- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1950

Imię:Wiesław
Drugię imię:Andrzej
Nazwisko:Machejko
Klasa:XI d
Wychowawca:prof. Andrzej Chłap
Data ur.:22 czerwca 1931 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:Częstochowa
ul. N. M. Panny 16
Kontakt:Łódź
ul. Sporna 83 m 16
Nie żyje
Nie żyje
Opis:Machejko Wiesław Andrzej

Urodził się 22 listopada 1931 roku w Częstochowie. Uczęszczał do Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. 26 czerwca 1948 ukończył program gimnazjum ogólnokształcącego i otrzymał świadectwo ukończenia szkoły ( mała matura ). Następnie zdał egzamin dojrzałości według programu wydziału humanistycznego i 23 czerwca 1950 roku otrzymał świadectwo dojrzałości.
Dziennikarz radia, prasy i telewizji. Przepracował w zawodzie dziennikarskim 50 lat, aktywnie udzielał się w organizacjach dziennikarskich, działał w ZSP i w Stowarzyszeniu "Ordynacka", był jednym z założycieli studenckiego teatru Pstrąg. Napisał zresztą książką : „ Pstrąg studencki teatr satyry ”. Uroczystość odbyła się w gościnnych salach łódzkiego Pałacu Poznańskiego, którym kieruje obecnie, także „pstrąg”, Ryszard Czubaczyński. Pierwszym przedstawieniem PSTRĄGA było widowisko „Pstrąg” z tekstami m.in. Wiesława Machejki.
Natomiast jesienią 1952 roku na filologii polskiej i rosyjskiej powstał zespół estradowy Dyliżans. Jego twórcą był między innymi . Wiesław Machejko. Prezentował on na scenie teksty własne, dotyczące życia studenckiego i... zgodnie z odgórnymi zaleceniami teksty krytykujące imperializm i kapitalizm Był autorem filmów dokumentalnych : „ I znowu lato ” ( 1964 ), „ Kiedy nastaje lato ” ( 1962 ), „ Dwa oblicza miasta ” ( 1962 ) i „ Było nie było” ( 1962 ).
2 listopada 1999 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Był uczestnikiem I Kongresu Częstochowian ( wrzesień 2003 ).
Przez wiele lat pracował nad monografią teatru PSTRĄG. Zmarł 26 maja 2004 roku. Pochowany został na sławnym cmentarzu łódzkim DOŁY.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych