- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1960

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Marek
Drugię imię:
Nazwisko:Głowacki
Klasa:XI c
Wychowawca:Maria Gądzio
Data ur.:7 września 1940 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:Wierzchowisko
Kontakt:tel: 250-837-4645 email: marekglo@telus.net adres: PO Box 1195 Revelstoke, BC V0E2S0 Canada
Opis:Świadectwo dojrzałości zostało wydane 26 maja 1960 roku.

*LATA W POLSCE - PRZED STANEM WOJENNYM*

Marek Henryk Głowacki syn Jerzego i Jadwigi z domu Jełowickiej urodził się w Częstochowie 7 września 1940 roku. Egzamin dojrzałości zdał 26 maja 1960 roku w klasie 11c Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Wychowawczynią klasy była nauczycielka j. francuskiego Madame Maria Gądzio.
Marek Głowacki był członkiem sekcji lekkoatletycznej Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Częstochowie, którego założycielem i trenerem był nauczyciel wychowania fizycznego Liceum Sienkiewicza, profesor Aleksander Szyda. Na rok przed maturą Głowacki zdobył mistrzowstwo woj. katowickiego w rzucie dyskiem i został powołany do reprezentacji Polski juniorów na meczu lekkoatletyczny z Włochami.
Studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie ukończył w 1965 roku. Uzyskał dyplom magistra wychowania fizycznego, nauczyciela wf i trenera II klasy. W latach 1961 - 1968 startował w dziesięcioboju jako zawodnik AZS Warszawa, AZS Szczecin i Górnika Zabrze. Był czołowym lekkoatletą Polski w tej dyscyplinie sportu.
Po skończeniu studiów rozpoczął pracę jako trener Górnika Zabrze. Lata 1966-1969 to największe sukcesy KS Górnik Zabrze zarówno w lekkiej atletyce (trzykrotne Mistrzostwo Polski) jak i piłkarskie tytuły Mistrza Polski i występy w Pucharach Europy. Marek Glowacki wraz z zawodnikami tej klasy co mistrzowie olimpijscy Włodzimierz Lubański, Józef Szmidt i wielu innych przyczynili się do sukcesów tego najwybitniejszego klubu w Polsce.
Kolejny etap w życiu M. Głowackiego to poślubienie Bielszczanki, absolwentki AWF Renaty Mazurek i rozpoczęcie pracy w Bielsku-Białej jako nauczyciel wf w Technikum Ogrodniczym a następnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka. Okres (1970-1981) pracy w Liceum był szczególnie intensywny i obfitujący w wiele sukcesów zawodowych. Glowacki był prekursorem wprowadzenia klas o profilu sportowym w województwie katowickim. Klasy te powstały w Liceum im. A. Asnyka w latach 70-tych. Uczniowie liceum osiągnęli wiele wybitnych sukcesów sportowych na arenie krajowej i wojewodzkiej z tytułami wicemistrzów Polski w zawodach lekkoatletycznych i siatkówce dziewcząt włącznie.
Marek Głowacki był jednym z założycieli i trenerów Międzyszkolnego Klubu Sportowego Beskidy w Bielsku-Białej. Wychowankami klubu byli późniejsi olimpijczycy Jolanta Januchta (Moskwa 1980) i srebrny medalista Igrzysk w Montrealu (1976), Jerzy Pietrzyk. Jego praca dydaktyczno-wychowawcza została wysoko oceniona czego dowodem były następujące nagrody i wyróżnienia: Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania za Wybitne Osiągnięcia w Pracy Dydaktycznej i Wychowawczej (Stopnia Trzeciego w 1973 roku), Medal 25-lecia SZS za wieloletnią działalność i wybitne zasługi dla sportu szkolnego (rok 1978), Trzy listy uznania i podziękowania Kuratora Oświaty i Wychowania w Katowicach za wkład pracy dla rozwoju wychowania fizycznego i sportu wśród młodzieży szkolnej w latach 1973, 1978 i 1979.
W wakacje 1981 roku wraz z żoną i 7-letnim synem opóścił Polskę. Wyemigrował do Kanady, przybywając do Edmonton, w prowincji Alberta w październiku 1981 roku.

*LATA NA EMIGRACJI W KANADZIE*

Wczesne lata M. Głowackiego w Kanadzie (1982-1983) wypełnione były intensywną nauką języka angielskiego i adaptacją do nowych warunków życia. W celu zapewnienia środków do życia rodzinie podejmował różne zajęcia w tym prace fizyczne ale równocześnie społecznie udzielał się jako trener w lokalnym klubie lekkoatletycznym.
W roku 1984 został zatrudniony na Wydziale Wychowania Fizycznego i Nauk Sportowych Uniwersytetu Albertańskiego w Edmonton. W kolejnych latach pracy na Uniwersytecie aż do roku 1990 był administratorem obiektow sportowych, managerem sprzętu sportowego i asystentem trenera głównego lekkiej atletyki.
W roku 1991 wygrał konkurs na Dyrektora nowo powstałego Centrum Lekkoatletycznego Północnej Alberty przy Uniwersytecie Albertańskim. Pozycja ta obejmowała obowiązki głównego trenera (Head Coach) zespołu lekkiej atletyki, wykladowcy lekkiej atletyki i teorii treningu oraz programowanie i koordynacja rozwoju lekkiej atletyki w Prowincji Alberta. W roku 1997 wprowadził nowy tok nauczania lekkiej atletyki na Uniwersytecie. Pod jego kierunkiem zespół Golden Bears wygrał pierwsze w historii Uniwersytetu Albertańskiego Mistrzostwo Kanady szkół wyższych w lekkiej atletyce w roku 2001. Był jednym z kluczowych organizatorów letnich Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w 2001 roku w Edmonton.
Po osiemnastu latach pracy na uniwersytecie przeszedł na emeryturę w roku 2002. Jednak po rocznej przerwie wrócił i objął posadę Koordynatora Wyszkolenia Albertańskiego Związku Lekkiej Atletyki z siedzibą w Edmonton. Aktywność zawodową ukończył w roku 2008 a następnie przeniósł się do leżącego w Górach Skalistych Revelstoke, Brytyjska Kolumbia.
Osiągnięcia w pracy zawodowej w Kanadzie:
 Dwukrotnie przyznany tytuł Trenera Roku w Kanadzie w roku 1993 i w roku 2001,
 dwukrotnie przyznany Tytuł Trenera Zachodniej Kanady w LA i Biegach Przełajowych (1997-1998),
 wybrany trenerem reprezentacji Kanady na Igrzyska Frankofońskie w roku 1995 w Paryżu,
 dwukrotnie wybrany trenerem młodzieżowych zespołów narodowych Kanady w latach 1993 – 2001,
 wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i trenerskiej w Albercie
 odbiorca prestiżowej nagrody ”The George Gemer Long Time Coaching Service Award”.
Równolegle z karierą zawodową Marek Głowacki występuje jako zawodnik, weteran lekkiej atletyki (Master Athlete). Od roku 1995 do chwili obecnej bierze udział w Olimpiadach Weteranów, Mistrzostwach Świata Weteranów Lekkiej Atletyki, Mistrzostwach Pan-Amerykańskich i mistrzostwach Kanady.
Największe sukcesy sportowe M. Głowackiego weterana lekkiej atletyki:
 Złoty medal w pchnięciu kulą na Olimpiadzie Weteranów w Edmonton, 2005,
 złoty medal w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Świata Weteranów w Sacramento, 2011,
 złoty medal w pchnięciu kulą na Halowych Mistrzostwach Świata w Kamloops, 2008,
 trzy srebrne medale (rzuty - dyskiem, młotem i oszczepem) na Olimpiadzie Weteranów w Edmonton, 2005,
 brązowy medal w pięcioboju na Mistrzostwach Świata w San Sebastian, Hiszpania, 2005.
 Jest posiadaczem ośmiu rekordów Kanady Weteranow w rzucie dyskiem, pchnięciu kulą i pięcioboju rzutowym w kategoriach od 60-cio, 65-cio i 70-cio letnich zawodników.
W roku bieżącym (2011) Marek Głowacki wystąpił po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski Weteranów. Wygrał pięciobój rzutowy w Stargardzie Szczecińskim i pchnięcie kula w Zielonej Górze w kategorii 70-cio latków. Na zawodach mistrzowskich otrzymał Puchary Ministra Sportu Adama Giersza przyznane najlepszemu zawodnikowi Mistrzostw Polski w przekroju wszystkich kategorii wiekowych i konkurencji lekkoatletycznych.

[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych