- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Sp. Dr. Karol Zawada.

Autor: Cieślak
Data dodania: 04.06.2016 20:53:12

Goniec Częstochowski nr 265 z 1916 r.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Goniec Częstochowski nr 265 z 1916 r.

W niedziele 19 listopada o godz. 1 i pół po poł. rozstał się z tym światem śp. dr. Karol Zawada.
Urodzony w roku 1860, w Rudnikach, ziemi Wieluńskiej z Augustyna, znanego ogrodnika, wychowywał się i ukończył progimnazjum w Częstochowie, następnie przeniósł się do gimnazjum w Warszawie, poczem ukończył Królewski Instytut Pomologiczny w Prószkowie na Śląsku. Umiłowawszy sobie szczególniej przyrodę w celu gruntowniejszego jej poznania śp. dr. Karol Zawada po studiach na wydziale filozoficzno-przyrodniczym na uniwersytecie w Hejdelbergu i Libsku, przeniósł się do Erlangen, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii.
Po skończeniu studiów oddał się praktycznie pracy na niwie przyrodniczej. W tym celu pracował w różnych ogrodach botanicznych, aklimatyzacyjnych i pomologicznych we Francji, Belgii, Niemczech i Rosji.
Po powrocie do kraju zapragnął w czyn wprowadzić, dawno przez się piastowaną myśl podniesienia ogrodnictwa we własnym kraju.
Założył w roku 1892 pierwszą Szkołę ogrodniczą w kraju, zatwierdzoną przez władze rządowe, której był dyrektorem, aż do czasu jej zamknięcia, t. j. do r. 1902 roku.
W dalszym ciągu nie ustawał w pracy na niwie ogrodnictwa i rolnictwa, zakładając Tow. Ogrodnicze i Kółko Rolnicze,- których był prezesem.
Żywotne usposobienie zmarłego, sprawiło że przyjmował czynny udział w wielu przedsięwzięciach, wnosząc do nich tak rzadki u nas element krytycyzmu. Nie dziw, że nie zawsze przyjmowane było to chętnie, natomiast zawsze spotykało się z uznaniem dla dobrej woli, która cechowała wszelkie wystąpienia zmarłego.
Ta dobra wola znalazła swój ostateczny wyraz w zapisie, jaki ś.p. Zawada uczynił na rzecz miasta, a właściwie jego instytucji dobroczynnych, przeznaczając im olbrzymi gmach koszar wojskowych, wartości z górą rb. 400,000.
c Częstochowski nr 265 z 1916 r.

Tekst to oryginalna pisownia z 1916 roku. Tekst pisała Julia Ziętara.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych