- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

NOWY FILM TVP: „MOJE DROGI – TADEUSZ SZYMA”

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 28.03.2021 19:24:18

Tadeusz Szyma
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Tadeusz Szyma

Tadeusz Szyma to nasz absolwent z 1959 roku.

Projekcja filmu: TVP Historia - 2 kwietnia godz. 10.45
TVP Kultura - 6 kwietnia godz. 16.35

W kwietniu na ekrany TVP wchodzi nowa produkcja filmowa, pt. „Moje drogi – Tadeusz Szyma”. To opowieść o wyjątkowym człowieku mediów – Tadeuszu Szymie, któremu uległ nawet Jan Paweł II i wystąpił przed kamerami jako szeregowy uczestnik w jego filmie pt. „Książę”. Był to jedyny taki przypadek w historii polskiego pontyfikatu. Tadeusz Szyma – to dziennikarz prasowy i telewizyjny, publicysta, filmowiec, ceniony krytyk filmowy, wykładowca akademicki, naukowiec, pisarz i poeta, którego wiersze czytał Jan Paweł II, do czego publicznie się przyznał. Reżyserem biograficznego dokumentu filmowego „Moje drogi – Tadeusz Szyma” jest Paweł Woldan.
W filmie występują przedstawiciele rodziny głównego bohatera, a także przyjaciele i ludzie, z którymi współpracował oraz miłośnicy jego licznych talentów: abp Wacław Depo, Leszek Długosz, Lidia Dudkiewicz, Roman Graczyk, Andrzej Kołodyński, Stanisław Markowski, Maciej Pawlicki, prof. Mieczysław Rokosz, Sławomir Siwek. Znany aktor Jerzy Zelnik recytuje wiersze Tadeusza Szymy. Ścieżkę muzyczną do filmu skomponował Andrzej Krauze. Konsultantami filmu są żona jego brat Tadeusza Szymy.
Tadeusz Szyma był jednym z nielicznych krytyków filmowych, który oceniał dzieła filmowe z punktu widzenia antropologii chrześcijańskiej. Nigdy nie zgadzał się na kompromisy, miał odwagę stanąć po właściwej stronie, gdy wchodziła w grę obrona prawdy i wartości. Takich ludzi zawsze jest za mało. Jeden z dziennikarzy trafnie nazwał go „sentymentalnym radykałem”. Tadeusz Szyma to jeden z czołowych polskich twórców, człowiek wielu talentów. Bez niego inna byłaby współczesna przestrzeń kultury. W filmie zostaje ukazany jako niezłomny obrońca misji mediów publicznych i klasyki, stróż prawdy i twórczej uczciwości, autorytet w świecie nauki i kultury. Mija druga rocznica śmierci Tadeusza Szymy. Zmarł nagle 5 kwietnia 2019 r.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych