- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Mroczek Maria Bogumiła

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 08.12.2006 18:15:30

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Urodziła się w Jakubowie na Kielecczyźnie. Jej rodzicami byli Stefan Ziętal i Bronisława z domu Kowalczyk. W 1957 roku wraz z rodzicami przeprowadziła się do Częstochowy. Tutaj ukończyła I LO im. J. Słowackiego. W roku 1963 rozpoczęła studia na Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. 28 czerwca 1968 uzyskała tytuł magistra historii broniąc pracę pt: „ Polacy we francuskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej ” .. Od roku szkolnego 1968 / 69 rozpoczęła prace nauczycielską w Technikum i Zasadniczej Szkole Samochodowej nauczając historii i wychowania obywatelskiego ( później wiedzy o społeczeństwie ).
Od 1 września 1969 roku została zatrudniona w V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Równocześnie w tym czasie pracowała w VII LO im. M. Kopernika. Po roku przeszła na pełny etat do III LO im. Wł. Broniewskiego.
12 czerwca 1975 roku ukończyła studium podyplomowe w Instytucie Filozofii, Socjologii i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim.
Od roku 1977 została zatrudniona w IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, gdzie pracowała 21 lat. Systematycznie uzupełniała swoją wiedzę, między innymi na Studiach Podyplomowych Uniwersytetu Śląskiego i warsztatach metodycznych. Posiada II stopień specjalizacji zawodowej z historii. Kilkakrotnie wyróżniano ją nagrodą dyrektora szkoły, dwukrotnie nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania, w 1997 roku nagroda Ministra Edukacji Narodowej II ST. Otrzymała również Złoty Krzyż Zasługi.
W latach 1980 – 1981 wstąpiła do związku zawodowego „ Solidarność ”.
Jej uczniowie byli laureatami i finalistami wielu olimpiad i konkursów np. w 1991 r. w Olimpiadzie Historycznej, w 1993 r. – w Olimpiadzie „ 500 lat parlamentaryzmu w Polsce ”, w 1996 r. – w konkursie Pt. „ O tragedii katyńskiej ”.
Dała się poznać jako osoba rzetelna i wymagająca.
31 sierpnia 1998 roku podjęła decyzje o przejście na wcześniejszą emeryturę. Pracuje jednak dalej w swoim zawodzie ucząc historii w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie.
Ma dwóch synów : Adama i Jana, którzy są muzykami.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych