- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Milton - Zwolińska Nadzieja ( 1907 - 1983 )

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 01.11.2005 21:20:00

1954 rok
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
1954 rok

W srodku Milton Nadzieja
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
W srodku Milton Nadzieja

Milton Zwolińska Nadzieja ( 1907 – 1983 )

Urodziła się 14 września 1907 roku w Wierchnio - Udinsku na Syberii. W roku 1927 ukończyła Państwowe Gimnazjum Żeńskie im. Unii Lubelskiej w Lublinie. 24 czerwca 1932 otrzymała dyplom magistra filozofii w zakresie filologii polskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. W roku szkolnym 1932 / 33 odbyła praktykę pedagogiczną w Państwowym Gimnazjum Męskim im. St. Staszica w Lublinie. Od roku 1933 rozpoczęła swoją pracę zawodową w nauczycielstwie jako nauczyciel języka polskiego i propedeutyki. Aż do czasu wybuchu wojny zatrudniona została w Państwowym Gimnazjum Męskim w Kraśniku. W międzyczasie 29 października 1935 roku złożyła przed Państwowa Komisją Egzaminacyjną egzamin na nauczyciela szkół średnich.
W czasie wojny w roku 1939 / 40 nauczała prywatnie. Od 1941 roku podjęła prace stenotypistki w Powiatowej Spółdzielni Rolniczej w Kraśniku. Od roku 1944 przeniosła się i zamieszkała we wsi Zagrody, powiat Konecko, województwo kieleckie.
Po wojnie od 1945 roku została zatrudniona jako dyrektorka w Prywatnym Gimnazjum Miejskim w Chęcinach. Tu także nauczała języka polskiego. Po roku czasu przeniosła się do Kielc i tu rozpoczęła pracę w Państwowym Liceum Męskim im. Śniadeckiego.
Od roku 1949 zamieszkała w Częstochowie. Najpierw podjęła pracę jako polonistka łącząc etat w dwóch częstochowskich liceach : w Państwowej Szkole Ogólnokształcącej im. R. Traugutta i drugiej im. J. Słowackiego w Częstochowie.
W 1 września 1957 roku została zatrudniona jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym Nr 4 im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Ze szkoła ta związana była do roku 1964 . Od 1 września 1959 roku na własną prośbę została przeniesiona do Studium Nauczycielskiego w Częstochowie. Od tego tez czasu ze względu na małą ilość godzin dydaktycznych w Studium otrzymała zgodę na dodatkowe zatrudnienie w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego Nr 4 im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. To właśnie absolwenci tej właśnie szkoły wspominają ją w sposób szczególny, jako nauczyciela o ogromnej wiedzy, niezwykle taktownego, znakomicie znającego problematykę swojego przedmiotu. Potrafiła wymagać i nauczyć, sprawiedliwie ocenić i docenić umiejętności każdego swojego wychowanka.
Zmarła 25 sierpnia 1983 roku. Została pochowana w Częstochowie na cmentarzu św. Rocha.

A oto jej nekrolog, który ukazał się w miejscowej gazecie :

Nadzieja Milton

25 sierpnia bieżącego roku zmarła Nadzieja Milton - Zwolińska , wybitny pedagog, długoletnia nauczycielka z częstochowskich szkół średnich i wyższych, zarazem przez wiele lat ofiarna działaczka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W oddziale częstochowskim TOZ była sekretarzem, w Zarządzie Głównym w Warszawie członkinią Sądu Koleżeńskiego.
Dała się poznać jako osoba głęboko wrażliwa na cierpienie ludzi, na krzywdę zwierząt, na wszelkie nieprawości. Poświęcała wiele cennego czasu i sił walce o poprawienie idei humanitaryzmu. Jej nagła śmierć pozostawiła szczery żal środowiska i pustkę, którą trudno będzie zapełnić.

Cześć JEJ pamięci.

Lokalizacja grobu : sektor 21, nr rzędu 9, nr grobu 14

http://polskie-cmentarze.com/roch/czestochowa/grobonet/start.php?id=detale&idg=31531&inni=0[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych