- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Kronika Hufca Szkolnego 01.09.1947 - 08.12. 1951

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 13.01.2006 23:12:11

Hufiec maszeruje z kpt. Stępniem i orkiestrš na czele.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Hufiec maszeruje z kpt. Stępniem i orkiestrš na czele.

Junacy maszerujš na ćwiczenia
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Junacy maszerujš na ćwiczenia

Z transparentem i baga żami maszeruja junacy na dworzec
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Z transparentem i baga żami maszeruja junacy na dworzec

Ogólny widok na obozy młodzieżowe
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Ogólny widok na obozy młodzieżowe

Budujemy OjczyŸnie dom...
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Budujemy OjczyŸnie dom...

Junacy podczas pracy
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Junacy podczas pracy

Szkoła szybowcowa w Nowym Młynie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Szkoła szybowcowa w Nowym Młynie

Przed lotem...
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Przed lotem...

Jedziemy do PGR- ów
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Jedziemy do PGR- ów

Wyjazd junaków do brygad
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Wyjazd junaków do brygad

Praca w wakacje 1950 r.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Praca w wakacje 1950 r.

W Muzeum szkolny jest oryginalny egzemplarz kroniki Hufca pracy istniejącego przy gimnazjum im. H. Sienkiewicza. Jest to pewnego rodzaju kronika tamtych czasów. Wszystkie zapisy w ponizszym tekście są przepisane zgodnie z zapisem oryginalnym. Dlatego za ewentualna złą składnię zdaniową przepraszamy.

Dnia 1 września 1947 roku - przy Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza powstał 1 - szy Hufiec P.W.
17 paŸdziernika 1947 r. Tenże Hufiec bierze udział w trójboju lekkoatletycznym przez Miejski Urzšd i W.F. w Częstochowie.
W klasyfikacji zespołowej Hufiec zdobywa 2 - gie miejsce . w klasyfikacji indywidualnej junak Filipecki miejsce 2 - gie.

25 luty 1948 r. - zmieniono nazwę na Hufiec Szkolny S.P. Nr 1

9 maja 1948 r. Hufiec bierze udział w ogólnej koncentracji wszystkich Hufców Szkolnych z terenu miasta Częstochowy.
Przebieg koncentracji :
Zbiórka hufców na placu Miejskiego Urzędu przy ul. Pułaskiego o godz. 8 - mej. O godz. 9.00 nastšpił wymarsz wszystkich hufców z orkiestrš poprzez ulice miasta na lotnisko Kucelin pod Częstochowš. Na lotnisku oficer miejscowego garnizonu wygłosił referat na temat :
" Znaczenie ziem Odzyskanych ".
Następnie odbyły się ćwiczenia lekkoatletyki terenowej : skok w dal, bied na 100 m, rzut granatem, ćwiczenia musztry zwartej, ćwiczenia polowe na temat - służba pożarowa.
O godz. 17.00 zakończono koncentrację i odmaszerowano , każdy do swoich szkół.

Dnia 22 czerwca 1948 r. Miejski Urząd S.P. organizuje międzyszkolne zawody lekkoatletyczne w których bierze udział hufiec naszej szkoły. W ogólnej klasyfikacji Hufiec zdobywa zaszczytne 1 miejsce. W klasyfikacji indywidualnej junak Filipecki zdobywa 1 miejsce w pchnięciu kulš ( 5 kg ), przyczyniajšc się w ten sposób do zdobycia przez Hufiec - pucharu przechodniego.

Od 8 lipca do 28 sierpnia 1948 r. Hufiec bierze udział w ogólnopolskich młodzieżowych brygadach pracy. Junacy pracujš przy budowie magistrali piaskowej Śląsk w Pustyni Błędowskiej w miejscowości Mysłowice koło Katowic.

Druga grupa Hufców pracuje w wojew. Olsztyńskim w ramach akcji żniwnej w miejscowości Łabędów.

Trzecia grupa tegoż Hufca zostaje przeszkolona w dziedzinie lotnictwa szybowcowego na specjalnych kursach szybowcowych.

Dnia 8 - 20 listopada 1948 r. Junacy naszego Hufca biorą udział w pracy dorywczej w dzielnicy robotniczej Stradom w Częstochowie.

Dzień 22 lutego 1949 r. obchodzš junacy Hufca bardzo uroczyœcie. Jest to bowiem 31 –-rocznica Armii Radzieckiej tzn. jej powstania. W dniu tym junak Berghauzen Janusz wygłosił referat w sali szkolnej do zebranych junaków oraz pozostałych uczniów na temat : Armia Radziecka jej powstanie i założenie ideologiczne. Po wysłuchaniu referatu delegacja junaków złożyła wieniec pod pomnikiem - tankisty- na pl. Stalina.

24 maja 1949 r. Jest dniem pamiętnym zarówno dla Hufca, jak i dla wszystkich hufców powiatu częstochowskigo. W dniu tym rozkazem komendy Głównej cała młodzież zorganizowana w szeregach SP obchodziła - Apel Wiosenny . Apel ten obchodzono bardzo uroczyście. Miasto udekorowano flagami, gościło w swych murach młodzież junackš z całego powiatu. Junaczki i junacy po uroczystości na pl. Stalina zgromadzili się w sali teatralnej, w której odbyły się dalsze uroczystości. W części oficjalnej junacy naszego hufca zostali podani do odznaczeń, otrzymali odznaki junackie srebrna i brązową - Za prace społeczną. W części artystycznej zaś, grupa junaków naszego Hufca dostała rzęsiste brawa za bardzo dobrze wykonanš deklamacje, tak zbiorowa jak i indywidualnš.

1 – 30 czerwca 1949 r.
Miesišc czerwiec upłynšł na terenie Hufca Nr 1 pod znakiem igrzysk sportowych. Pierwsza wielka imprezš sportowš były niewštpliwie „ Biegi Narodowe”. Ta gigantyczna impreza objęła całš Polskę, pocišgajšc za sobš młodych i starszych. Do biegów tych organizowanych na terenie Częstochowy przez Wojewódzki Urzšd Kultury Wychowania fizycznego stanęła pokaŸna liczba junaków i junaczek, wœród których nie brak było junaków naszego hufca. Junacy nasi zdobyli kilka pierwszych miejsc.
Drugš impreza na skalę ogólnopolskš były „ Mistrzostwa Szkolne w lekko atletyce „ oraz mistrzostwa w piłce ręcznej. W szkolnych zawodach mistrzostw Polski – junak Filipecki Jan zdobył IV miejsce rzutem na odległoœć 13,59 m. Zaznaczyć należy, że junak ten zapowiada się na dobrego miotacza.
W piłce ręcznej nasi junacy zajęli II miejsce.


Rok 1949 / 50

Rozpoczęcie roku szkolnego ze względu na specjalne rozporządzenie Ministra Oświaty miało charakter i przebieg bardzo uroczysty. Dzień 1 września był dniem w którym cała młodzież zamanifestowała swą chęć do nauki i zdobywania wiedzy. Po wysłuchaniu przemówienia Ministra Oświaty, młodzież udała się na boiska sportowe, gdzie urządzono dla niej bezpłatne igrzyska i zawody sportowe. W dniu następnym rozpoczęto normalną naukę. Komendantem Hufca Szkolnego nr 1 jest nadal p.por Szyda. W końcu miesiąca junacy SP wzięli udział w Święcie Lotnictwa organizowanym na terenie naszego miasta przez aeroklub.
Dzień 2 października jako „ Dzień Pokoju ”obchodzili junacy b. Uroczyście, a to ze względu na sam charakter tak szczytnego celu jakim jest Pokój. Po uroczystej akademii na której młodzież zamanifestowała swoje pacyfistyczne uczucia odbyły się specjalne pogadanki na temat obecnej walki o Pokój, walki z imperialistami i podżegaczami do nowej wojny.
Miesiąc październik upływa junakom pod znakiem pracy nad budową nowej strzelnicy w dzielnicy Zawady. Jest to praca uwzględniona w harmonogramie junackim. Wyrzucono m. innymi 710 m sześciennych ziemi i przerzucono ja na wysokość 3 m , przetransportowano 2 wozy ciężarowe torów kolejki i 4 wagoniki , wywieziono 50 wagoników ziemi. Ogółem w październiku nasz Hufiec przepracował 436 junako – dniówek. Przy pracy odznaczyły się klasy 1o a i 10 h.
W ramach miesiąca przyjaźni Polsko – Radzieckiej całe prawie koło ZMP przy naszej szkole zapisało się do tego Towarzystwa. Liczba wzrosła z 50 do 240 członków. Następnie w ramach tegoż miesiąca Hufiec nasz z ZMP urządził akademię ku czci 150 – letniej rocznicy urodzin genialnego poety rosyjskiego Aleksandra Puszkina. Na repertuar akademii złożyły się deklamacje junaków w języku polskim i rosyjskim oraz gra na fortepianie.
W dniach 18 i 19 października 185 junaków naszego hufca wzięło udział w marszo- biegach, z czego 181 zdobyło odznakę wybitną. W październiku również junacy naszego Hufca zajęli I miejsce w trójmeczu siatkówki rozegranym między liceami Traugutta, Mechanicznym i Sienkiewicza.

W listopadzie Hufiec nasz pracował dorywczo w tzw. Trzydniówkach junackich. Hufiec przepracował łącznie 330 junako- dniówek na co złożyły się następujące prace :
1. Budowa skweru w parku miejskim – zniwelowano około 1400 m kwadr. terenu oraz wyrzucono około 50 m kwadr. nawierzchni pod drogę,
2. 2. budowa trasy WZ Częstochowa – rozsypano około 240 m kwadr. tucznia, wywieziono 20 m sześciennych ziemi i gruzu
Przy pracy odznaczyły się klasy 9 – 1 . 0 – 3 . 9 – 4 , 10 – 4 .
W dniu 7 listopada Hufiec razem z kołem ZMP urządził uroczystą akademię ku czci 32 rocznicy rewolucji.

W dniu 19 listopada Hufiec wziął udział w uroczystościach pogrzebu milicjanta, manifestując swoje uczucia pro socjalistyczne i potępiając resztki reakcji w naszym kraju.
W listopadzie również odbyły się zawody strzeleckie. Na 85 uczestników dwóch uzyskało wynik b. Dobry, 5 – wynik dobry , reszta dostateczne i niedostateczne.

3 grudnia Hufiec wraz z ZMP urządził akademię ku czci zjednoczenia Ruchu Ludowego. Junacy nasi wykonali kilka recytacji wśród nich wiersz junaka Łaty pt: Dwa sztandary oraz kilka pieśni przy akompaniamencie fortepianu.

18 grudnia z okazji zbliżającej się 70 rocznicy urodzin J. Stalina w Teatrze Kameralnym odbył się konkurs świetlicowy w którym wzięli udział junacy i zetempowcy kilku szkół średnich i zakładów fabrycznych, a w tym i nasz Hufiec. Na repertuar występu naszego Hufca. Na repertuar występu naszego hufca złożyły się : jednoaktówka Piórkowskiego pt: Gotowi w wykonaniu junaków11- 4 , dwie pieśni Dunajewskiego- „ Pieśń o Ojczyźnie” i „ Kapitan” w wykonaniu kolegów młodszych ( śpiew ) i junaków z klasy 11 ( orkiestra symfoniczna ). Dyrygował junak Cieśla z 10 – 4. Dalej wiersz Asajewa : „ Ojczyzna Stalina” w wykonaniu junaka Hurasa z klasy 11 – 2 i wiązanka melodii ludowych na harmonijce ustnej w wykonaniu tegoż junaka. Następnie gra na fortepianie utwory Czajkowskiego junaka Wosika. Całość występu naszego Hufca wypadła b. Dobrze, gdyż repertuar był urozmaicony.

Dzień 21 grudzień w naszym Hufcu był święcony nader uroczyście, gdyż był to dzień urodzin J. Stalina. W dniu tym junacy naszego Hufca wraz z kołem ZMP urządzili uroczystą akademię, Jan Węglewski ( przewodniczący koła ZMP ) wygłosił referat pt : Życiorys J. Stalina. W referacie tym plastycznie scharakteryzował nam sylwetkę Stalina, jako największego obrońcy i wodza światowego proletariatu, jego od dzieciństwa niestrudzoną walkę z burżuazją i reakcją, walkę z tym wszystkim co jest niesprawiedliwe i wsteczne. Następnie zarecytowano kilka wierszy i junacy z 11 – 4 powtórzyli sztukę Piórkowskiego pt „ Gotowi grana uprzednio na konkursie. Przez cały czas akademii był nastrój poważny i uroczysty.

W dniu 17 stycznia 1950 r. Junacy naszego Hufca wzięli udział tłumnie i sponranicznie w capsztyku zorganizowanym na cześć 5 rocznicy oswobodzenia miasta Częstochowy.

W dniu 13 lutego 1950 r. Junacy naszego Hufca urządzili wieczornicę taneczną . na którą zaprosili junaczki z liceum im. Karola Świerczewskiego i liceum im. J. Słowackioego. Wieczornica ta składała się z części artystycznej i tanecznej. Na część artystyczna złożyły się recytacje, śpiewy i gra na fortepianie.

W dniu 18 lutego nasi junacy zostali zaproszeni na zabawę taneczna przez junaczki z LO im. Świerczewskiego.

W dniu 22 lutego w kole ZMP przy naszym zakładzie odbyły się wybory do zarządu szkolnego ZMO. W skład nowego zarządu weszło 9 członków : przewodniczący – Kowalski, sekretarz – adamczyk, skarbnik – Przybylski, kierownik organizacyjny – Plaskacz Jan, Kierownik kulturalno – oświatowy – Ciesla, kierownik masowego szkolenia – Stanisz, kierownik sportowy – Sterczewski, kolporter – Madler.

W dniu 23 lutego o godz. 18.00 junacy zorganizowali akademię ku czci 33 – rocznicy powstania armii Czerwonej. Referat wygłosił junak Berękas. W referacie wykazał, że siłą Armii Czerwonej jest to, że jest ona armia robotników i chłopów, że walczy o swoje własne prawa. Na koniec junacy wygłosili kilka recytacji tematycznie związanych z powstaniem Armii Czerwonej.

W końcu lutego nasz hufiec rozpoczął akcję zbierania butelek i złomu.

27 marca junacy wzięli udział w manifestacji zorganizowanej z okazji tygodnia ŚFMD. W czasie pochodu junacy nasi wznosili okrzyki na Związku Radzieckiego. Stalina, Prezydenta Bieruta i wszystkich ludzi walczących o swoje prawa.

29 marca na zakończenie tygodnia ŚFMD junacy z członkami ZMP urządzili uroczystą akademię. Junak adamczyk wygłosił referat, w którym przedstawił nam życie młodzieży w krajach kapitalistycznych i kolonialnych i dla kontrastu – zycie młodzieży w Związku Radzieckim i krajach demokracji ludowej.
Na koniec były recytacje, śpiewy i gra na fortepianie.

W miesiącu kwietniu w dniach 16 – 23 junacy naszego Hufca pracowali w ramach tzw. trzydniówek . Przepracowano łącznie 500 junakodniówek.

20 kwietnia na terenie Hufca powstał Komitet Obrońców Pokoju w skład którego weszli następujący junacy :
Kowalski, Bardziński, Cioch.

W niedziele 23 kwietnia nasz Komitet Obrońców Pokoju wziął udział w konferencji rejonowej w Kielcach.

Dzień wcześniej 22 kwietnia nasi junacy pokonali zdecydowanie junaków z LO Traugutta w piłkę siatkową 2:0 i z L) Mechanicznym 2:1.

W dniu 1 maja wszyscy junacy naszego hufca wzięli udział w manifestacji ulicznej, demonstrując okrzykami swą niezmienna wole pokoju.

W dniu 5 maja junacy nasi wzięli udział w „ żywej gazetce” zorganizowanej przez redakcję Życia Częstochowy.

W ramach Tygodnia Oświaty nasz Hufiec wraz z kołem szkolnym ZMP zorganizował stoisko z książkami i prasą oraz loterię książkową.
W miesiącu czerwcu junacy nasi pracowali w ramach trzydniówek junackich. Pracowano między innymi nad uporządkowaniem parku na Zawodziu i nad uporządkowaniem boiska Włókniarza.

W czasie wakacji kilkudziesięciu junaków pracowało w brygadach młodzieżowych i w ochotniczych zespołach żniwnych






Rok szkolny 1950 / 51


Nowy rok szkolny Hufiec nasz rozpoczął wzięciem udziału w capsztyku zorganizowanym z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 1950 / 51 w dn. 31 sierpnia.

W dniu 10 września Hufiec nasz rozegrał trójmecz siatkówki i koszykówki. W siatkówce zajęliśmy 1 miejsce wygrywając 2:1 z Liceum Mechanicznym i 2:0 z Liceum Traugutta.. w koszykówce zajęliśmy 2 miejsce.

W dniu 13 września Hufiec nasz wziął udział w powitaniu Wojska Polskiego powracającego z ćwiczeń.

W dniu 15 września Hufiec wziął udział w capsztyku i uroczystościach związanych z rozpoczęciem roku SP- owskiego.
W tym to dniu junacy naszego Hufca rozegrali mecz piłki nożnej wygrywając 7:2. Hufiec nasz przystąpił do współzawodnictwa i pracował w ramach trzydniówek junackich, przepracowując ponad 300 junako – dniówek. Pracowano między innymi przy budowie nowego boiska na Zawodziu.

W dniu 1 października Hufiec rozegrał czwórmecz siatkówki, zajmując 1 miejsce przed LO Mechanicznym. LO Elektrycznym i LO Traugutta.

W dniu 2 października Hufiec urządził uroczystą akademię z okazji Święta Pokoju. Referat o sytuacji międzynarodowej wygłosił junak Martan ( niewyraźnie wpisane nazwisko – uwaga redakcji ). Następnie junacy wykonali cały szereg recytacji indywidualnych i zbiorowych oraz chór zaśpiewał kilka pieśni.

W dniu 11 października junacy naszego Hufca wzięli udział w capsztyku zorganizowanym z okazji święta Wojska Polskiego ( bitwy pod Lenino ).

W dniu 12 października junacy naszego Hufca urządzili akademię z okazji bitwy pod Lenino, a zarazem Święta Wojska Polskiego. Na akademii tej był obecny i przemawiał oficer wojsk polskich spod Lenino. Junacy nasi wykonali cały szereg recytacji i pieśni obrazując szlak wojska polskiego od Lenino poprzez Warszawę do Berlina. Akademia miała charakter bardzo uroczysty.

W dniach 8 – 15 października junacy naszego Hufca prawie w 100 % wzięli udział w marszach jesiennych „ Szlakiem zwycięstw ” zdobywając jednocześnie odznaki. SP.

W miesiącu październiku Hufiec nasz przepracował łącznie 412 jednodniówek tj. zarówno nawierzchni brukowej 325 m kwadr. ugrabiono 2 wozy liści w parku miejskim, przeniesiono 150 krawężników na odległość 6 m wykopano 16 słupów cementowych i przeniesiono na odległość 20 m , zniwelowano 36 m kwadr. ziemi, wykopano 105 m kwadr. na głębokość 3 m, zniwelowano 210 m kwadr. terenu.

W miesiącu listopadzie wykonano 682 junakodniówek tj. odrzucono ziemi wyznaczonej z wykopu 300 m kwadr. na odległość 4 m, zarzucono tłuczniem 120 m kwadr. wykopu na bieżni.

W dniu 6 listopada cały nasz Hufiec wziął udział w capsztyku zorganizowanym z okazji 33 – rocznicy Rewolucji Listopadowej oraz w uroczystym odsłonięciu pomnika wdzięczności dla Armii Radzieckiej.

7 listopada Hufiec nasz wraz z Kołem Szkolnym ZMP zorganizował wiec pokojowy oraz bardzo uroczystą akademię ku czci 33 rocznicy Wielkiej Rewolucji Socjalistycznej. Na wiecu głos zabrał junak Adamczyk, który w swoim przemówieniu przedstawił nam sytuację międzynarodową i napiętnował podżegaczy wojennych. Następnie poszczególne organizacje istniejące na terenie szkoły złożyły podjęte rezolucje z okazji mającego się odbyć II Światowego Kongresu Obrony Pokoju w Warszawie. Hufiec nasz zobowiązał się do wykonania kilkust dniówek pracy przy budowie Stadionu Centralnego.
Akademię rozpoczęto odśpiewaniem hymnu SFMD po czym junak Kuziewski wyglosił obszerny referat na temat Rewolucji.
W części artystycznej akademii wykonano cały szereg recytacji indywidualnych i zbiorowych, kilka pieśni wykonanych przez chóry klas 11- stych,

W dniu 19 listopadzie cały nasz Hufiec wziął udział w manifestacjach ulicznych z okazji II Światowego Kongresu Obrony Pokoju, który odbywał się w Warszawie w tych dniach. Junacy nasi gorąco manifestowali swoje uczucia pokojowe, wznosząc przez cały czas pochodu okrzyki antywojenne i śpiewając pieśni pokojowe.

W dniach od 3 – 7 grudnia kilkudziesięciu junaków naszego Hufca wzięło udział w powszechnym narodowym spisie ludności.

W dniu 8 grudnia odbyło się zakończenie roku SP. Z tego względu Hufiec nasz wziął udział w uroczystym pochodzie z boiska na ul. Puławskiego do kina WOLNOŚĆ , gdzie odbyło się uroczyste zakończenie prac SP- owskich na rok 1950. Dwaj junacy naszego Hufca Lichodziejewski i Szewczyk otrzymali nagrody za rzetelna pracę na trzydniówkach junackich, kilkunastu junaków otrzymało odznaczenia II i I stopnia za dobrą prace. Po oficjalnym akcie wyświetlono film pt : Dwie brygady.






[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych