- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1972

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Łukasz
Drugię imię:
Nazwisko:Wylężałek
Klasa:IV c
Wychowawca:prof. Helena Gałecka
Data ur.:brak danych
Miejsce ur.:brak danych
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis: Urodził się w 1953 r. w Częstochowie, gdzie mieszka do dziś. W latach 1981-1987 studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako asystent reżysera współpracował z Wojciechem Marczewskim przy filmach "Zmory" i "Klucznik". Zrealizował wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe: "Domokrążca" (m.in. nominacja do studenckiego Oscara 1986, Grand Prix Oberhausen 1985, Gran Prix Monachium 1985), "W środku Polski na końcu świata" (m.in. Srebrna Plakietka Chicago 1987, Brązowy Lajkonik Kraków 1986), "Ludożerca" (1987, film absolutoryjny).

W pełnym metrażu Łukasz Wylężałek zadebiutował w 1993 r. filmem "Balanga", za który w 1993 r. otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kolejne pełnometrażowe fabuły Wylężałka to "Darmozjad polski" (1997; Nagroda Specjalna, nagrody za drugoplanowe role Anny Samusionek i Andrzeja Iwińskiego oraz nagroda za kostiumy Stanisława Kulczyka na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 1997) oraz "O dwóch takich co nic nie ukradli" (1999).

W 1995 r. Łukasz Wylężałek zrealizował spektakl Teatru TV p.t. "Duet", a w sierpniu 1999 r. ukończył zdjęcia do serialu "Policjanci", którego producentem jest Telewizja Polsat.

Syn Zbigniewa i Stefanii.

NAGRODA ZA ROK 1993 W DZIEDZINIE TEATRU I FILMU

Urodził się w 1953 roku w Częstochowie.
Jest reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych, autorem scenariuszy nie tylko do własnych realizacji.
Studia w PWSFTviT w Łodzi (wcześniej trzy lata historii sztuki na UJ) podjął w 1981 r. , mając za sobą doświadczenia asystenta reżysera. „Ludożerca” (1987), krótkometrażowy film fabularny ze Zbigniewem Zamachowskim to jego praca dyplomowa w tej szkole. Wcześniejszy „Darmozjad” (1984) – również ze Z. Zamachowskim – obsypany nagrodami min. na festiwalach w Oberhausen i Monachium, nominowany był do Oskara w kategorii krótkometrażowych filmów studenckich.
Od 1988 r. reżyser znów mieszka w Częstochowie, pisując do „Gazety Wyborczej” i współpracując z Ośrodkiem Kultury Filmowej. W 1989 r. nakręcił film fabularny dla francuskiej TV, a dwa lata wcześniej przebywał w Finlandii na zaproszenie tamtejszej szkoły filmowej.
Głośna „Balanga” (19930 to jego pełnometrażowy debiut fabularny – uznany za najlepszy w roku przez jurorów festiwalu filmowego w Gdyni. Sprawiający wrażenie dokumentu film pokazuje Polskę kategorii „B” – bez retuszu, a wręcz z turpistycznym przejaskrawieniem, zarazem bez oceniania, dydaktyzmu, moralizatorstwa. Po latach, w konfrontacji z rzeczywistością, „balanga” nabrała szczególnej wymowy, niemal wieszczej i groźnej. Kolejne realizacje stanowią swoisty tryptyk z „Balangą”. Są to „Darmozjad polski” (1997 – nagroda specjalna w Gdyni) i „O dwóch takich, co nic nie ukradli” (1999) – „moralitet komedią podszyty” – według scenariusza Pawła Helle.
Po skończeniu tego filmu reżyser snuł plany współpracy z Grzegorzem Jarzyną w warszawskim Teatrze „Rozmaitości”, z TV „Polsat” z D. Olbrychskim i C. Pazurą oraz pracy nad swoim jeszcze jednym filmem autorskim pt. „Łamigłówka”

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych