- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Maisner Aleksander ( matura 1939 )

Autor: Cieślak Aleksander ( np ustnej relacji )
Data dodania: 04.10.2007 09:23:00

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Przypomnijmy dzis postać żyjącego w małej miejscowosci pod Londynem naszego znakomitego absolwenta. W 2002 roku wraz z Panem dyrektorem Jaszewskim odwiedziliśmy go w jego domu. Był bardzo wzruszony. Kłopoty zdrowotne sprawiły, że byliśmy dość krótko.
Dzis prezentujemy jego postać.
Zdjęcia otrzymałem od Państwa Wereszczyńskich z Londynu.

Aleksander Maisner urodził się w dniu 26 lipca 1921 roku w Hamburgu ( Niemcy ). Wychował się i pobierał naukę w Polsce. W roku 1931 wstąpił do pierwszej klasy Gimnazjum im. H. Sienkiewicza do klasy typu matematyczno – fizycznego. Wychowawcą w klasie do której uczęszczał był profesor Kazimierz Sabok. Gimnazjum Ogólnokształcące ukończył 16 czerwca 1937 r. Następnie zdawał egzamin dojrzałości według programu wydziału matematyczno-fizycznego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną.
W dniu 22 maja 1939 r. otrzymał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Po wrześniu 1939 roku próbował przedostać się na teren Francji, by dołączyć do tworzących się tam polskich oddziałów, został jednak aresztowany przez Rosjan i spędził kolejne dwa lata w łagrach sowieckich.
Gdy Niemcy zaatakowali Rosję w czerwcu 1941 roku, wielu więzionych Polaków na mocy amnestii opuściło obozy, została utworzona polska armia w Rosji.
Po ukończeniu oficerskiej szkoły artylerii, został przeniesiony do pułku w Iraku w armii generała Andersa. Następnie zgłosił się na ochotnika do wstąpienia do polskich sił lotniczych. W roku 1943 przeniesiono go do Anglii w 1943 roku - by uczestniczył w szkoleniach lotniczych. Kursy pilotażu trwały prawie do końca wojny, wobec czego nie wykonał żadnych lotów bojowych.
Ponieważ powojenna sytuacja w kraju nie była zachęcająca, postanowił nie wracać do Polski, podjął decyzje o osiedleniu się w Wielkiej Brytanii i tam też zaoferowano mu stałą posadę w królewskich siłach lotniczych (RAF).
Aleksander Maisner większość lotów odbył w Oddziale Transportu RAF- u w Anglii i za granicą w Oddziałach Bombardujących, gdzie zaangażował się w wprowadzaniu dwóch nowych typów samolotów – Lonbera i Vulkana.
Odbył również służbę w Królewskich Siłach Lotniczych Nowej Zelandii.
W późniejszym etapie swojej kariery lotniczej Aleksander Maisner kształcił się na pracownika personel RAF- u – stopniowo stając się członkiem personelu dyrektorskiego.
W roku 1965 odbył pierwszy lot obowiązkowy w ministerstwie obrony. Jako zastępca dyrektora, brał czynny udział w układaniu planu zmniejszenia udziału RAF- u za granicą.
Został następnie przeniesiony do Singapuru z trudnym zadaniem zamknięcia go i oddania oddziału w ręce władz cywilnych.
Po powrocie do Anglii Aleksander Maisner został przeniesiony do Collegu RAF- u w Cranwell i wtedy to - między innymi - jednym z jego pierwszych studentów był książe Karol.
Ostatnie cztery lata w służbie obrony spędził jako dyrektor generalny zarządzania kadrami RAF- u .
Aleksander Maisner jest odpowiedzialny za karierę około 20 000 oficerów i 65 000 osób innych stopni.
Gdy odszedł na emeryturę został uhonorowany Tytułem CB.
Aktualnie pracuje w Reed International i zajmuje się administracją oraz programami HAY i MSL. Aleksander Maisner jest przewodniczącym lokalnego odłamu Legionu Królewskiego.
Ma stały kontakt ze swoimi kolegami z klasy mieszkającymi w Londynie. Często spotyka się z Henrykiem Krakowianem, Jerzym Wereszczyńskim. Wojciechem Mlekiem i dawnym kolegą z Gimnazjum im. R. Traugutta Zygmuntem Rogowskim.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych