- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Dzierzbicki Bolesław ( 1862 - 1928 )

Autor: Sętowski Juliusz - Cmentarz Kule w Częstochowie
Data dodania: 15.12.2005 18:53:18

DZIERZBICKI Bolesław (1862-1928), inżynier agronom, działacz gospodarczy, radny miasta Częstochowy. Ur. w Piotrkowie, był synem Edwarda i Julii z Popielnickich.
Dz. pochodził z rodziny ziemiańskiej, ukończył gimnazjum w Piotrkowie, a później Wydz. Rolniczy Instytutu Rolniczego w Puławach. Po studiach pomagał ojcu w zarządzaniu majtkiem w Mułasach Małych( pow. częst.). Ok. 1890 został radca Tow. Kredytowego Ziemskiego w Piotrkowie ( Piotrków Trybunalskich). Przypuszczalnie 1898 objął funkcje administratora dóbr hr. Karola Raczyńskiego w Złotym Potoku ( pow. częst.). W 1906 był założycielem kółka rolniczego w pobliskim Janowie; wielokrotnie wygłaszał odczyty na spotkaniach kółka, które odbywały się w sali ochronki dóbr Złoty Potok. W Janowie założył tez w 1912 Straż Ogniową Ochotnicza. W 1907 był współzałożycielem Tow. Rolniczego w Częstochowie, a w 1911 Częst. Stow. Rolniczego. Po likwidacji w Częstochowie Oddziału Handlowego Piotrkowskiego Tow. Rolniczego, w kwietniu 1907 Dz. został współwłaścicielem Spółki Handlowej Ziemiańskiej. W 1911 wszedł do Spółki Ziemiańskiej Skupiającej wielu wybitnych ziemian gub. piotrkowskiej, kieleckiej i radomskiej; należał do zarządu spółki, która kierował Farb. Przetworów Ziemniaczanych w Złotym Potoku. w 1908 wszedł do komitetu organizacyjnego Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie; podczas wystawy ( sierpień-wrzesień 1909) przewodniczył sekcji leśnictwa. W wydanym przy okazji wystawy Przewodniku po Częstochowie i okolicy ( W. 109) był autorem podrozdziału opisującego Złoty Potok. Ok. 1914 został naczelnym administratorem dóbr hr. Potockiego w Chrząstkowie. Prawdopodobnie w 1919 osiadł w Częstochowie, gdzie był właścicielem dwóch kamienic (przy ul. Teatralnej 34 i 36/al. Wolności/). Dz. był współzałożycielem Częst. Syndykatu Rolniczego oraz Zw. Ziemian Pow. Częst., w którym w 1919-21 należał do zarządu, a później był prezesem. W lipcu 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej wszedł do zarządu Pow. Rady Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa. W 1925 został członkiem Rady Miej. w Częstochowie; w RM był członkiem komisji inwestycji miejskich, a także komisji badającej stan prac wodociągowo-kanalizacyjnych, prowadzonych w mieście przez Tow. Ulen. W 1926-28 pełnił funkcję prezesa Stow. Właścicieli Nieruchomości w Częstochowie; z jego inicjatywy stow. ufundowało witraż w katedrze św. Rodziny. Dz. był też członkiem Rady Naczelnej Zjednoczenia Pol. Stow. Gospodarczych. Podczas Wystawy Rolniczo-Przemysłowej w Częstochowie (12-31 VIII 1926) był przewodniczącym komisji sędziów działu hodowlanego. W 1928 przed wyborami do Sejmu zaproponowano mu objęcie funkcji przewodniczącego Komitetu Pol. Bloku Katolickiego, lecz odmówił. W 1919 (po śmierci syna) utworzył dożywotnią fundację na rzecz niezamożnych uczniów I Gimnazjum Państw. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Od 1924 przewodniczył komitetowi „Chleb głodnym dzieciom”. Zm. 3 VI 1928 w Częstochowie i został pochowany w kw. 1, rząd I, grób 9.
W małżeństwie z Zofią Majkowską miał dwie córki i dwóch synów: Zygmunta oraz Edwarda (ur. 1891), który ukończył Gimnazjum G. Kośmińskiego, a w 1910-16 studiował rolnictwo na UJ. Jedna z jego córek, Julia Dobrochna, działająca w zarządach Narodowej Organizacji Kobiet oraz Tow. Ochrony Kobiet, była zamężna za Adolfem Steinhagenem (1894-1939), przemysłowcem, przewodniczącym Zw. Ziemian Pow. Częst.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych