- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1938

Imię:Kazimierz
Drugię imię:
Nazwisko:Lipczyk
Klasa:IVb
Wychowawca:brak danych
Data ur.:13 lutego 1921 r.
Miejsce ur.:Krzepice
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Urodził się 13 lutego 1921 roku w Krzepicach. Rodzicami jego byli Antoni Lipczyk urodzony w Kromołowie i Helena z domu Kodroń urodzona w Krzepicach. Do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie uczęszczał do roku 1939 ( był wówczas uczniem klasy V b ). Naukę w gimnazjum kontynuował na tajnych kompletach nauczania.
W czasie wojny należał do organizacji konspiracyjnych będąc jej czynnym i aktywnym członkiem. Już od 1941 roku poszukiwany był przez Niemców listem gończym. Dlatego ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem – Juliusz Staniowski. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego wyjechał do Warszawy i walczył w nim. Miał pseudonim „ Juliusz ”. Był strzelcem wyborowym i dlatego podczas walk powstańczych wykorzystywane były jego umiejętności strzeleckie. Za udział w powstaniu został odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem Virtutti Militari. W powstaniu walczył aż do jego upadku. Wraz z innymi powstańcami został przewieziony do obozu jenieckiego w Pongau w Austrii. Po jego opuszczeniu wyjechał do Włoch i wstąpił do Armii Generała Andersa. We Włoszech rozpoczął też studia na Uniwersytecie Królewskim w Rzymie. Studiował na Wydziale Ekonomii ( w sumie 3 lata ).
Kazimierz Lipczyk jako wielki patriota uważał , że jego miejscem życia może być jedynie Polska. Nie zważając na czekające go represje najpierw udał się do Anglii, a następnie do Polski. Wiedząc jaka sytuacja polityczna panuje w kraju wrócił do Ojczyzny w mundurze Armii Andersa. Oczywiście został natychmiast aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa.
Wykupiony przez rodzinę za wysoką sumę pieniężną został zwolniony z aresztu. Trzy lata studiów w Rzymie polskie władze uczelniane nie uhonorowały. Podjął więc studia od początku na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Ekonomii. Studia te skończył z wyróżnieniem.
Po śmierci Stalina i „ odwilży politycznej ” w Polsce w swojej pracy zawodowej dość szybko awansował. Był zdolnym, inteligentnym człowiekiem, posiadał znakomite zdolności organizacyjne. Dlatego w swoich szczeblach zawodowych dość szybko awansował. Od roku 1966 był Dyrektorem Zjednoczenia Przemysłu Bawełnianego w Polsce. Był też członkiem Zarządu Europejskiej Izby Arbitrażowej Bawełny.
W roku 1981 przeszedł na emeryturę.
Zmarł w 1998 roku.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych