- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1951

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Antoni
Drugię imię:
Nazwisko:Kot
Klasa:X f
Wychowawca:prof. Józef Wójcicki
Data ur.:13.06.1930
Miejsce ur.:Iwanowice
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Antoni Kot ( 1930 – 2000 )
.
Antoni Kot urodził się 13 czerwca 1930 roku w Iwanowicach, powiat Krzepice. Ochrzczony został w kościele w Opatowie. Pochodził z rodziny chłopskiej. Jego matką była Petronela z domu Grzyb, natomiast ojciec Marcin Kot pełnił funkcje sołtysa wsi ( we wczesnych latach pracował w Niemczech po powrocie do kraju wykupił pole w Iwanowicach i tutaj założył rodzinę ).
Pochodził z rodziny wielodzietnej . Miał jednego brata ( Józef ) i sześć sióstr ( Stefania, Władysława, , Maria, Aniela, Stanisława i Anna ). Był najmłodszym w rodzeństwie.
Swoje lata najmłodsze spędził na wsi. Swoją edukacje rozpoczął w wieku 7 lat w Szkole Powszechnej w Krzepicach. Wybuch wojny przerwał naukę.
Po wojnie skończył szkołę podstawową i w roku 1947 rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza. Tutaj spotkał swoich przyjaciół, którzy jak się okazało pozostali przyjaciółmi do końca jego życia ( Stefan Bardziński, Władysław Mazik ). Liceum zawsze wspominał w sposób wyjątkowy. Jak zawsze podkreślał - był to jego najpiękniejszy okres w życiu. Na jego postawę w następnych latach wielki wpływ wywarli profesorowie Liceum Sienkiewicza , którzy oprócz przekazywania wiedzy, kształtowali jego świadomość i osobowość. To właśnie w tej szkole spotkał profesorkę Eugenię Pajączkównę, prof. Zygmunta Przesłańskiego ( był jego wychowawcą ), prof. Tadeusza Seifrieda czy prof. Wójcickiego, którego lekcje języka polskiego były lekcjami wyjątkowymi - pełnymi patriotyzmu. Pomimo , że był to okres stalinowski, szkoła nawiązywała do wspaniałych tradycji historii Polski. I może ten fakt zadecydował, że zawsze z sentymentem wracał do lat szkolnych w LO im. H. Sienkiewicza. Liceum to ukończył 15 czerwca 1951 roku.
Następnym etapem edukacji Antoniego Kota była Wyższa Szkoła Inżynierska ( Politechnika Częstochowska ). Studiował na Wydziale Budowy Maszyn.
9 sierpnia 1952 roku w kościele św. Barbary w Częstochowie wziął ślub z Wiesławą z domu Matyja. Rok później z tego związku urodziła się córka Elżbieta. W roku 1955 ukończył Politechnikę Częstochowska i otrzymał tytuł inżyniera.
Po kończeniu studiów ( 1955 ) podjął pracę między innymi w Częstochowskiej Fabryce Latarek , gdzie następnie pełnił funkcję Głównego Technologa i awansował na Dyrektora ds Technicznych. Tutaj wykazał się jako osoba, która potrafiła wprowadzać innowacje techniczne na linii produkcyjnej, jak również często zgłaszał swoje wnioski racjonalizatorskie. Wiele z nich otrzymało patent. Z każdym rokiem pracy był coraz bardziej zaangażowany w prace zawodową, coraz bardziej jej oddanym. Wkrótce stał się bardzo dobrym fachowcem.
W tym okresie przyszedł na świat syn Janusz, który mając sześć lat zginął tragicznie. Antoni Kot przeżył boleśnie śmierć syna. W następnym roku urodziła się córka Anna, a następnie Bożena. Pod koniec lat siedemdziesiątych został przeniesiony do Fabryki Instrumentów Medycznych w Rudnikach. Tutaj został zatrudniony jako główny technolog.. Tutaj również dał się poznać jako osoba bardzo odpowiedzialna i jako znakomity fachowiec.
Kolejnym etapem w pracy zawodowej była Częstochowska Fabryka Instrumentów Muzycznych , gdzie był zastępcą dyrektora ds zaplecza technicznego. Tutaj pracował aż do końca istnienia zakładu, który został sprywatyzowany i sprzedany. W 1997 r przeszedł na emeryturę.
Antoni Kot od samego początku swojej pracy zawodowej należał do Naczelnej Organizacji Technicznej a także do Stowarzyszenia Inżynierów Polskich. Był aktywnym członkiem, prowadził tu wykłady, przekazywał swoje bogate doświadczenie zawodowe. Za swoją działalność społeczna i zawodową otrzymał wyróżnienie i medal od Zakładów Maszyn Biurowych w Toruniu, następnie medal pamiątkowy 40 – lecie NOT - u w Częstochowie (1949 - 1989), następnie podobny medal na 45 - lecie istnienia NOT - u w Częstochowie jak również medal okolicznościowy od Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie. W 1999 r otrzymał medal okolicznościowy od Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT z okazji 50 - lecie NOT w Częstochowie.
Antoni Kot był zagorzałym zwolennikiem Unii Wolności. Będąc na emeryturze wspierał swoją osobą działalność tej organizacji politycznej. Niestety w tym czasie zachorował na raka żołądka. Pierwszą operację przeszedł na Akademii Medycznej w Katowicach ( 1998 r. ). Dwa lata później choroba zaczęła postępować nieodwołalnie. Przeszedł raz jeszcze operacje w szpitalu w Gliwicach. Niestety nie dało to żadnej poprawy stanu zdrowia. Zmarł 23 lipca 2006 roku w wieku 66 lat. Pochowany został na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
Antoni Kot był człowiekiem skromnym, cichym, pogodnym, uczynnym i bezinteresownym. Był wspaniałym i prawdziwym ojcem o niezwykłym takcie, potrafiącym zawsze podać rękę osobie w trudnej sytuacji życiowej. Zawsze cieszył się uznaniem pracowników. Doceniały go zawsze władze resortu przemysłowego. Miał wielki szacunkiem wśród kolegów z którymi spotykał się regularnie wspominając lata - zwłaszcza, kiedy uczył się w Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Uczestniczył zawsze w wielu spotkaniach klasowych po latach i zjazdach szkoły. Ze szczególnym sentymentem wracał do zjazdu wychowanków Gimnazjum i Liceum H. Sienkiewicza, który miał miejsce w 1995 roku. O swoich nauczycielach zawsze mówił : „ chyba dość wyraźnie pokazali mi moje miejsce w ŻYCIU, czy je wykorzystałem ?... ”

opracował : A. Cieślak

Uchwałą Państwowej Komisji Egzaminacyjnej zdał egzamin dojrzałości 15 czerwca 1951 roku.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych