- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Tadeusz Chabrowski

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 04.10.2007 09:23:00

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Od Pana Tadeusza Chabrowskiego otrzymaliśmy przesyłke z Nowego Jorku a w niej kilka jego tomików poezji. Prezentujemy więc sylwetke poety ( naszego absolwenta, który uczył się w naszej szkole w latach 1949 - 1951 ).
Urodził się 11 listopada 1934 roku w Złotym Potoku. Po ukończeniu szkoły powszechnej w latach 1949 - 1951 uczęszczał do Gimnazjum I Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Następnie studiował w Instytucie św. Pawła w Krakowie na Katolickim Uniwersytecie w Dublinie. Fordham Uniwersity w Nowym Jorku i Temple Uniwersity w Filadelfii. Od roku 1961 zamieszkał w stanach Zjednoczonych.
Jako poeta zadebiutował w 1960 w " Tygodniku Powszechnym ", później jego wiersze ukazywały się w paryskiej " Kulturze ", londyńskich " Wiadomościach ", warszawskiej " Więzi ", " Oficynie Malarzy i Poetów " i " Kontynentach ". Opublikował kilka tomików poezji w różnych wydawnictwach w kraju i zagranicą ( wiele jego utworów zostało przetłumaczonych na język angielski, hiszpański, niemiecki, węgierski i litewski ).
Był nauczycielem religii, łaciny i literatury w Friends Academy College ( Pensylwania ). W roku 1972 był stypendystš Fundacji kościuszkowskiej.
Podyplomowo studiował na Uniwersytecie Warszawskim ( polonistyka ), a także optykę w New York City Technical Collega.
Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Zajmuje się literaturš i poezjš religijnš, pisze o człowieku , Bogu i przemijaniu. Jego twórczość skłania do refleksji, do prawdy o poszukiwaniu Boga i jego wartości.


Tadeusz Marcin Chabrowski (ur. 11 listopada 1934 r. w Złotym Potoku koło Częstochowy), poeta, były duchowny katolicki.

Syn pracownika kolejowego Edmunda Chabrowskiego i Stanisławy z Nowaków, brat artysty malarza Stefana Chabrowskiego.

W młodości mieszkał z rodziną w Częstochowie, uczył się w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Małą maturę zdał w 1951 r., po czym wstąpił do nowicjatu zakonu paulinów w Żarkach i kontynuował naukę w szkole średniej w Seminarium Ojców Paulinów na krakowskiej Skałce. Studiował filozofię tomistyczną i teologię w Instytucie św. Pawła Pierwszego Pustelnika w Krakowie. 28 sierpnia 1958 roku w Zakonie Ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie obrał imię Wacław. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r.

W 1961 r. wyjechał do USA, oddelegowany do amerykańskiej prowincji paulinów w Doylestown. W tym czasie wydawał polsko-amerykański miesięcznik "Jasna Góra". Następnie studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Katolickiego w Dublinie (1965-1966), oraz polonistykę na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie. Przez rok (1965) redagował polskie pismo wychodzące w Londynie - "Gazetę Niedzielną". W 1967 r. wystąpił z zakonu, wstępując w związek małżeński. W latach 1969 - 1970 był nauczycielem religii, łaciny i literatury w Friends Academy College (Pensylwania), a następnie doktorantem Uniwersytetu Temple w Filadelfii (religia i kultura współczesna; 1971; stopień "Master of Arts" w zakresie kulturoznawstwa). Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej (1972), studiując m.in. podyplomowo literaturę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Kontynuował studia w zakresie socjologii na Fordham University w Nowym Jorku (1975 - 1976; stopień: "Bachelor of Science"), oraz optykę w New York City Technical College (1990-1997). Od 1983 r., wspólnie z żoną wydaje miesięcznik pt.: "The Voice. Polish-American Media". W 1998 r. powstał film dokumentalny o pisarzu, w reżyserii Józefa Gębskiego pt.: "Nostalgia Brooklynu".


Tadeusz Chabrowski, USA, początek l. 70. (z archiwum pisarza)Debiutował w 1960 r. wierszami na łamach "Tygodnika Powszechnego". Publikował również m.in. w "Nowym Wyrazie", "Więzi", w paryskiej "Kulturze", londyńskich "Wiadomościach", "Kontynentach-Nowym Merkuriuszu", "Oficynie Poetów", "Akcencie", "Przeglądzie Katolickim", irlandzkim "The Leader" i amerykańskim "The Polish Review", "New horizon", "Greenpoint Gazette". Jego wiersze w tłumaczeniu na język niemiecki ukazały się w antologii Karla Dedeciusa pt.: Lyrisches Quintett (Suhrkamp Verlag 1992). Istnieją także dwa nagrania jego poezji na kasetach magnetofonowych: Madonny (wyk. Danuta Michałowska, Andrzej Frycz) oraz Wracamy do kraju (wyk. Piotr Fronczewski, Wacław Szklarski).

Członek: Centrum Polsko-Słowiańskiego w Nowym Jorku (od 1973 r., w tym prezes w latach 1998-1999), Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (od 1983 r.), Polish American Media Incorporation (od 1994 r., w tym prezes od1996), Polskiego Instytutu Naukowego w USA (od 1994 r.), Pulaski Association of Business and Profesional Men (od 1995 r., w tym wiceprezes w latach 1997-1999), Kongresu Polonii Amerykańskiej (od 1996 r.), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1990 r.) i Polskiego PEN-Clubu (od 2000 r.) oraz Komitetu Parady Gen. Pułaskiego w Nowym Jorku (od 2000 r., w tym wiceprezes od 2001 r.).

Jest laureatem szeregu nagród, m.in.: Nagrody im. Z. Polkowskiej-Szkaradzińskiej w konkursie emigracyjnego pisma "Kontynenty", Nagrody Fundacji Kościelskich w Szwajcarii z 1965 (za tom Lato w Pennsylwanii) i 1971 roku (za współautorstwo antologii Słowa na pustyni), amerykańskiej nagrody World of Poetry Press (1990), Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy z 1993 r.

Mieszka w Nowym Jorku, na Brooklynie.


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych