- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1936

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Wacław
Drugię imię:
Nazwisko:Grandys
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:27 paździenika 1914r
Miejsce ur.:Krzepice
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Lotnik

Urodził się 27 października 1914 roku w Krzepicach. Był synem Aleksandra Grandysa. Miał brata Edmunda ( też ucznia Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ) . Uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W czerwcu 1936 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego.
20 czerwca 1936 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.
W latach 1936 – 39 był podchorążym w Centrum wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie. W tym czasie od 1 kwietnia 1937 do 1 marca 1938 roku wykonał w sumie 15 godzin i 46 minut lotów ćwiczebnych i szkoleniowych.
Należał do 22 Eskadry Bombowej, która walczyła w 1939 roku w składzie II dywizjony Bombowego. Wacław Wacław Grandys jako podchorąży pełnił funkcje obserwatora.
Dowódcą tej eskadry był kpt. Pilot Kazimierz Słowiński, który zginął 3 września w godzinach porannych w rejonie wsi Zagórze w gminie Gidle. W godzinach popołudniowych nowy dowódca 22 Eskadry porucznik Bolesław Nowicki poprowadził ponownie dwa klucze samolotów na zwalczanie broni pancernej w rejonie Radomska. Po wykonaniu tego zadania jedna z załóg otrzymała dodatkowe zadanie rozpoznania ruchu na drogach wyprowadzających z Radomska. Tym razem również eskadra została zaatakowana przez sześć niemieckich myśliwców Me 109, lecz tym razem wróg nie odniósł większego sukcesu i tylko jeden polski samolot został uszkodzony. Zdołał on jednak dociągnąć do lotniska, ale przy lądowaniu stanął w płomieniach. Obsługa techniczna eskadry z narażeniem własnego życia zdołała uratować rannych lotników: kaprala Feliksa Marka i kaprala Władysława Gaconia. Natomiast ciężko ranny w powietrzu podporucznik Wacław Grandys zginął w płonącym samolocie.
Pochowany został na cmentarzu wojskowym w Radomiu ( wg zaświadczenia wydanego przez Polski Czerwony Krzyż z dnia 20 grudnia 1952 roku ).
Opis tego faktu można odnaleźć w książce J. Pawlaka i W. Nowakowskiego – Brygada bombowa – kurs bojowy. wydawnictwo MON – 1983 r.

Cieślak Aleksander


Pisał do Świata Szkolnego :
http://absolwenci.sieniu.czest.pl/index.php?show=art&which=1766

http://absolwenci.sieniu.czest.pl/index.php?show=art&which=1771

[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych