- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Nicpoń Dorota

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 25.02.2006 11:56:15

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Nicpoń DorotaUrodziła się 13 stycznia 1940 roku w Częstochowie. Pochodzi z rodziny robotniczej. Jej rodzicami byli Stanisław i Eleonora Malicka. Ojciec pracował jako ślusarz w elektrowni w Częstochowie.
Od 1946 roku zaczęła uczęszczać do Szkoły Podstawowej Nr 9 w Częstochowie. Szkołę tę ukończyła w roku 1953. Następnie podjęła naukę w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym Nr 1 w Częstochowie. Maturę uzyskała w 1957 roku. Zaraz po tym podjęła studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach na kierunku : fizyka. Studia ukończyła uzyskując tytuł magistra 4 marca 1963 roku.
Od 15 sierpnia 1961 roku została zatrudniona w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W roku 1966 otrzymała nagrodę Dyrektora Szkoły. 1 września 1973 roku otrzymała tytuł Profesora Szkoły Średniej. W okresie pracy Liceum im. H. Sienkiewicza jej uczeń Jacek Bortz został finalistą Olimpiady Fizycznej.
1 września 1973 roku została przeniesiona na własną prośbę do II LO im. R. Traugutta w Częstochowie. Tutaj pracowała do końca lat dziewięćdziesiątych. W roku szkolnym 1975 / 76 uzceń Krzysztof Szlachcic został laureatem XX Olimpiady Fizycznej. Kolejny laureat doszedł do szczebla centralnego w roku szkolnym 1992 / 93. Przez cały okres pracy w szkolnictwie starała się uzupełniać swoja wiedzę. I tak 26 czerwca 1974 roku ukończyła Studia Podyplomowe dla Nauczycieli Fizyki przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. . Następnie 10 lipca 1982 uczestniczyła w kursie o wiedzy o astronomii organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach. 20 listopada 1994 roku ukończyła seminarium astronomiczne dla nauczycieli fizyki w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.
11 listopada 1988 roku uzyskała II Stopień Specjalizacji Zawodowej z fizyki.
Obecnie od 1 września 2000 roku jest na emeryturze. W sumie przepracowała 40 lat w zawodzie nauczycielskim.
W swej pracy nauczycielskiej i pedagogicznej była wielokrotnie wyróżniana. W roku 1975 otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty i wychowania. W 1979 roku za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej Nagrodę Drugiego Stopnia nadana przez ministra Oświaty i Wychowania. W latach 1982, 1986 i 1996 otrzymała nagrody jubileuszowe. W 1984 nagrodę specjalną. Wielokrotnie rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie przesyłał pisma w których dziękował za szczególna opiekę nad studentami podczas praktyk szkolnych w liceum.
6 kwietnia 2000 roku uzyskała Stopień Nauczyciela Mianowanego .
Nicpoń Dorota była nauczycielem szczególnym. Była wyjątkowym wychowawcą. Zawsze przygotowana do zajęć, rzeczowa, posiadała dużą wiedze merytoryczną . Zawsze odpowiedzialna. Posiadała wyjątkowy talent pedagogiczny. Cieszyła się wśród młodzieży wyjątkowym autorytetem. Wielokrotnie organizowała obozy, rajdy, złazy i wycieczki dla młodzieży. Była propagatorem turystyki wśród młodzieży. W szkole była w komisji socjalno – bytowej, była również sekretarzem komisji stypendialnej.
Była wielka indywidualnością pedagogiczną.
.


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych