- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Rada Pedagogiczna 09.05.1947 r.

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 03.11.2005 18:27:26

Porządek dzienny :

Obecni :
wizytator Laskoś, Dyrektor Szkoły, profesorowie


Sprawozdanie Dyrektora Saboka z działalności Szkoły, uwagi, powiązanie, dyskusja

Po zagajeniu zebrania i powitaniu ob. wizytatora Laskosia dyrektor Sabok złożył sprawozdanie z działalności szkoły, wskazując ciężkie warunki pracy nauczycieli, przeciążenie lekcjami, podając ważniejsze cyfry wydatków ze składek Komitetu Rodzicielskiego na pensje nauczycieli, woźnych i inne cele.
W bieżącym roku szkolnym szkoła dużo zrobiła w zakresie doprowadzenia do porządku sali rysunkowej, pracowni fizycznej, chemicznej, bilogicznej. Biblioteka na dzień dzisiejszy zawiera 12 tysięcy tomów w tym 5 tysięcy w języku rosyjskim. W sześciu klasach są biblioteki klasowe. Uruchomiona została pracownia robót ręcznych, zorganizowana została orkiestra symfoniczna i dęta, chór szkolny. Przeprowadzono remont gmachu szkolnego i niezbędne porządki na dziedzińcu szkolnym.
Rada Pedagogiczna przeprowadziła do tego momentu 21 posiedzeń. Zorganizowano w bieżącym roku cały szereg uroczystości : wieczór śląski, Ziem Odzyskanych, obchód sienkiewiczowski, jasełkę, wycieczki na Ziemie Oddzyskane ( kl 3 a ; 2 lic ). Zakupionych zostało 20 ławek ( ale nadal brak jest ławek w 5 klasach ).
Szkoła starała się wszelkimi sposobami oddziaływać wychowawczo dużą uwagę zwracając na karność wśród młodzieży. Odbyły sie lekcje pokazowe z gimnastyki i robót ręcznych.

Po sprawozdaniu dyrektora Saboka zabral glos wizytator Laskoś podkreslił wszystkie osiągnięcia szkoły w zakresie życia zbiorowego, dodając, że zbliżamy sie szybkimi krokamido stanu przedwojennego. Stwiedził , że szkoła im. H. Sienkiewicza w porównaniu z innymi szkołami - znajduje się w najlepszych warunkach, jeżeli chodzi o gmach, wyposażenie w pomoce, pracownie- tu dodał, żejest mozliwość rozwijania pracy dydaktycznej i wychowawczej. Pod tym względem są jeszcze braki w częstochowskich szkołach, nauczyciele nierówni i nie dość szybko zorientowali się w zakresie lini wytyczonej naszej polityce oświatowej. Nauczyciele nie wszyscy dostrzegli zmiany polityki państwa i nie zajęli właściwej postawy wobec zmieniajacej się rzeczywistości.
Fakty wykazły, że linie postępowania naszego rządu były słuszne, toteż pod wpływem tych procesów mentalność wszystkich obywateli zmienia się. Jesteśmy w fazie rozwiewania mitów i tu trzeba uswiadamiać młodzież, że dawny mit o Polsce, jako przedmurzu chrześcijaństwa, że mit o narodzie polskim, jako wybranym spośród wielu, że to wszystko minęło. Takie myślenie nie przyniesie niczego nowego.
Dzisiaj politykę można prowadzić poprzez państwo liczące przynajmniej 100 milionów obywateli, posiadające olbrzymie siły biologiczne, potencjał gospogarczy i wysoką kulturę. Nasza lepsza przyszłość leży we współpracy z innymi narodami.
Zbliżamy sie do ery, której cechą będzie wspólnota i wspólne ideały ludzkości, ale i ideały narodowe sa ważne. Te sprawy trzeba przemyśleć i w tym duchu swoja postawę na młodzież wpływać. Aby praca dała rezultaty, konieczny jest plan szczególowo sprawdzony w dziedzinie dydaktycznej i wychowawczej. Obecnie rok szkolny dobiega końca, ale w przyszłym roku taki plan musi być wypracowany. Życzeniem władz oświatowych jest, aby położyć nacisk na podnoszenie poziomu umysłowego młodzieży, stąd i Rada Pedagogiczna winna intensywnie pracować. Instrukcje wymagaja aby się odbyły 4 posiedzenia Rady Pedagogicznej, poświęcone sprawą nauczania i wychowania z dwoma referatami z zakresu wychowania - co nie zostało w tej szkole wykonane. W klasach są fakultety, ale tak jakos chaotycznie prowadzone : każda klasa winna miec wyraźne oblicze ideologiczn ( śląskie, pomorskie, mazowieckie itp. ).
Wizytowane lekcje przebiegały normalnie, mogły sie tu i ówdzie zdarzyć usterki. Należy organizowac kółka naukowe. Czynnikiem kształcącym jest w wysokiej mierze książka. Z czytelnictwa zorganizowanego korzysta 200 uczniów i to nieregularnie, a więc trzeba postarać się o to, aby obrót książkami był należyty i należy zaprowadzić zeszyty lektur do kontroli.
W szkole działają organizacje młodzieżowe : Harcerstwo, PCK, Liga Morska, Koło Ziem Zachodnich, Koło Lotnicze - wszystkie te organizacje ujawniaja znaczna aktywność. Nasuwaja się tu dezydoraty : aby dbać o wyższy poziom moralny harcerstwa, aby PCK podjęło walkę ze zgnilizna moralną i alkoholizmem.
W trosce o zdrowie młodzieży szkoła dożywia 200 uczniów, którzy otrzymują śniadania. Kolejna sprawa to sport szkolny. niewłaściwe przyrządy gimnastyczne i brak dostatecznej ilości zajęć na powietrzu.
Jeżeli chodzi o klasy przyspieszone to powinny w niedługim czasie ulec likwidacji ( w ciągu 2 lat ). Obecne roczniki nie zasługuja już na to, aby w przyspieszonym tempie przerabiały materiał. Przy promowaniu zastosowano łagodność. Trzeba więc zmierzać do likwidacji tych klas.
Na zakończenie ob. wizytator z zadowoleniem stwerdził, że w szkole panuje harmonijna współpraca wszystkich co przynosi podniesienie poziomu szkoły.

Teraz głos zabrali profesorowie.
Prof. Wójcicki był zdania, że zarzut, jakobyśmy nie mieli planu wychowawczego nie jest słuszny, gdyż te plany były zrobione i na początku roku szkolnego wysłane do Kuratorium.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych