- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1916

Imię:Ludwik
Drugię imię:Edward
Nazwisko:Zaunar
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:15 maja 1896r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Urodził się 15 maja 1896 roku w Częstochowie. Był synem Jana i Elżbiety z domu Hart.
Przyjęty na podstawie 7 - miu klas gimnazjum rządowego do klasy ósmej Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie.
Uczęszczał do tej szkoły w roku szkolnym 1915 / 16 , ukończył całkowity kurs nauk i w czerwcu 1916 r. złożył egzamin dojrzałości przed komisją powołaną przez Delegację Egzaminacyjną zgodnie z regulaminem egzaminów dojrzałości w obrębie administracji Jenerał-Gubernatora Warszawskiego na rok cywilny 1916. Następnie studiował teologię na Uniwersytecie Warszawskim, potem w Bazyley i Strasburgu. Po ordynacji w 1922 r. objął urząd duszpasterza parafii ewangelicko- reformowanej w Łodzi, gdzie zainicjował budowlę kościoła tego wyznawania. W 1936 r. został drugim proboszczem parafii warszawskiej.
W czasie okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji. Podczas powstania warszawskiego został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachu, gdzie zginął 21 lutego 1945r. jako więzień nr 136837.
Ksiądz Ludwik Zaunar był żonaty z Ireną z Sanderów, córką Karola i Marii, siostrą Ludwika Bandera urzędnika Banku Polskiego zmarłego w Oświęcimiu. W czasie okupacji była więziona w Ravensbruck. Udzielała się społecznie jako opiekunka sierocińca należącego do parafii. W czasie jej pogrzebu odczytano list, jaki napisał do niej i do dzieci jej mąż Ludwik w okresie okupacji hitlerowskiej. Oto jego fragmenty:…przeżywamy jako naród i jako jednostki bardzo ciężki czas doświadczenia i krzyża; kładzie się on ciężarem wielkim na nasze życie, przygina nas do ziemi i nie jednokrotnie budzi w naszej słabej naturze ducha powątpiewania w sprawiedliwość Bożą . W tej strasznej wichurze wojennej giną tysiące, a nikt z nas nie ma poczucia bezpieczeństwa. Ja dla siebie nigdy nie zapomniałem słów psalmu, ze życie ludzkie tu na ziemi to tylko chwilka, oraz słów Apostoła Pawła, że nie mamy tu na ziemi mieszkania trwałego, ale szukamy owego wiecznego, w niebie. Dlatego tez nigdy mnie nie przeraża myśl o śmierci zawsze byłem na nią przygotowany musimy myśli i serce mieć tak opancerzone, by moment próby nie zastał nas załamanymi albo rozpaczającymi bezradnie.

Biogram przygotowany na podstawie Jadwiga i Eugeniusz Szulcowie „Cmentarz ewangelicko – reformowany w Warszawie”

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych