- Strona Główna - |
|
|
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie |
Zmarł prof. Wojciech Sitek Autor: Cieślak Aleksander Data dodania: 14.05.2008 17:07:29
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Życie 08.05.2008 r.
|
Zmarł wybitny Sienkiewiczak profesor Wojciech sitak.
Urodził się 1 listopada 1945 roku w Częstochowie. Uczęszczał do Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie do klasy której wychowawcą był profesor Sejfried. Świadectwo Dojrzałości otrzymał 11 czerwca 1963 roku. W roku 1969 uzyskał dyplom magistra praw, a w roku 1973, magistra filozofii. W roku 1977 obronił doktorat z metodologii badań socjologicznych na Uniwersytecie Poznańskim. Następnie w roku 1988 habilitował się także z socjologii na Uniwersytecie we Wrocławiu. W latach 1985 – 1989 pracował na Uniwersytecie w Chicago. Od początku swej naukowej pracy związał się z Uniwersytetem Wrocławskim, przepracował tu 38 lat. Współpracował ponadto z wrocławskim, zamiejscowym wydziałem Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Pod jego kierunkiem powstawały liczne prace doktorskie i magisterskie. Recenzował teksty naukowe, organizował konferencje. Angażował się w budowanie naukowych więzi macierzystej uczelni z placówkami naukowymi w USA, Niemczech, we Francji, Irlandii i krajach skandynawskich.
Był autorem licznych prac i książek m.in. „ Nauka, demokracja, autorytaryzm ” ( 1994 ), „ Mniejszość w warunkach zagrożenia ” ( 1996 ), „ Czy można przewidzieć ? Socjologiczno – metodologiczne doświadczenia polskich badań przedwyborczych ” ( 1995 ) czy „ Między rynkiem a civil society ” ( 2007 ).
Był wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Systemowego, wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, członkiem Konferencji Instytutów Socjologii oraz Wydziału Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Zajmował się metodologią nauk społecznych, socjologia kultury, wiedzy i nauki, a także socjologia ogólną. Profesor zajmował się także publicystyką socjologiczną. Prowadził wieloletni cykl "Notatek socjologa" we wrocławskim miesięczniku "Odra".
Aktywnie naukowo pracował do ostatnich dni - śmierć przerwała m.in. przygotowania podręcznika dla studentów poświęconego podstawowym zagadnieniom socjologii. Za swą pracę został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Był znanym w kraju i za granicą socjologiem, był także pomysłodawcą powstania i założenia Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego ( był jego kierownikiem ), współtwórcą Wydziału Nauk Społecznych tejże uczelni, wychowawcą wielu pokoleń socjologów. Pracował ponadto w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej DSWETWP we Wrocławiu.
W oczach studentów był żywą legendą, symbolem, ikoną. Pozostanie na zawsze w pamięci wielu ludzi związanych z socjologią i nie tylko. Mało kto wie, że jako wykładowca miał w sobie coś niezwykłego. Jego wykłady miały niestandardowy charakter, w czasie ich prowadzenia angażował studentów do wyrażania swoich opinii, odpowiadania na zadane pytania. Starał się nauczać socjologii w praktyczny sposób. Na przykład, każdy wykład rozpoczynał refleksją na tematy, o których informowały media, a potem ukazywał je w ujęciu socjologicznym.
Był socjologiem uczciwym intelektualnie, odrzucał konwencje i schematy myślenia o nauce społecznej i społeczeństwie. W studiach teoretycznych umiał łączyć perspektywy kilku dyscyplin. Wsławił się badaniami nad samoorganizacją wrocławian w czasie wielkiej powodzi 1997 r. Zasłużył się dla rozwoju instytucji socjologicznych na Dolnym Śląsku.
Zmarł 3 maja 2008 roku w wieku 63 lat.
- To dla uczelni, dla środowiska naukowego wielka strata - mówi ze smutkiem prof. Leszek Pacholski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapamiętał prof. Sitka jako człowieka powszechnie lubianego, charyzmatycznego i fantastycznego dyskutanta.
- Potrafił bronić swoich poglądów. Robił to zdecydowanie i w taki sposób, że nigdy nikogo nie uraził - wspomina rektor, który często miał okazję przekonać się o tym w uczelnianym senacie.
- Spośród innych nauczycieli akademickich wyróżniały go poczucie humoru, a także wielka erudycja.
[Komentarze (0)]
|
|
- Redakcja Strony - |
|