- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Wspomnienia

Autor: Kujawski Aleksander
Data dodania: 14.09.2007 21:18:35

Legitymacja szkolna z Gimnazjum im. H. Sienkiewicza
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Legitymacja szkolna z Gimnazjum im. H. Sienkiewicza

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Urodziłem się w Częstochowie 14 czerwca 1931 roku, jako syn Piotra Kujawskiego i Heleny z domu Pliss. Szkołę Powszechną ukończyłem w Częstochowie. W okresie okupacji hitlerowskiej brałem udział w tajnym nauczaniu na tak zwanych „ tajnych kompletach”. Po wojnie uczęszczałem do Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza.
W Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie przedmiotów historii i nauki o Polsce i świecie współczesnym uczył prof. Chłap. Tuż po zakończeniu wojny wychwalał Marszałka Józefa Piłsudskiego, opowiadając jak to przepędzali bolszewików pod Jego dowództwem. W pierwszej klasie liceum natomiast, dowiedzieliśmy się z jego ust o zupełnie innym Piłsudskim – zdrajcy narodu i sprzedawczyku. Należy pamiętać, że Jozef Piłsudski był wielce szanowany, a nawet uwielbiany przez młodzież mojego pokolenia. Tą, tak nagłą zmianą obrazu Marszałka byliśmy porażeni. Niektórzy koledzy nie reagowali na to ohydne zbezczeszczenie naszego ukochanego „Dziadka”. Ja natomiast przestałem w ogóle uczyć się przedmiotu wykładanego przez prof. Chłapa „Nauka o Polsce i Świecie współczesnym”. Byliśmy razem z moim bratem Janem, wychowywani przez naszych rodziców w duchu patriotyzmu oraz w duchu antykomunistycznym. Szczególnie nasza matka, kładła na to nacisk, gdyż do wybuchu rewolucji sowieckiej przebywała ze swymi rodzicami na Kaukazie a później w Połtawie i widziała na własne oczy całą ohydę powstawania ustroju sowieckiego. Mój dziadek Aleksander Pliss, a ojciec mojej matki, jako technik kolejowy, do wybuchu rewolucji komunistycznej budował kolej żelazną na Kaukazie i w Połtawie.
Z powodu mojego zlekceważenia przedmiotu pod nazwą „Nauka o Polsce i Świecie Współczesnym” wezwano do szkoły moją matkę i zakomunikowano jej, że jej syn, czyli ja, z powodu nie wykazywania zainteresowania tym przedmiotem, nie będzie dopuszczony do matury, jako nie nadający się do ówczesnej rzeczywistości. Pomimo, iż moja mama była wówczas przewodniczącą komitetu rodzicielskiego, nie zdołała przekonać profesora Chłapa aby wycofał swoją decyzję. Musiałem przenieść się do Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta w Częstochowie i tam ukończyć ostatnią klasę liceum oraz zdać egzamin maturalny. Załączam kserokopie dwóch legitymacji szkolnych (jedna z roku szkolnego 1948 nr 566 jeszcze z Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza i druga z roku szkolnego 1949/50 nr 520, wydana przez Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta..


[Komentarze (3)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych