- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Przykładowe wypracowanie na egzaminie wstępnym - 1964 r.

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 11.11.2005 20:41:46

Prof. Gałecka i wycieczka Ic do Kazimierza, Nałęczowa i Zamościa
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Prof. Gałecka i wycieczka Ic do Kazimierza, Nałęczowa i Zamościa

Prof. Gałecka i wycieczka Ic do Kazimierza, Nałęczowa i Zamościa
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Prof. Gałecka i wycieczka Ic do Kazimierza, Nałęczowa i Zamościa

lasa Ic na wycieczce z prof. Gałecką.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
lasa Ic na wycieczce z prof. Gałecką.

W teczkach osobowych uczniów zdjących egazmin wstępny do liceum odnalazłem wypracowanie. Mam nadzieję, że autorka Pani Szymonik Maria wybaczy mi, że bez jej zgody opublikowałem wypracownie, ktore napisała na egzaminie wstępnym w dniu 26 czerwca 1964 roku.

Temat wypracowania :
" Porównaj na podstawie znanych utworów życie dziecka dawne i dziś ".

A oto treść :

W dawnej Polsce istniał ustrój kapitalistyczny. Wszystkim ludziom powodziło się bardzo źle, za wyjątkiem obszarników i kapitalistów. Brakowało : szkół, przedszkoli, żłobków i wszystkich zakładów opiekuńczych. Podkreśla to nowela E. Orzeszkowej " Tadeusz ". Mały chłopiec, któremu brakuje opieki, brakuje zabawek i rówieśników, ginie w dole napełnionego wodą. Jest wiele utworów, które mówią o biednych dzieciach w dawnej, kapitalistycznej Polsce. Opowiadanie B. Prusa " Żywy telegraf " mówi nam , jak dzieci pragnęły wiedzy, chciały uczyc się i pragnęły być ludźmi światłymi, brakowało im książek, które im sie więcej czyta, tym sie czuje większe pragnienie.
Nowela E. Orzeszkowej " Dobra pani " też mówi o braku domów opiekuńczych. Helenka, którą przez pewien czas opiekowała się pani Ewelina, została jak bezbronny ptak w polu. Kiedy dziecku należała się prawdziwa opieka, wówczas została porzucona przez swą opiekunkę. O doli dawnych dzieci mówią utwory M. Konopnickiej : " W piwnicznej izbie ", " Przed sądem ", " Jaś nie doczekał ". " W piwnicznej izbie " szczególnie podkreśla brak szpitali i domów wypoczynkowych. Ale wszystko ma swój kres. Nasi rodacy walczyli o polepszenie bytu o " lepsze jutro ". Skończyła sie bieda i nędza. Żyjemy w Polsce Ludowej, gdzie do władzy doszła klasa robotnicza. W ciągu dwudziestu lat nasza Ojczyzna zmieniła się. Jest całkiem inaczej. Powstałó wiele szkól wyzszych, średnich i podstawowych. & - klas szkoły podstawowej musi ukończyć każdy Polak. Powstało wiele bibliotek i czytelni. Każde dziecko nie cierpi na brak książek, głód i nędzę. Powstało nbardzo duzo szpitali i ośrodków wypoczynkowych; powstało wiele świetlic, w których dzieci spokojnie mogą spędzać czas wolny od nauki; powstało wiele zakładów opiekuńczych i domów sierot dla dzieci. Ważnym jest to, że dla wszystkich udostępnione są szkoły, w których mogą zdobywać wiedzę i kształcić się na dobrych obywateli kraju.
Współczujemy tym, którzy nie doczekali się obecnych czasów i nie mogli żyć w takich warunkach , w jakich my obecnie żyjemy.


Praca uzyskała ocenę dobrą.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych