- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Sadkowski Teofil

Autor: Pawlikowski Janusz
Data dodania: 19.11.2006 11:39:05

Jako nauczyciel matematyki ok 1906 r.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Jako nauczyciel matematyki ok 1906 r.

Jako student matematyki na Uniwersytecie w Petersburgu ok. 1895 r.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Jako student matematyki na Uniwersytecie w Petersburgu ok. 1895 r.

Sadkowski Teofil

Teofil Sadkowski herbu Rola (ur. 1872 w Sławkowie, zm. 1944 w
Warszawie).Polski matematyk.
Ukończył gimnazjum rządowe ( później przekształcone w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza )w Częstochowie, a następnie pracował w nim jako nauczyciel matematyki. Ukończył studia na uniwersytecie w Petersburgu, tam uzyskał tytuł doktora i rosyjski tytuł kandydat nauk.
Specjalizował się w rachunku prawdopodobieństwa i w badaniach
statystycznych. Wykonywał prace dla rosyjskich zakładów ubezpieczeń, co przyniosło mu spory dochód. W 1916 r. przeniósł się do Warszawy gdzie w 1918 r. od ewakuujących się Rosjan odkupił budynek szkolny przy zbiegu ulic Leszno i Żelaznej. Założył w nim "Męskie 8-klasowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze T. Sadkowskiego w Warszawie" (maturalne), którego był właścicielem i dyrektorem.
Gimnazjum zbankrutowało podczas kryzysu w 1933 r.
Z żoną Zofią z Gołębiowskich, również nauczycielką, miał pięcioro
dzieci: Jerzego (zmobilizowany w 1939 roku zginął w kampanii
wrześniowej), Zbigniewa (dziennikarz, zginął w walce podczas okupacji
w 1943 r. "nakryty" przy radiostacji podziemnej), Stanisława
(podoficer w batalionie harcerskim "Zośka" zginął w Powstaniu
Warszawskim podczas ataku ze Starego Miasta na Dworzec Gdański),
Krystynę (ur. 1912, zm. 2003) i Hannę [Kobylińską] (ur. 1916).
Teofil Sadkowski zginął w Powstaniu Warszawskim, kiedy wyszedł z
piwnicy domu przy ul. Złotej 36 zdobyć mleko dla wnuka.


Teofil Sadkowski herbu Rola (ur. 1872 w Sławkowie, zm. 1944 w Warszawie) – polski matematyk.

Ukończył gimnazjum w Częstochowie (dziś liceum), a następnie pracował w nim jako nauczyciel matematyki. Studia ukończył na uniwersytecie w Petersburgu, tam uzyskał tytuł doktora i rosyjski tytuł kandydata nauk. Specjalizował się w rachunku prawdopodobieństwa i w badaniach statystycznych. W Petersburgu wykonywał prace dla rosyjskich zakładów ubezpieczeń, co przyniosło mu spory dochód. W 1914 r. przeniósł się do Warszawy gdzie w 1918 r. od ewakuujących się Rosjan odkupił budynek szkolny przy zbiegu ulic Leszno i Żelaznej. Założył w nim "Męskie 8-klasowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze T. Sadkowskiego w Warszawie" (maturalne), którego był właścicielem i w którym był nauczycielem matematyki. Gimnazjum zbankrutowało podczas kryzysu w 1933 r.

Z żoną Zofią z Gołębiowskich, również nauczycielką, miał pięcioro dzieci: Jerzego (zmobilizowany w 1939 roku zginął w wojny obronnej Polski w 1939 r.), Zbigniewa (dziennikarz, zginął w walce podczas okupacji w 1943 r. "nakryty" przy radiostacji podziemnej), Stanisława (podoficer w batalionie harcerskim "Zośka" zginął w powstaniu warszawskim podczas ataku ze Starego Miasta na Dworzec Gdański), Krystynę (ur. 1912, zm. 2003) i Hannę (Kobylińską) (ur. 1916).

Miał opinię człowieka o dużej fantazji, zginął w powstaniu warszawskim, kiedy wyszedł z piwnicy domu przy ul. Złotej 36 zdobyć mleko dla wnuka. Mieszkanie wraz z papierami i dokumentami Teofila Sadkowskiego zostało podczas walk i po powstaniu przez wojsko niemieckie zniszczone. Zachowały się natomiast udostępnione na witrynie biblioteki Kongresu Stanów Stanów Zjednoczonych pismo gratulacyjne z okazji 150-lecia Niepodległości, jakie Męskie 8-klasowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze T. Sadkowskiego skierowało do Calvina Coolidge, Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na udostępnionych dokumentach widać podpis Teofila Sadkowskiego i grona pedagogicznego oraz podpisy uczniów Gimnazjum.

Wikipedia

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych