- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1951

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Wojciech
Drugię imię:Jerzy
Nazwisko:Tobolewski
Klasa:X f
Wychowawca:prof. Józef Wójcicki
Data ur.:15 kwietnia 1933
Miejsce ur.:Kielce
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Zmarł 10 kwietnia 2009 r.
Opis:Znany dziennikarz środowiska częstochowskiego. Współpracował z Telewizją Polską, był spikerem na wielu imprezach, stadionach.
15 lute 200 6 roku otrzymał KRZYŻ OFICERSKI
ORDERU ODRODZENIA POLSKI.

W latach 50 - tych należał do organizacji sportowej ZRYW . W ZRYWIE funkcjonowały następujące sekcje sportowe: -piłki siatkowej dziewcząt i chłopców prow. Jan Wróbel -piłki koszykowej dziewcząt i chłopców prow. Mieczysław Gordon -2- -bokserska prow Henryk Caban - L-A dziewcząt i chłopców prow.Aleksander Szyda -szermierki prow .Władysław Szor i Wojciech Tobolewski.

Towarzyszył kolejnym wizytom Papieża w Częstochowie :
— To było niezwykłe — powiedział „Życiu..." red. Wojciech Tobolewski, towarzyszący kolejnym pielgrzymkom papieża do Polski, zaś podczas pierwszej — wicedyrektor Centrum Prasowego. Ze swych zbiorów użyczył nam do publikacji zamieszczone obok zdjęcia, pochodzące właśnie z tej wizyty Jana Pawła II w mieście.
Nie wie, dlaczego właśnie to on został wówczas wytypowany, by zmierzyć się z zadaniem i 1 kwietnia wręczono mu odpowiednią nominację. Zadaniem bardzo trudnym, nie tylko pod względem technicznym, nieporównywalnym z jakimkolwiek innym wydarzeniem. Przybywało bowiem ponad 1000 dziennikarzy zagranicznych, mających oczekiwania pewnych standardów pracy, którym trzeba było zapewnić wszystko. U nas tymczasem nie było jeszcze odpowiedniego sprzętu, obiektów; Centrum Prasowe ulokowano w hali sportowej Politechniki Częstochowskiej, udało się tu nawet zorganizować 100 kabin z łącznością telefoniczną — to rzecz na ówczesne czasy niespotykana. Agencjom, które życzyły sobie własnych pokoi zaproponowano miejsca w akademikach. Przy całym charakterystycznym dla takich wydarzeń tłoku dziennikarzy dowożono wówczas na Rynek Wieluński i stamtąd prowadzono na Wały, na specjalną trybunę, jaką mieli na bastionie Kordeckiego. Sporym problemem było, jak wydostać stamtąd zdjęcia i materiały filmowe (nie było wówczas komórkowych i satelitarnych połączeń, pozwalających wysłać je praktycznie z każdego miejsca). Rozwiązanie wymagało sprytnego fortelu. Specjalny łącznik na motorze podjeżdżał tak blisko, jak się dało, szedł pod mury, a stamtąd filmy i materiały spuszczano mu na linie.
Podczas drugiej pielgrzymki Wojciech Tobolewski pracował w Telewizji Polskiej, dane mu było podążać z ekipą za papieżem od Warszawy do Krakowa; w trzeciej był odpowiedzialny za biuro prasowe, a podczas VI Światowego Dnia Młodzieży kierował oddziałem Centrum Prasowego na Jasnej Górze.

Brał udział przy kręceniu filmu W. Wojciech Tobolewski, przed wielu laty "walczył" bowiem pod Saragossą. Oczywiście nie chodzi w tym przypadku o potyczkę na polu bitwy, a o udział w zdjęciach do legendarnego już filmu wyreżyserowanego przez Wojciecha Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie.
Wojciech Tobolewski uprawiał szermierkę i to skłoniło producentów filmu, aby wraz z trzema kolegami zaprosić go do udziału w zdjęciach. Tak opisywał w 1964 r. w "Gazecie Częstochowskiej" swoją przygodę z filmem: "W scenie bierze udział kilkadziesiąt osób. Dzięki uprzejmości pani Barbary Sass, asystentki reżysera, dowiaduję się szczegółów: Van Worden - Cybulski, schwytany przez inkwizytorów, więziony jest w domku, gdzie niecni bracia chcą go zapewne poddać torturom. Tymczasem, na szczęście dla Van Wordena i jego licznych wielbicielek, pojawiają się bracia Zotto ze swoją bandą, staczając bitwę z zakonnikami, uwalniając uwięzionego. Bohater w towarzystwie dwóch sióstr, a swoich przyjaciółek (grają je Iza Cembrzyńska i Joanna Jędryka), przemyka się wśród walczących, aby dotrzeć do czekających opodal koni. Rozpoczyna się próba. Reżyser Has wraz z prof. Lindnerem szczegółowo omawia ruchy każdego z grających. Tymczasem ekipa techniczna montuje szyny dla wózka z kamerą. Mam już przeciwnika: w cywilu - aktor teatru z Nowej Huty Jerzy Piórkowski, na planie - straszny zbir w fantazyjnym turbanie. Wręczają nam broń. Dostaję rapier. Jurek wywija zakrzywioną szablą. Podchodzi do nas profesor. - Sprawa prosta moi panowie. Cięcie, zasłona druga, cięcie, zasłona pierwsza, odskok, znów natarcie, pan się broni trzecią, potem czwartą. I to wszystko".
Hassa.:

Pracował a w Częstochowskim Towarzystwie Naukowym.

Uchwałą Państwowej Komisji Egzaminacyjnej zdał egzamin dojrzałości 14 czerwca 1951 roku.

Uczestniczył w II Kongresie Częstochowian. ( 2006 ).

Urodził się 15 kwietnia 1933 roku w Kielcach. Uczęszczał do Liceum im. H. Sienkiewicza do klasy X f, której wychowawcą był profesor Józef Wójcicki. W czasach szkolnych uprawiał szermierkę. Uchwałą Państwowej Komisji Egzaminacyjnej zdał egzamin dojrzałości 14 czerwca 1951 roku.
W latach 50 - tych należał do organizacji sportowej ZRYW. Od roku 1965 pełnił funkcję prezesa Zarządu MKS – Żak. W ten sposób rozpoczął chlubna działalność w Szkolnym Związku Sportowym.
Znany częstochowski dziennikarz współpracujący od roku 1991 z częstochowskim oddziałem TVP3.
W roku 2003 był jednym z głównych organizatorów Olimpiady Spełnionych Marzeń i Nadziei – impreza organizowana była dla szkól specjalnych.
Grał w filmie Wojciecha Hasa „ Rękopis znaleziony w Saragossie ”.
Jest współautorem „ Ziemi Częstochowskiej”.
W czasie pierwszej wizyty papieża Częstochowie był wicedyrektorem Centrum Prasowego. Podczas drugiej pielgrzymki Wojciech Tobolewski pracował w Telewizji Polskiej, dane mu było podążać z ekipą za papieżem od Warszawy do Krakowa; w trzeciej był odpowiedzialny za biuro prasowe, a podczas VI Światowego Dnia Młodzieży kierował oddziałem Centrum Prasowego na Jasnej Górze.
Pracował a w Częstochowskim Towarzystwie Naukowym.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju sportu został odznaczony 15 lutego 2006 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Uczestniczył w II Kongresie Częstochowian. ( 2006 ).


Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie przyznała specjalna statuetkę Wojciechowi Tobolewskiemu za zasługi dla promocji i rozwoju częstochowskiego sportu. ( 2008 ).

Zmarł 10 kwietnia 2009 roku.


18 marca w sali LO Sienkiewicza rozegrano pierwszy mecz szermierczy w Częstochowie pomiędzy Kolejarzem Katowice a Ogniwem. W drużynie Ogniwa walczyli uczniowie Sienkiewicza Wojciech Tobolewski, Włodzimierz Łukomski i Bogdan Chybowski. Meczy wygrali goście z Katowic 10 : 6. Po dwa punkty zdobyli uczniowie Sienkiewicza.
Ujrzymy mecz szermierczy, Życie Częstochowy 1951 nr 75, s. ??? ( 16 marca ) Dobra postawa szermierzy Ogniwa w meczu z Kolejarzem Katowice, Życie Częstochowy 1951 nr 80, s. 6 ( 21 marca ) Sport szermierczy, Życie Częstochowy 1951 n r 86, s. ??? ( 29 marca )

Szermierze Ogniwa wzięli udział w mistrzostwach florecistów III klasy. Zespól w całości reprezentowany był przez uczniów naszej szkoły. Włodzimierz Łukomski i Bogdan
Chybowski zajęli w swoich grupach czwarte miejsca, Wojciech Tobolewski szóste a Maciej Ornicz ósme. Zawody finałowe rozegrano w Warszawie od 8 czerwca. Za przeciwiników częstochowianie mieli zespoły z Gdańska, Olsztyna, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Krakowa.
Nowy sukces Lic. im. Sienkiewicza. Szermierze Ogniwa awansowali, Życie Częstochowy 1951 nr 150, s. ??? ( 1 czerwca ) Lic. Sienkiewicza w finale, Życie Częstochowy 1951 nr 157, s. ??? ( 8 czerwca )

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych