- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł Aleksander Maisner

Autor: Janusz Pawlikowski
Data dodania: 30.12.2008 20:19:55

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Życie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Życie

21 grudnia zmarł w Salisbury Aleksander Maisner, emerytowany wicemarszałek RAF-u, przewodniczący Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich z siedzibą w USA, absolwent Liceum im. H. Sienkiewicza (rocznik 1939). Zmarł przed świętami Bożego Narodzenia w Salisbury.

Urodził się 26 lipca 1921 roku w Hamburgu ( Niemcy ). Aleksander Maisner wychował się i pobierał naukę w Polsce. W roku 1931 wstąpił do pierwszej klasy Gimnazjum im. H. Sienkiewicza do klasy typu matematyczno – fizycznego. Wychowawcą w klasie do której uczęszczał był profesor Kazimierz Sabok. Gimnazjum Ogólnokształcące ukończył 16 czerwca 1937 r. Następnie zdawał egzamin dojrzałości według programu wydziału matematyczno-fizycznego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną.
22 maja 1939 r. otrzymał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.. Po wrześniu 1939 roku próbował przedostać się na teren Francji, by dołączyć do tworzących się tam polskich oddziałów, został jednak aresztowany przez Rosjan i spędził kolejne dwa lata w łagrach sowieckich.
Gdy Niemcy zaatakowali Rosję w czerwcu 1941 roku, wielu więzionych Polaków na mocy amnestii opuściło obozy, została utworzona polska armia w Rosji.
Po uczęszczaniu do oficerskiej szkoły artylerii, został przeniesiony do pułku w Iraku w armii generała Andersa. Następnie zgłosił się na ochotnika do wstąpienia do polskich sił lotniczych. Z kolei został przeniesiony do Anglii w 1943 roku, by uczestniczyć w szkoleniach lotniczych. Kursy pilotażu trwały prawie do końca wojny, wobec czego nie wykonał żadnych lotów bojowych.
Ponieważ powojenna sytuacja w kraju nie była zachęcająca , postanowił nie wracać do Polski , podjął decyzje o osiedleniu się w Wielkiej Brytanii i tam też zaoferowano mu stałą posadę w królewskich siłach lotniczych.
Aleksander Maisner większość lotów odbył w Oddziale Transportu RAF- u w Anglii i za granicą w Oddziałach Bombardujących, gdzie zaangażował się w wprowadzaniu dwóch nowych typów samolotów – Lonbera i Vulkana.
Odbył również służbę w Królewskich Siłach Lotniczych Nowej Zelandii.
W późniejszym etapie swojej kariery lotniczej Aleksander Maisner kształcił się na pracownika personel RAF- u – stopniowo stając się członkiem personelu dyrektorskiego.
W roku 1965 odbył pierwszy lot obowiązkowy w ministerstwie obrony. Jako zastępca dyrektora, brał czynny udział w układaniu planu zmniejszenia udziału RAF- u za granicą.
Został następnie przeniesiony do Singapuru z trudnym zadaniem zamknięcia go i oddania oddziału w ręce władz.
Po powrocie do Anglii Aleksander Maisner został przeniesiony do Collegu RAF- u w Cranwell i wtedy to między innymi Książę Karol był jednym z jego pierwszych studentów.
Ostatnie cztery lata w służbie obrony spędził jako dyrektor generalny zarządzania kadrami RAF- u .
Aleksander Maisner jest odpowiedzialny za karierę około 20 000 oficerów i 65 000 innych stopni.
Gdy odszedł na emeryturę został uhonorowany Tytułem CB.
Aktualnie pracuje w Reed International i zajmuje się administracją oraz programami HAY i MSL. Aleksander Maisner jest przewodniczącym lokalnego odłamu Legionu Królewskiego.
W wolnym czasie czyta, gra w tenisa i golfa, lubi pracę w ogródku. Ma stały kontakt ze swoimi kolegami z klasy mieszkającymi w Londynie.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych