- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1908

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Jan
Drugię imię:
Nazwisko:Barylski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:29 lipca 1890 r.
Miejsce ur.:Radomsko
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Barylski Jan, pseud. Dziennikarski – Bolesław Golcz, Acer (1890-1946) – dziennikarz, literat. Urodzony 29 VII w Radomsku, w rodzinie ziemiańskiej.
Po ukończeniu szkoły początkowej Barylski przeniósł się do Częstochowy, gdzie kontynuował naukę w miejscowym gimnazjum ( przemianowanym na Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ) . Następnie wyjechał do Belgii (Liege), podejmując studia na Wydziale Prawno-Handlowym tamtejszej uczelni. W 1917r. zapoczątkował pracę dziennikarską w „Kurierze Zagłębia”, a następnie wrócił do Częstochowy i zatrudnił się w „Gońcu Częstochowskim” , wydawanym przez Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego. W tym okresie Barylski rozpoczął popularny cykl felietonów ukazujących się pod wspólnym tytułem „Przez zakopcone szkiełka ”, podpisywanych pseudonimem Acer. Ujawniły one duże możliwości autora w tematyce o zabarwieniu satyrycznym. Pozwalały one mu bowiem na krytykę połączoną z wyszydzaniem pokutujących wśród częstochowskiego mieszczaństwa wszelkich przywar, nawyków i parafiańszczyzny. Jako oddany sympatyk Stronnictwa Narodowego pozwalał sobie na słowa krytyki wobec niektórych decyzji władz magistrackich Częstochowy. Rosnąca poczytność jego artykułów zdecydowała o założeniu tygodnika humorystycznego „Satyr Częstochowski”, którego od 1921r. Barylski był współwydawcą. Trzy lata później redagował i wydawał w Częstochowie od 1926r. satyryczną „Wspólną Krytykę”.
Rozwijający się talent satyryczny Barylskiego zaowocował wydaniem w roku 1928 pierwszej komedii Pt. „Miłość XX wieku” w niespełna dwa lata później ukazały się „Rewolucja w Pikutowie” i „Fatalna wizyta”, zaś w 1931r. „Z teki humorysty”, „Wesoła Muza” i „Lekkie utwory humorystyczne”. Barylski był również współzałożycielem „Grupy literackiej Lit-Ars” i jej organu „Czasopismo Literackie”. W 1934r. jako „wzięty” już dziennikarz przeniósł się do Warszawy, gdzie przeżył powstanie warszawskie oraz obóz hitlerowski.
Po uwolnieniu w 1945r. Barylski osiadł w Warszawie, gdzie zmarł 27 maja 1946 r. Pochowany został na cmentarzu Bródnowskim ( nr kwatery 39 L - 6 - 11

Biogram :
Ewa i Mirosław Zwolińscy

Barylski Jan ( 1890 – 1946 ) – redaktor, kierownik literacki „ Gońca Częstochowskiego ”, dziennikarz, pseud. dziennikarski – Bolesław Golcz, Acer
Urodził się 29 VII 1890 w Radomsku, w rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu szkoły początkowej Barylski przeniósł się do Częstochowy do rosyjskiego gimnazjum, a następnie polskiego ( przemianowanego później na Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). Gimnazjum ukończył około 1908 roku i wyjechał do Belgii (Liege), podejmując studia na Wydziale Prawno-Handlowym Uniwersytetu leodyjskiego. Studiował przez dwa lata i następnie powrócił do Częstochowy. W maju 1915 zaangażowany został na współredaktora ówczesnej „ Gazety Częstochowskiej ”. W 1917 przeniósł się do Sosnowca, gdzie podjął pracę dziennikarską w „ Kurierze Zagłębia ”. Po roku ( 1918 ), na krótko przed zniesieniem okupacji niemieckiej powrócił do Częstochowy i został zatrudniony jako kierownik literacki „ Gońca Częstochowskiego ” , wydawanym przez Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego. W tym okresie Barylski rozpoczął popularny cykl felietonów ukazujących się pod wspólnym tytułem „Przez zakopcone szkiełka ”, podpisywanych pseudonimem Acer. Ujawniły one duże możliwości autora w tematyce o zabarwieniu satyrycznym. Pozwalały one mu bowiem na krytykę połączoną z wyszydzaniem pokutujących wśród częstochowskiego mieszczaństwa wszelkich przywar, nawyków i parafiańszczyzny. Jako oddany sympatyk Stronnictwa Narodowego pozwalał sobie na słowa krytyki wobec niektórych decyzji władz magistrackich Częstochowy. Obok pracy redakcyjnej w 1921 prowadził jako współwydawca i redaktor tygodnik humorystyczny „ Satyr Częstochowski ”. W latach 1924 – 1926 był także redaktorem i wydawcą ukazującej się sporadycznie „ Wolnej Krytyki ”. Od 1928 Jan „ Acer ” Barylski rozpoczął działalność literacką, pisząc wówczas modne utwory komediowe. Pierwszą z nich była „ Miłość XX wieku ” wystawiona przez Teatr ‘ Rozmaitości ”. Następne z nich ukazały się : komedia polityczna „ Rewolucja w Pikutowie ” ( 1929 ), tragikomedia w 4- aktach „ Fatalna wizyta ” ( 1930 ) – wystawiona w Miejskim Teatrze Kameralnym, reżyserowana przez Antoniego Piekarskiego. W wersji książkowej zostały wydane tomiki i utwory prozą : „ Z teki humorysty ” ( 1931 ) – felietony urlopowe z uzdrowisk ), „ Wesoła Muza ” ( 1931) – satyry i skecze sceniczne i „ Lekkie utwory humorystyczne ” ( 1931 ). W tym okresie został współzałożycielem „Grupy literackiej Lit-Ars” oraz wydawanego przez nią „Czasopisma Literackiego ”.Rozwijająca się kariera dziennikarska sprawiła, że Jan Barylski w 1934 opuścił Częstochowę i podjął pracę dziennikarską w Warszawie. Tutaj zastała go wojna, przeżył powstanie warszawskie, ale trafił do obozu jenieckiego. Po uwolnieniu w 1945 powrócił do Warszawy. 27 maja 1946 zmarł. Pochowany został na cmentarzu Bródnowskim ( nr kwatery 39 L - 6 – 11).
Przypisy :
1. Wikipedia
2. Ewa i Mirosław Zwolińscy
3. Dokumentacja Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza. 4. „ Goniec Częstochowski ” 1931, nr 49 ( 01.03 )

Zdjęcie nr 1 - Jan Acer - Barylski jako student Uniwersytetu Loadyjskiego ( Belgia Liege )

Zdjęcie nr 2 - Jan Acer Barylski jako kierownik literacki " Gońca Częstochowskiego" - 1931 rok.

Zdjęcie nr 3 - Jan Acer Barylski - 1946 rok.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych