- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Wróbel Jan

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 27.11.2005 21:41:46

Wróbel Jan

Urodził się 11 marca 1926 roku w Rzeszowie. Był synem Stanisławy z domu Kogut i ojca Władysława, nauczyciela Państwowego seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Rzeszowie. Po ukończeniu 6 roku życia rozpoczął naukę w Szkole Ćwiczeń w Rzeszowie, którą ukończył w roku 1938. Następnie rozpoczął naukę w II Państwowym Gimnazjum im. St. Sobińskiego również w Rzeszowie. Do września 1939 roku zdążył zaliczyć pierwszą klasę.
Przez okres okupacji, aż do chwili wyzwolenia – do sierpnia 1944 roku pracował jako pracownik fizyczny w swoim rodzinnym mieście. I tak kolejno podejmował prace w Zarządzie wodnym , potem w wytwórni Wód Gazowych i pod koniec wojny w magazynach wojskowych.
Po odzyskaniu niepodległości ponownie rozpoczął naukę w II gimnazjum im. St. Sobińskiego, które ukończył w 1946 roku. Potem kontynuował naukę w liceum dla dorosłych przy Państwowym Liceum im. St. Sobińskiego. Świadectwo dojrzałości uzyskał w czerwcu 1947 roku.
Studia wyższe rozpoczął w tym samym roku we Wrocławiu w studium Wychowania Fizycznego przy Uniwersytecie Wrocławskim. Studia ukończył w 1950 roku i otrzymał tytuł magistra. Jako absolwent uczelni wyjechał do Krynicy, gdzie rozpoczął pracę 10 września w Ośrodku Wczasowym WFP w charakterze starszego referenta wychowania fizycznego. Równocześnie od 1 marca 1951 roku został zatrudniony jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Ogólnokształcącej stopnia licealnego.
Z końcem sierpnia 1952 roku przeniósł się wraz z rodziną do Częstochowy. Od 1 września tego samego roku rozpoczął prace w nauczycielstwie w Szkole Przysposobienia Zawodowego Nr 18. Tutaj pracował przez dwa lata. W międzyczasie 1 września 1953 roku rozpoczął pracę na Politechnice Częstochowskiej. 1 września 1957 roku nauczał także w Szkole Rzemiosł Budowlanych. W tym samym czasie pracował również w Studium Nauczycielskim. W obu tych placówkach oświatowych pracował do 31 września 1959 roku. Na początku lat sześćdziesiątych wyjechał z Częstochowy i zamieszkał na Pomorzu zachodnim w Pobierowie. Tam został zastępcą kierownika domu wczasowego WFP . Pracował tu krótko bo do 31 stycznia 1960 roku. Po likwidacji domu wczasowego przeniósł się do szkolnictwa i rozpoczął od 1 lutego 1960 roku jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Samlinie w powiecie Kamień Pomorski. Od 1 września 1961 roku rozpoczął prace w Szkole Podstawowej Nr 1 w Świnoujściu. Z dniem 1 września 1963 roku został przeniesiony służbowo do Bystrzycy Kłodzkiej. Tutaj nauczał w Szkole Podstawowej Nr 2 do 31 stycznia 1964 roku.
4 kwietnia 1964 roku otrzymał prace w komórce inwentaryzacyjnej PSS w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie pracował do 10 lipca tego samego roku. Stad wyjechał ponownie do Częstochowy i 1 września 1964 roku podjął prace w IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Oprócz pracy w szkole Jan Wróbel mając dyplom trenera II klasy w piłce siatkowej trenował także siatkarzy w dwóch klubach sportowych : Pogoń Blachownia i MKS Częstochowa. W tym okresie pracował także w Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Pracujących. W Liceum im. H. Sienkiewicza pracował do 31 sierpnia 1967 roku.[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych