- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1921

Imię:Tadeusz
Drugię imię:
Nazwisko:Plebanek
Klasa:filologicz
Wychowawca:prof. Czechowski
Data ur.:14 lutego 1902 r.
Miejsce ur.:brak danych
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje ( 1940 r. )
Opis:Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 4 maja 1921 roku został dopuszczony do zdawania egzaminu maturalnego w klasie filologicznej. W dniu 5 czerwca 1921 roku dopuszczony do egzaminów ustnych.

Plebanek Tadeusz (1902-1940), adwokat, radny miasta Częstochowy, społecznik. Urodzony 14 V 1902 w Częstochowie, był synem Adama i Adeli z Wołosińskich (1880-1961).
Plebanek uczęszczał do Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Opieki Szkolnej (od 1918 I Gimnazjum Państw im. H.Sienkiewicza) w Częstochowie. W 1921 roku jako ochotnik brał udział w III powstaniu śląskim; walczył m.in. koło Starego Olesna. Po powstaniu podjął studia prawnicze na UW. Po ich ukończeniu powrócił do Częstochowy. Pracował jako sędzia powiatowy (przez pewien czas w Gidlach w powiecie częstochowskim). W drugiej połowie 1930 roku został adwokatem (otworzył kancelarię przy ulicy Dąbrowskiego 9). Plebanem był niezwykle aktywnym działaczem społecznym, samorządowym i sportowym; należał do zarządów: Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” (gdzie od 1931 był wiceprezesem), częstochowskiego oddziału PCK, Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej, Ochotniczej Straży Pożarnej (gdzie pełnił funkcję skarbnika), a także komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Kupców Polskich. Od końca lat 30. był prezesem Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. Jako działacz sportowy należał do Towarzystwa Narciarskiego i Klubu Ogólnosportowego „Victoria”. Plebanek dwukrotnie w 1934 i 1939 z ramienia Stronnictwa Narodowego wybierany był do Rady Miejskiej; pracował tam w komisjach: opiniodawczej i regulaminowej. Od grudnia 1938 był sekretarzem Komitetu Przebudowy Kościoła św. Jakuba. W czasie okupacji niemieckiej należał do ZWZ. Aresztowany przez Niemców w nocy 3 na 4 VI 1940 na podstawie podejrzeń o przynależność do tajnej organizacji, więziony był na Zawodziu w Częstochowie. Rozstrzelano go (w grupie piętnastu osób) 3 VII t. r. koło wsi Apolonka pod Olsztynem (powiat częstochowski) i tam go pogrzebano. Ekshumowany w 1946 roku został pochowany wraz z innymi zamordowanymi w kw. 50, rząd I. odznaczony pośmiertnie Krzyżem Grunwaldu.
Jego żoną była Maria Koźmińska (1906-1978), działaczka społeczna, która m.in. niosła pomoc wysiedlonym po powstaniu warszawskim 1944. W małżeństwie miał troje dzieci; córki, działaczki harcerskie: Irenę, zamężną Głowaniak, chemika i Ewę, zamężną z Józefem Pietraszewskim, prawnikiem, sędzią Sądu Najwyższego, później adwokata, posła do Sejmu PRL; syna Macieja (ur. 1939), adwokata, działacza sportowego.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych