Leon Schiller określił go „absolutem humoru” i „demonem komizmu”, zaś Ludwik Solski stwierdził, że „(…) po Żółkowskim żaden z aktorów nie ma takiej siły komicznej (…)”. Tuż przed śmiercią Fertner zdążył spisać swoje pamiętniki pt. Podróże komiczne, wydane pośmiertnie w 1960 r., zmarł, bowiem 16 IV 1959 r. w Krakowie. Odznaczony był m.in. Orderem Odrodzenia Polski.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych