- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł Jerzy Wereszczyński ( 1920 - 2013 )

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 17.11.2013 21:17:33

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


8 listopada 2013 r. w Londynie zmarł nasz wybitny absolwent - Jerzy Wereszczyński. Pogrzeb ( kremacja zwłok )odbędzie się 18 listopada 2013. Rodzina pragnie sprowadzić urnę z prochami do Polski.
Rodzina Państwa Kaniów zamówiła msze świętą w Kościelcu 22 grudnia 2013 r.

Urodziłem się w majątku Kościelec koło Częstochowy 18 sierpnia 1920 roku. Do czerwca 1931 r. uczyłem się prywatnie.
Od 01 września 1931 r. po zdaniu egzaminów wstępnych zacząłem uczęszczać do Gimnazjum i Liceum H. Sienkiewicza w Częstochowie, gdzie w 1939 roku w maju zdał maturę. Okres ten absolwent wspomina bardzo mile. W sierpniu 1939 r. wraz z grupą maturzystów z częstochowskich szkół średnich został wysłany do Osowca, na granicy Prus Wschodnich celem odbycia pracy w J.H.P. W Osowcu zastał wszystkich wybuch wojny. Obóz został zakończony 7 września i uczestnicy zostali przewiezieni do Lidy i wcieleni do szkoły podchorążych 77 pułku piechoty.
17 września 1939 r. ZSSR zaatakował Polskę. Tego samego dnia oddział wyszedł z Lidy przez Orany i dotarł 20 września do Grodna, gdzie wziął udział w obronie tego miasta, a następnie przeszedł granice litewską 24 września. 11 lipca 1940 roku obóz został otoczony przez wojska sowieckie i stąd wszyscy zostali wywiezieni w bydlęcych wagonach do obozu w Kozielsku a częśc do Pawliszczew – Bor ( Juchtowo ). Wszystkich traktowanojako internowanych, starając się przerobic na komunistów pokazując filmy, podając książki. Ale żadnego zainteresowania nikt nie wykazywał. Taki stan rzeczy trwał od 16 lipca 1940 r. do 6 czerwca 1941 r. Potem obóz został wysłany przez Murmańsk statkiem na Płw. Kolski do miejscowości Pamoje, gdzie budowano lotnisko. Grupa P. Wereszczyńskiego dostarczała materiały budowlane i Żywność z portu na lotnisko. Materiały przenoszono na plecach poprzez bagna. W tym czasie Niemcy zaatakowały ZSSR co zaowocowało po kilku tygodniach, kiedy komendant ogłosił , że obozowicze są wolni. 17 lipca przewieziono wszystkich do miejscowości Wialniki , gdzie dzięki umowie Sikorski – Majski zbierali się Polacy wypuszczeni z obozów przymusowej pracy. Do Woźnik wtedy przyjechał płk N. Sulik i oznajmił , ze wszyscy pojada do tworzącego się wojska polskiego w Tatiszczewie w ZSSR , gdzie formułowała się 5 dywizja Piechoty i tam J. Wereszczyński wstąpił do podchorążówki w listopadzie, która ukończył w Działał – Abad w maju 1942 roku.
Krótko potem nastąpiła ewakuacja Wojska Polskiego z ZSSR do Iranu – również rodziny zostały objęte tą ewakuacją. Oddział w którym byłem przetransportowany koleją został skierowany do Krasnowodzka i przez Morze Kaspijskie do Pahlevi. W czasie tej podróży zachorowałem na czerwonkę. Ponieważ w Pahlavi szpitale były przepełnione, przewieziono mnie do szpitala w Teheranie, gdzie spędziłem kilka miesięcy. Po pobycie w ZSRR Teheran wydał nam się rajem, sklepy, restauracje, kluby wojskowe.
Kiedy wróciłem do oddziału okazało się, że jest już uformowany. Przeniosłem się do 8 – go pułku ciężkiej artylerii przeciwlotniczej, w którym po przejściu szkolenia ( kursu radarowego w angielskiej szkole przeciwlotniczej ) w Hajfie ( Palestyna ) , pozostałem do końca wojny. Z Iraku droga nasza wiodła przez Palestynę, Liban, Egipt do Włoch, gdzie wylądowaliśmy w Taranto w styczniu 1944 r. Wkrótce rozpoczęła się akcja bojowa. Pod Monte Cassino – jako artyleria naziemna , głównie do zwalczania artylerii nieprzyjaciela, dalej przez Ancone az do Bolonii – jako obrona przeciwlotnicza lotnisk i portów. Po zakończeniu wojny przez krótki okres byłem na Politechnice w Turynie ( studia zorganizowane przez 2 Korpus ). Wyjazd do Anglii w listopadzie 1946 r. przerwał studia. Od początku przyjazdu do Anglii mieszkam w Londynie. Około 30 – tu lat pracowałem w branży sztucznej biżuterii, a po przejściu na emeryturę założyłem własna firmę produkującą biżuterię. Obecnie od 4 lat jesteśmy na emeryturze. Mamy 6- ścioro dzieci i pięcioro wnuków. Dwóch synów z rodzinami mieszka z Nowej Zelandii, jeden z żona w Irlandii, jeden syn z rodziną i dwie córki z rodzinami w Londynie.
Należę do Związku Artylerii i do Związku Polskich Kombatantów.
Odznaczenia :
Krzyż Walecznych
Krzyż Monte Cassino
Medal wojska
Krzyż Kampanii Wrześniowej
Krzyż Czynu Bojowego P.S.Z na Zachodzie
Złota odznaka kombatantów

Odznaczenia brytyjskie :
1939 – 45 Star
Italy Star
Defence Medal
1939 – 45 War Medal

Gimnazjum ogólnokształcące ukończył 16 czerwca 1937 r.
Zdawał egzamin dojrzałości według programu wydziału przyrodniczego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną.Świadecto otrzymał 22 maja 1939 r.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych